Papilómy a iné kožné výrastky: Nekupujte v lekárni tekutý dusík, choďte k lekárovi

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Všimli ste si na pokožke hrčky, hrudky či bradavice, ktoré ste tam predtým nemali?

Ak sa objavili na viditeľnom mieste, určite vás nepotešili svojou „estetickou hodnotou“.

Pýtate sa – sú to len neškodné bradavice, ktoré mi kazia imidž, alebo mám dôvod na obavy?

Malé nádory, ktoré majú karfiolovitú štruktúru, človeka vystrašia, aj keď nebolia. Je to rakovina? Alebo prvý náznak, že starnem?

Ak na koži objavíte karfiolovité útvary, ktoré nie sú bolestivé, s veľkou pravdepodobnosťou ide o papilómy.

Čo sú to papilómy?

Prečo vznikajú?

Môžu sa zvrhnúť na rakovinu?

Ako vyliečime papilómy?

Sú papilómy infekčné? 

Čo sú papilómy?

Papilómy (fibrómy) sú nerakovinové nádorčeky – hrudkovité výrastky, ktoré vidno na povrchu kože. Papilómy sa však tvoria aj vnútri tela, napríklad v črevách alebo v dýchacích cestách.

Veľkosť výrastkov je rôzna, aj tvary majú rôzne. Papilómy sú zvyčajne bez príznakov – nebolia. Najčastejšie sa vyskytujú u mladých dospelých vo veku od 25 do 30 rokov.

Aj keď sa papilómy samovoľne nešíria, ani nie sú prenosné z človeka na človeka, predsa len je dôležité, na akom mieste sa objavia.

Papilómom sa darí hlavne v teplých a vlhkých oblastiach tela, teda na miestach, kde pokožka vytvára záhyby:

  • horné očné viečka,
  • krk,
  • podpazušie,
  • hrudník,
  • slabiny.

Isto viete, že ak sa zmení farba alebo tvar znamienka, mali by ste vyhľadať kožného lekára. Rovnako konajte v prípade, že objavíte na pokožke podozrivé hrčky, ktoré ste tam prednedávnom nemali.

Laik len veľmi ťažko zhodnotí, o čo ide – bez ohľadu na to, aký je zručný vo vyhľadávaní obrázkov a ďalších informácií na internete.

Prečo papilómy vznikajú?

Za vznikom papilómov hľadajme predovšetkým ľudský papilomavírus (HPV). Ak už máte tento vírus v krvi, vznik bradavice podporíte aj nechceným škrabancom, alebo sa to stane práve po vybratí bradavice.

Nemusíte sa však báť, že ak sa dotknete neporušenej, rastúcej bradavice, infekciu rozšírite na iné miesto. Takto to nefunguje.

Okrem papilómov, ktoré zapríčiňuje HPV vírus, existujú aj ďalšie skupiny výrastkov, ako napríklad obrátený papilóm močových ciest. Ten súvisí najmä s fajčením.

Ďalšie faktory, ktoré podporujú vznik papilómov:

  • nadváha, obezita,
  • tehotenstvo,
  • poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním,
  • kožné poranenia,
  • dedičnosť.

Kedy sú papilómy nebezpečné?

Najbežnejším javom je podráždenie pokožky okolo bradavíc, ale to je väčšinou všetko. Len máloktorý papilóm vyvoláva ozajstné zdravotné ťažkosti. Ak sa predsa vyskytnú, zvyčajne to súvisí s vnútorným umiestnením.

Existencia bradavíc vnútri orgánov alebo dutín, sa zvyčajne ukáže až pri vyšetrovaní iného zdravotného problému. Lekár vám bežne nepovie, že máte niekde vnútorné papilómy. Tu je niekoľko príkladov:

  • Papilómy v mliekovodoch – zaznamenáte vodnatý alebo krvavý výtok. Samozrejme, výtok s prsníkov máva aj iné dôvody.
  • Papilómy vnútri nosa (alebo v nosových dutinách) – pociťujete ich pri dýchaní.
  • Papilómy v hrtane – komplikujú dýchanie. K príznakom patrí chrapot, piskot, upchatie dýchacích ciest. Rekurentná respiračná papilomatóza je typická pre deti.
  • Papilóm tlačí na okolité štruktúry – vyvoláva to určité nepohodlie.
papilómy kožné výrastky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Výrastky na tvári, na krku, či na rukách

Bradavice tohto typu zriedkakedy spôsobujú dlhodobé zdravotné problémov. Ak však máme bradavice na tvári, nie je to niečo, na čo by sme boli hrdí, alebo čo by nám pridávalo na šarme.

Podobne je to s výrastkami na krku, či na rukách. Tie môžu prekážať, a neskôr aj bolieť, a to kvôli neustále dráždeniu pri práci, obliekaní, či iných činnostiach. V týchto prípadoch určite urobíme všetko pre ich odstránenie.

Navyše, aj keď fibrómy nie sú rakovinové, riziko rakoviny zvyšujú. Napríklad, ak bola žena liečená na viacnásobné papilómy prsníka, má vyššiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka, a preto je intenzívnejšie sledovaná.

Dodnes nevieme povedať, u ktorých ľudí s HPV, sa rozvinie rakovina. Isté je, že sú to hlavne pacienti s oslabeným imunitným systémom (napríklad s HIV).

Liečba papilómov: Čo zaberá na bradavice?

Ak vám papilómy nerobia žiadne problémy, nemusíte ich riešiť. Spozornieť by ste mali, keď si všimnete rýchly rast, zmenu farby alebo štruktúry výrastku (výrastkov).

Bradavice riešte aj vtedy, ak ju máte na mieste, kde zavadzia, alebo kde sa trie o bielizeň. Tu sú najjednoduchšie a najefektívnejšie metódy odstránenia:

  • spálenie tkaniva (kauterizácia),
  • chirurgické odstránenie,
  • laserová chirurgia,
  • zmrazenie tkaniva
  • tekutý dusík.

V závislosti od typu bradavice, vám lekár navrhne aj ďalšie liečivá: 5-fluóruracil, kantaridín a imikvimod.

bradavica na ruke
Zdroj foto: AdobeStock.com

Papilómy prsníka (mliekovodu)

Ak si nahmatáte hrčku v prsníku, gynekológ vás pošle do prsníkovej ambulancie. Tam skontrolujú stav vašich prsníkov, urobia doplnkové vyšetrenia, prípadne vám odoberú vzorku (tzv. biopsia).

Výsledky ukážu, či ide o zhubný alebo nezhubný rast, a teda aj to, či treba papilómy vybrať, alebo ich stačí sledovať. Biopsie sa nemusíte báť, lekár vám odoberie kúsok tkaniva po znecitlivení anestetikom.

Liečba genitálnych bradavíc

V tomto prípade je liečba podobná, ako pri kožných bradaviciach. Žiadneho drastického úkonu sa nemusíte obávať. Kožný lekár (alebo gynekológ) odstraňuje bradavice chirurgicky alebo chemicky.

Kožní lekári odporúčajú odstránenie genitálnych bradavíc z viacerých dôvodov. Predovšetkým preto, že sú to miesta, kde pravidelne dochádza k treniu – či už bielizňou, alebo pri pohlavnom styku. Navyše, v tejto oblasti často vznikajú mikrotrhlinky.

papilómy na tele
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nezahrávajte sa so samoliečbou!

Dozvedeli ste sa, že v lekárni ľahko zoženiete tekutý dusík, alebo že zaberá lastovičník, prípadne jablčný ocot? Isteže, tieto prípravky mohli u niekoho zafungovať, no u vás to tak nemusí byť.

Čo ak sa samoliečbou váš stav len zhorší? Veď nemôžete vedieť, čo sa vnútri výrastku, resp. pod kožou skrýva! Nie je lepšie, ak vám stanoví presnú diagnózu odborník?!

Samoliečba cez neznámych laikov z diskusných fór je rovnako nebezpečná ako domáce „vychytávky“ kamarátov či kolegov. Nehľadajte zázračný prípravok na bradavice. Neriskujte.

Zopár dobrých rád:

  • vyhýbajte sa silnému drhnutiu špongiou alebo uterákom,
  • nehoľte si miesta, kde máte bradavice,
  • zbytočne sa nedotýkajte postihnutých miest – hlavne si ich neškriabte,
  • ak bradavicu nechceme, no sústavne dráždite, zvážte jej odstránenie,
  • informujte sa u svojho lekára ohľadom očkovania proti HPV.

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312657
  2. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/qa/what-are-papillomas
  3. https://www.cosmeticdermamedicine.gr/en/dermatology/papillomas/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560737/

Pridaj komentár