Zavedenie DRG systému má byť najväčšou zmenou financovania nemocníc na Slovensku za ostatných 20 rokov, a to najmä z pohľadu spravodlivosti a efektívnosti.
Klasifikačný systém DRG (skupiny z hľadiska diagnózy) umožňuje ohodnotiť náklady na zdravotnú starostlivosť prostredníctvom klasifikácie pacientov podľa demografických, diagnostických a terapeutických charakteristík.
V súvislosti s rozhodnutím implementovať klasifikačný systém DRG v Slovenskej republike, aj s aktualizáciou MKCH-10 (WHO), bola v rokoch 2011 – 2013 vykonaná revízia používanej verzie, čo prinieslo jej rozšírenie o nové jednotlivé diagnózy, alebo skupiny diagnóz.
Platná verzia MKCH-10 je verejne dostupná pacientom na webe Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
DRG na Slovensku
Nová klasifikácia chorôb vychádza z International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems WHO (z roku 1992, a z jej novšej verzie, z roku 2011). V predloženom slovenskom vydaní zahŕňa i všetky kódy z MKCH, používanej na Slovensku od roku 1994, ktoré idú nad rámec WHO klasifikácie, avšak pre štatistické účely ich využíva Národné centrom zdravotníckych informácií.
Na základe zmluvy o spolupráci s nemeckou spoločnosťou Institut für das Entgeltsystem für Krankenhaus, rozšírenie MKCH-10 z roku 1992 o kódy z roku 2011 vytvorilo predpoklad pre realizáciu vývoja prvej verzie systému DRG pre Slovenskú republiku.
- Prvé konkrétne snahy o implementáciu DRG na Slovensku sa datujú do obdobia rokov 1995 – 1997. V rámci projektu PHARE „Ekonomizácia nemocníc“, sa ministerstvo zdravotníctva, nemocnice a zdravotné poisťovne podieľali na prácach, ktoré sa mali stať súčasťou objektívnejšieho úhradového mechanizmu nemocníc na báze paušálnych platieb za diagnózu.
- Od DRG sa očakáva, že sa postará o udržateľný systém zdravotníctva a lepšie regionálne plánovanie. Zatriedi prípady (hospitalizácie) podľa diagnóz a diagnosticko-liečebných procedúr (výkonov), do skupín, ktoré majú podobné klinické charakteristiky a obdobnú ekonomickú náročnosť.
- DRG je predovšetkým úhradovým mechanizmom pre akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť. Pri tomto mechanizme je za každý pobyt v nemocnici uhrádzaná paušálna platba, a to na základe určitých kritérií. Priradenie hospitalizačného prípadu k určitej skupine diagnóz sa realizuje podľa presne stanovených pravidiel, ktoré eviduje zoskupovací softvér.
- Výška základnej sadzby za skupinu diagnóz sa vyráta z priemeru skutočných nákladov nemocníc. V súčasnosti sa na Slovensku používa úhrada za hospitalizačný prípad, ktorá sa skladá z paušálnej platby za ukončenú hospitalizáciu, z platby počas hospitalizácie, z úhrady za osobitne hradený zdravotnícky materiál, resp. za lieky, či za iné zložky, vyplývajúce z konkrétnej zmluvy.
- Takýto spôsob úhrad nerozlišuje medicínsko-ekonomickú náročnosť, diagnosticko-liečebný proces, nezohľadňuje diagnózu, vedľajšie diagnózy, ani prípadné komplikácie, dĺžku hospitalizácie, vek, pohlavie a závažnosť zdravotného stavu.
- Vyše dvadsaťtisíc zdravotných výkonov, ktoré budú súčasťou DRG systému, je známych od roku 2013.
- Ich zoznam pripravilo a zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Zavedenie DRG systému sa posunulo o dva roky, fungovať má od 1. januára 2016.
- Na zozname participovali aj odborné pracovné skupiny Komisie pre zdravotné výkony. Pre tvorbu SK-DRG klasifikačného systému boli prehodnotené zdravotné výkony ambulantnej zdravotnej starostlivosti v príslušných špecializačných odboroch, a to z hľadiska prevencie, či diagnostiky liečby.
- DRG systém vie zabezpečiť prehľadnosť pri vyjednávaní zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti z hľadiska rozsahu, objemu a ceny za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.
- Doterajší úhradový mechanizmus je netransparentný. Rovnaké vyšetrovacie a liečebné aktivity, a rovnaká zdravotná starostlivosť o hospitalizovaného pacienta, je zdravotnými poisťovňami rôzne uhrádzaná.
Ohlasy pacientov
Zaujímalo nás, čo vedia slovenskí pacienti povedať o DRG systéme. V miniankete sme (on-line) oslovili ôsmich.
Tu sú ich spontánne odpovede:
„Poznám len DSM, psychiatrický klasifikačný systém chorôb“.
„Ide o drogy?“
„Bez googlenia, neviem…“
„Neviem, čo to je. Musím si to pozrieť“.
„To bude skratka nejakého systému“.
„S tým doposiaľ nemám skúsenosť“.
„Absolútne netuším, čo to je…“.
„DRG by mala byť platba podľa diagnózy“.
Použité zdroje:
http://www.epredpisy.sk/, http://www.udzs-sk,
Zdravotnícke noviny a anonymné vyjadrenia slovenských pacientov
Ilustračná fotografia