(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Vaše šance na porodenie dvojčiat sú približne 3 %, čo znamená, že zo 100 pôrodov sa 3x narodia dvojičky.
Tu by ste mohli s čítaním skončiť. Ak vás však zaujíma, aké riziká so sebou prinášajú viacpočetné tehotenstvá, ktoré vyšetrenia sú dôležité, či ako treba upraviť jedálniček, rozhodne čítajte ďalej.
Prečo rastie pôrodnosť dvojčiat?
Od roku 1980 sa šanca na splodenie dvojičiek postupne zvyšovala, až dosiahla svoje maximum – na úrovni 3 % v roku 2009. Od tohto bodu zostala viac-menej konštantná. (Je však zaujímavé, že táto štatistika sa týka iba dvojvaječných dvojčiat. Pravdepodobnosť splodenia jednovaječných dvojčiat je pozoruhodne konštantná už desaťročia, a to 0,3 – 0,5 % po celom svete).
Hlavným dôvodom môže byť oddialenie tehotenstva ako súčasti moderného života. Vyšší vek sprevádzajú hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú uvoľnenie viac, ako jedného vajíčka – a viac vajíčok znamená viac detí.
Staršie ženy majú teda nižšiu šancu otehotnieť, ale vyššiu šancu na dvojčatá, ak sa už tehotenstvo podarí.
Veľký vplyv malo aj predstavenie liekov, ktoré podporujú plodnosť, resp. asistovanej reprodukčnej technológie (ART), určenej na pomoc pri oplodnení. Tieto lieky a určité procedúry významne zvyšujú pravdepodobnosť splodenia dvojčiat.
Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa narodia dvojičky:
- Genetika – ak sa vo vašej rodine dvojčatá vyskytujú, vaša šanca sa zvyšuje.
- Počet tehotenstiev – s každým ďalším sa šanca zvyšuje. Navyše, ak ste už predtým dvojčatá porodili, vaše šance sú teraz podstatne vyššie.
- Rasa – vyššia šanca je, ak ste Afroameričanka, alebo máte bielu pokožku, a (naopak) nižšia, ak ste Aziatka.
Ako a kedy zistím, že čakám dvojičky?
V minulosti si ženy museli vyberať farbu detskej izby až po pôrode. Neexistoval žiaden efektívny spôsob, ako identifikovať pohlavie, či určiť počet detí. Vy však máte šťastie. Žijete v 21. storočí a odpovede na tieto otázky dostanete počas prvého ultrazvuku, často už v prvom trimestri. Ultrazvuk vám s takmer dokonalou spoľahlivosťou ukáže, koľko detí čaká za „dverami“.
Dvojvaječné alebo jednovaječné dvojčatá
Dvojvaječné dvojčatá vznikajú, keď sú dve rozdielne vajíčka oplodnené dvomi rôznymi spermiami v tom istom čase.
Jednovaječné dvojčatá sú zasa počaté, keď jedna spermia oplodní jedno vajíčko, a to sa následne rozdelí na dve. Jednovaječné dvojčatá nie sú úplne identické, a to napriek faktu, že zdieľajú rovnakú genetickú informáciu DNA. Vplýva na ne totiž okolité prostredie, v ktorom žijú, a ktoré odlišne ovplyvňuje prejavy jednotlivých génov, čo môže spôsobiť mierne odchýlky.
Informáciu o tom, ktorý typ dvojčiat v sebe nosíte, vám poskytne lekár už medzi 9. alebo 14. týždňom. Zistí to pomerne jednoducho – ultrazvukom. Ak vaši potomkovia zdieľajú jednu placentu, ide o jednovaječné dvojčatá. Ak lekár objaví dve placenty, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o dvojvaječné dvojčatá (približne so 70 – 80 % presnosťou, pretože existuje situácia, keď aj jednovaječné dvojčatá majú samostatné placenty).
Informáciu o pohlaví dostanete v 18. až 20. týždni, ak bude mať lekár „dobrý výhľad“ na pohlavné orgány (prostredníctvom ultrazvuku). Ak zistí, že to budú chlapec a dievča, ide o dvojvaječné dvojičky, pretože jednovaječné sú takmer vždy rovnakého pohlavia.
Poznanie, či sú vaše deti identické, alebo dvojvaječné, nie je iba vec zvedavosti. Ide aj o ich zdravie. Zdieľanie jednej placenty môže spôsobiť, že jednému dieťaťu sa bude dostávať viac živín, a druhé bude o ne ochudobnené. Táto situácia väčšinou vyústi tragicky pre obe deti. Preto bude lekár vaše tehotenstvo sledovať častejšie a bude kontrolovať váhu oboch detí.
Riziká viacpočetného tehotenstva
Od momentu, keď lekár a vy zistíte, že v sebe nosíte dvojičky, bude vaše tehotenstvo označené ako rizikové. Netreba však kvôli tomu panikáriť, absolútna väčšina takýchto tehotenstiev vyústi v šťastný koniec. Niektoré riziká, ktoré sprevádzajú takéto tehotenstvo, sú však vyššie.
Ktoré to sú?
Predčasný pôrod
Predčasný pôrod klasifikujeme ako pôrod pred 37. týždňom tehotenstva. Priemerné tehotenstvo s dvojičkami však trvá iba 35 týždňov, pretože čím viac detí v sebe nosíte, tým sa dĺžka tehotenstva skracuje.
U detí, ktoré sú narodené pred 37. týždňom, sa niekedy nestihnú dostatočne vyvinúť všetky dôležité orgány, alebo ich imunitný systém ešte nemusí byť pripravený na boj s vonkajším svetom. Taktiež môže byť nedostatočne vyvinutá schopnosť hltať a sať. Hoci je pôrod dvojčiat rizikový, deti, ktoré zotrvajú v matkinom bruchu viac ako 34 týždňov, sú väčšinou v poriadku.
Pôrod pred 34. týždňom však už môže byť väčším problémom, a lekári sa preto často rozhodujú pre umelé oddialenie pôrodu. Tento čas využijú na podávanie hormónov – kortikosteroidov, ktoré u nenarodených detí urýchľujú vývin životne dôležitých orgánov.
Nižšia pôrodná váha
Počet detí v matkinom bruchu, významne ovplyvňuje ich váhu. Priemerná váha každého z dvojčiat je 2,5 kg, pričom deti porodené samostatne majú v priemere 3,2 kg. Pôrodná váha, nižšia ako 2,5 kg, je spájaná so zdravotnými problémami, ako sú napr. problémy s dychom, imunitou, telesnou teplotou a naberaním na hmotnosti.
Dojčenie je najlepšia vec, ktorú môžete v takomto prípade pre svoje dieťa urobiť, aby ste zabezpečili jeho zdravie a priberanie na váhe. Svetová zdravotnícka organizácia vydala odporúčania, ako postupovať pri pôrode detí s nízkou pôrodnou váhou (oboznámi vás s nimi lekár). Tieto odporúčania zahŕňajú podrobný popis, ako a kedy kŕmiť dieťa, aby sa tieto riziká minimalizovali.
Anémia z nedostatku železa
Požiadavky tela na železo sa počas tehotenstva zvyšujú. Železo je nevyhnutné na tvorbu hemoglobínu, bielkoviny v krvi, ktorá prenáša kyslík. Množstvo krvi počas tehotenstva vzrastie takmer o 50 %, a telo ho teda potrebuje podstatne viac.
Anémia (chudokrvnosť) z nedostatku železa je často sa vyskytujúca diagnóza pri mnohopočetných tehotenstvách, keďže dvojičky spotrebujú vaše zásoby železa rýchlejšie. Ranná nevoľnosť a zvracanie taktiež znižujú zásoby železa.
Preeklampsia
Ide o vážny stav, charakterizovaný zvýšeným krvným tlakom, bielkovinami v moči (prirodzene sa v ňom bielkoviny nenachádzajú) a problémami s obličkami a pečeňou. Zvýšený krvný tlak môže spôsobiť nedostatočné zásobovanie detí živinami, a spôsobiť tak závažné problémy. Preto vám bude lekár pri každej návšteve kontrolovať krvný tlak a žiadať od vás vzorky moču.
Riziko preeklampsie u žien, ktoré čakajú dvojičky, je až 10 – 15 %, na rozdiel od obyčajného tehotenstva, s rizikom 5 %.
Tehotenská cukrovka
Odborne nazývaná gestačný diabetes. Je to ochorenie, ktoré vo vyššej miere sprevádza práve viacpočetné tehotenstvá. Cukrovka je porucha, ktorá vyúsťuje do zvýšenej hladiny cukru v krvi. Túto hladinu prirodzene reguluje hormón inzulín. Hormonálne zmeny, sprevádzajúce tehotenstvo, môžu spôsobiť stav, keď je jeho tvorba znížená.
Tehotenská cukrovka sa zvyčajne nijako neprejavuje. To je dôvod, prečo takmer všetky ženy podstupujú vyšetrenie glukózy až medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva. Ak však patríte do rizikovej skupiny, bude vám tento test pravdepodobne vykonaný už pri prvej návšteve lekára.
Toto sú faktory, ktoré vás zaradia do rizikovej skupiny:
- trpíte na obezitu (BMI nad 30),
- v predchádzajúcom tehotenstve ste trpeli na tehotenskú cukrovku,
- máte v moči cukor,
- máte v rodine cukrovkárov.
Ak vyšetrenie objaví zvýšenú hladinu glukózy v krvi, neznamená to pre vás okamžite tehotenskú cukrovku. Následne totiž podstúpite glukózový tolerančný test (vypijete glukózový roztok – vodu, ktorá obsahuje cukor), pri ktorom lekár zistí, ako vaše telo zvláda prísun cukru. Až tento test poskytuje definitívnu diagnózu.
Udržiavanie správnej hladiny glukózy v krvi, je preto veľmi dôležité nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Väčšinou na to budú stačiť drobné zmeny v diéte, či cvičenie. V niektorých prípadoch však môže byť nevyhnutné použitie liekov, keďže nekontrolovaná cukrovka so sebou nesie veľa rizík.
Ostane mi cukrovka aj po pôrode?
Je tu pravdepodobnosť, že áno. Väčšina žien však prestane „mať“ cukrovku pár dní po pôrode. Na overenie sa vykonáva glukózový test, a to približne 6 až 12 týždňov po pôrode.
Ženy, u ktorých sa počas tehotenstva vyvinie cukrovka, majú vyššie riziko jej opätovného návratu. Na minimalizovanie tohto rizika sa odporúča udržiavať optimálnu váhu, zdravo sa stravovať a pravidelne cvičiť.
Určitú ochranu pred cukrovkou môže poskytnúť aj dojčenie. Výsledky štúdií poukazujú na fakt, že dojčenie znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, srdcovo-cievnych ochorení a zvýšeného krvného tlaku (u matky). Takže – dojčenie neprospieva iba dieťaťu, ale aj vám.
Odtrhnutie placenty
Oddelenie placenty od steny maternice je častejšie u mnohopočetných tehotenstiev. Tento stav môže nastať hocikedy v druhej polovici tehotenstva, a môže spôsobiť predčasný pôrod alebo problémy vo vývoji dieťa.
Problémy identických dvojčiat
Keďže identické dvojčatá majú rovnakú krvnú skupinu, môže nastať situácia, keď krv od jedného z nich prechádza cez placentu do druhého. Jednému dieťaťu sa tak dostáva menej živín, a u druhého, ktoré bude mať „viac krvi“, môže nastať zlyhanie srdca.
Tento stav sa vyskytne približne u 10 – 15 % jednovaječných dvojčiat. Situácia je dobre liečiteľná laserovou operáciou, keď sa oddelia cievy, ktoré toto spojenie dvojčiat sprostredkúvajú.
Aké vyšetrenia podstúpim?
Ak čakáte dvojičky, podstúpite rovnaké testy, ako pri obyčajnom tehotenstve, avšak s „malým“ rozdielom – podstúpite ich skôr, alebo častejšie. Kým žena, ktorá očakáva jedno dieťa, absolvuje 1 až 2 ultrazvuky, vy ich absolvujete 5 a viac. Ide o to, aby sa minimalizovalo riziko, ktoré so sebou dvojčatá prinášajú.
Keďže vaše tehotenstvo nesie nálepku rizikové, je dôležité, aby lekár kontroloval váš stav dôkladnejšie a častejšie. Pripravte sa na pravidelné prehliadky:
- do 24. týždňa – raz mesačne,
- do 32. týždňa – každé 2 týždne,
- do pôrodu – každý týždeň, alebo aj častejšie.
Lekár vám aj vykoná krvné testy – na sledovanie anémie (eventuálneho nedostatku železa), ktorá je častejšia u mnohopočetných tehotenstiev.
Riziko vzniku tehotenskej cukrovky je taktiež zvýšené, a preto pôjdete na vyšetrenie hladiny cukru v krvi v skoršom termíne, ako iné matky.
Ako rozpoznať predčasný pôrod?
Keďže najväčším problémom mnohopočetných tehotenstiev je predčasný pôrod, treba sledovať svoj zdravotný stav. Nasledujúce príznaky môžu signalizovať predčasný pôrod:
- farebná zmena, alebo zmena konzistencie vaginálneho výtoku,
- vaginálne krvácanie alebo špinenie,
- bolesť brucha, kŕče a časté kontrakcie (viac ako 4 za 1 hodinu),
- vyšší tlak v panvovej oblasti,
- náhla bolesť krížov.
Niektoré z týchto symptómov sú nešpecifické – nemusia priamo poukazovať na predčasný pôrod. Vždy je však lepšia opatrnosť a bezpečnosť, keďže ide o vaše zdravie. Kontaktujte preto svojho lekára vždy, keď pocítite niečo nezvyčajné, v ktoromkoľvek období tehotenstva.
Po 36. týždni sa odporúča sledovať stav plodu. Monitoring sa vykonáva pomocou testu, nazývaného predpôrodná kardiotokografia (CTG). Toto vyšetrenie sleduje činnosť srdca plodu (resp. plodov), stav maternice, jej kontrakcie a pohyby. Vykonáva sa prostredníctvom kardiotokografu, prístroja, ktorý sa skladá z „nalepovacích“ elektród, pripevnených na brucho.
Je to úplne bezbolestná procedúra, bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na plod.
Potrebujem jesť viac, keď čakám dvojičky?
Jednoznačne. Rozhodne budete potrebovať viac kalórii na pokrytie nárokov dvoch detí. Všeobecne je odporúčané, pridať 300 kalórií denne za každé dieťa. Ak teda čakáte dvojičky, počítajte so 600 kalóriami navyše, čím sa dostanete na číslo 2.800 kalórii/deň.
Či už čakáte dvojičky, trojičky, alebo viac detí, mali by ste jesť minimálne päťkrát denne – 3 hlavné jedlá a 2 dodatočné občerstvenia, aj keď sa necítite vyslovene hladná. Pitie väčšieho množstva vody je tiež nevyhnutné. Tekutiny „dostanete“ aj z džúsov a mlieka, avšak hlavným nápojom by mala byť voda.
O tom, či prijímate dostatok tekutín, sa dozviete na toalete – ak má váš moč náznak nejakej farby, teda nie je úplne priesvitný, potrebujete piť viac.
Mlieko, syry, mäso, orechy, vajcia a oleje napomáhajú vašim deťom k rastu. Tehotenstvo rozhodne nie je čas na chudnúcu diétu. Doplňte vašu stravu o ovocie, zeleninu a obilniny. Počas tehotenstva s dvojičkami by ste mali pribrať približne 15 – 20 kg.
Lekár tieto čísla stanovuje individuálne, aby boli pre každú matku čo najvhodnejšie. Vašu váhu bude sledovať počas celého tehotenstva.
Mám užívať nejaké vitamínové doplnky?
Vitamínové doplnky sú počas tehotenstva veľmi dôležité – predovšetkým kyselina listová, železo, vápnik a vitamín D. Nepotrebujete však žiadne špeciálne prípravky, určené pre ženy, ktoré čakajú dvojičky. Štandardné vitamínové doplnky vám úplne postačia.
Dávkovanie jednotlivých vitamínov je veľmi subjektívne. Ak máte naozaj vyváženú stravu, potreba dodatočných vitamínov a minerálov môže byť minimálna. Pri viacpočetnom tehotenstve však výrazne stúpajú nároky tela na železo, a preto vám lekár vyšetrí jeho krvnú hladinu a prispôsobí jeho potrebné množstvo.
Cvičenie počas čakania dvojičiek
Pokiaľ ste zdravá, aktívna žena, môžete pokračovať v cvičení aj počas tehotenstva, ak vám to lekár vyslovene nezakáže. Treba však dbať na váš stav a cvičiť pomaly a zľahka. Vhodné možnosti sú:
- plávanie,
- chôdza,
- vodný aerobik,
- prenatálna (predpôrodná) joga.
Dodržiavajte pitný režim pred, počas, aj po cvičení. Ak pocítite hocijakú bolesť, nevoľnosť alebo zrýchlené búšenie srdca, ihneď svoju činnosť ukončite!
V určitom bode, niekedy okolo 24. týždňa, vám lekár navrhne od cvičenia upustiť, a venovať sa predovšetkým oddychu. Pamätajte si, že nosenie viac ako jedného dieťaťa, je cvičenie samo o sebe.
Šanca na úspešný pôrod oboch detí
Ženy, ktoré očakávajú dvojičky, majú relatívne vysokú, 80 % šancu, že to do konca tehotenstva zvládnu obe deti. V 20 % prípadov sa však môže vyskytnúť spontánny potrat jedného alebo oboch detí, pri trojčatách je to až 40 %. (Pre porovnanie, riziko spontánneho potratu je u žien čakajúcich jedno dieťa do 35 rokov 10 – 12 %.)
Väčšina potratov sa udeje v začiatkoch tehotenstva – často predtým, než žena vôbec tehotenstvo zaregistruje. Riziko potratu v období po prvom ultrazvuku klesá na úroveň 5 %.
Ak čakáte viac, než len jedno dieťa, riziko narodenia mŕtveho plodu je tiež mierne zvýšené. Táto situácia sa však vyskytuje iba v 1 – 2 % prípadov. (Pre porovnanie, toto riziko je u „obyčajného“ tehotenstva 0,5 %).
Pri identických dvojčatách, zdieľajúcich jednu placentu, môže byť strata jedného dieťaťa fatálna aj pre druhé dieťa. Ak však deti nezdieľajú spoločnú placentu, väčšinou sa druhé dieťa narodí zdravé.
Rady na záver:
- vzdelávajte sa,
- poznajte riziká, nebuďte však posadnutá všetkými možnými komplikáciami,
- uistite sa, že sa vhodne stravujete,
- navštevujete lekára pravidelne, sledujte svoj zdravotný stav,
- nestresujte sa, napätie vplýva na deti nepriaznivo,
- užívajte si tehotenstvo, tešte sa na svoje deti.
Zaujal vás tento článok?
Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.
Autor študuje na FaF UK v Bratislave
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2714700/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160595/
- http://www.who.int/elena/titles/full_recommendations/feeding_lbw/en/
- http://www.who.int/maternal_child_adolescent/topics/newborn/care_of_preterm/en/