Plamienok predstavil svoju prvú knihu

12. marca 2014 uviedol detský hospic Plamienok (za prítomnosti a podpory herečky Emílie Vášaryovej, na snímke) do života svoju prvú knihu v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti – An Unwanted Journey (Nechcenou cestou).

Stretnutie v príjemnom prostredí kaviarne Gorila Urban Space otvorila riaditeľka PLAMIENOK, n.o., MUDr. Mária Jasenková. Po nej sa hosťom prihovorili Iván Gómez, autor knihy a riaditeľ Poradenského centra Plamienok, Prof. Rubén Bild, autor knihy a čestný riaditeľ PLAMIENOK, n.o., ako aj Diego Leno, ilustrátor knihy. Na záver Emília Vášaryová uviedla knihu do života so slovami Audrey Hepburn: „Jednu ruku máme na to, aby sme pomáhali sebe, a druhou rukou máme pomáhať iným“.

Hostia večera si mohli priamo na mieste knižku kúpiť, aby tak pomohli deťom a rodinám v starostlivosti Plamienka. Každému, kto mal o to záujem, autori (spolu s ilustrátorom) knihu aj podpísali.

„Roky práce s ťažko chorými deťmi nás naučili, ako je nesmierne dôležité, byť otvorený vlastnej zraniteľnosti a slabosti. Musíme konať spontánne, byť sami sebou, no napriek tomu si musíme vždy uvedomovať, čo a prečo hovoríme. Až keď dieťa vidí, že aj my, dospelí, sa cítime zraniteľní, dokáže s nami nadviazať vzťah založený na dôvere a porozumení. Svoju zraniteľnosť nemusíme vždy vyjadrovať slovami. Už to, že ju vnímame, posilní našu dôveryhodnosť v očiach dieťaťa. Zraniteľnosť nie je synonymom slabosti“, povedal Prof. Bild pri prezentácii knihy.

Knihu napísali autori bez nároku na odmenu. Knižka vychádza v anglickom jazyku, a dá sa kúpiť na www.gorila.skwww.martinus.sk. Spoločnosti GorilaMartinus sa rozhodli podporiť projekt tým, že sa vzdávajú provízie, a celá suma z predaja knižky pôjde na podporu činnosti neziskovej organizácie Plamienok.

 

O autoroch knihy

Rubén Bild, PhD., je priekopníkom v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti. Pracuje ako psychoanalytik a rodinný terapeut. Výcvik absolvoval pod vedením Anny Freud. Je riaditeľom Bild’s Inner Circus – školy komunikačných techník pre odborníkov v pomáhajúcich profesiách. Vyvinul model kreatívneho sprevádzania nevyliečiteľne chorých detí, adolescentov a rodín po strate blízkeho.

Iván Gómez pôsobí ako psychológ a gestalt terapeut s mnohoročnou skúsenosťou v oblasti práce s deťmi a rodinami po strate blízkeho. Je riaditeľom Poradenského centra PLAMIENOK, n.o., pre deti a rodiny po strate blízkeho a riaditeľom Centra kreatívneho sprevádzania v španielskej Valencii. Je lektorom kurzov a seminárov o detskej paliatívnej starostlivosti a sprevádzaní po strate blízkeho.

 

O Plamienku

Plamienok je neštátne neziskové zdravotnícke zariadenie detský domáci hospic, v ktorom sa starajú o nevyliečiteľne choré deti. Ponúkajú im možnosť prežiť život doma, v kruhu svojich najbližších. Lekár, zdravotná sestra, psychológ a sociálny pracovník hospicu navštevujú deti v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy (cca do 150-200 km), priamo u nich doma. Všetky služby hospicu, i zapožičanie potrebného prístrojového vybavenia, poskytuje Plamienok bezplatne.

Každú rodinu po strate dieťatka navštívia, a poskytujú aj prevádzanie v smútení formou osobných stretnutí s pracovníkmi hospicu.

V roku 2011 bolo otvorené Poradenské centrum pre rodiny, ktoré stratili dieťatko (akýmkoľvek spôsobom, nielen pre nevyliečiteľnú chorobu), či pre deti, ktoré stratili súrodenca, rodiča alebo starého rodiča. Poradenské centrum im ponúka pomoc a podporu psychológov, terapeutov a špeciálne vyškolených dobrovoľníkov.

Skúsenosti a vedomosti odovzdáva Plamienok ďalej prostredníctvom vzdelávacích kurzov, študentov a odborníkov, aby sa úroveň starostlivosti o nevyliečiteľne choré deti na Slovensku neustále zlepšovala.

 

Redakčne pripravil jam

Pridaj komentár