Oživte svoju pleť. Kyselina hyalurónová a jej úloha v hydratácii pleti

Premýšľali ste niekedy o tom, prečo niektoré ženy majú krásnu pleť, bez ohľadu na ich vek alebo typ pleti? Zatiaľčo niektoré sú prirodzene krásnou pleťou obdarené, a sotva pre to niečo robia, väčšina žien musí prijímať „opatrenia“, aby bola ich pokožka zdravá a hydratovaná. Jednoduché čistenie a občasné použitie hydratačného krému, žiaľ, nestačí.

Kožná matrica je to, čo zostane, ak vezmete dermis (stredná,prevažne väzivová časť kože mezodermálneho pôvodu) a odstránite z nej všetky bunky. Je zodpovedná za štrukturálnu integritu, mechanickú odolnosť, stabilitu a mnoho inýchvlastností kože. Rozklad matrice kože zohráva dôležitú úlohu v rozvoji vrások a ďalších známok starnutia pleti.

Najznámejšie komponentykožnej matrice predstavujú štrukturálne proteíny (najmä kolagén a elastín), ktoré sú životne dôležité pre zdravie kožea mladosť. Avšak, rovnako ako oceľové nosníky a betónové výstuže sú nevyhnutné, ale nestačia na vybudovanie mrakodrapu, štrukturálne proteíny sú nezastupiteľné, ale nedostačujúce pre zdravú kožnú matricu. Okrem nich kožná matrica potrebuje vhodné výplne, ktoré poskytnú mechanické tlmenie, udržia vlhkosť či zvýšia ochrannú funkciu.

Hlavnú výplň kožnej matrice zabezpečujú glukány, trieda polymérov nabáze glukózy, ktoré zahŕňajú glukoaminoglukány a proteoglukány. Pokiaľ ide o omladenie pleti, najdôležitejším glukánom je kyselina hyalurónová – jeden z najväčších hitov natrhu v oblasti kozmetiky a liečiv za posledné roky. Kyselina hyalurónová sa v tele „vyrába“ prirodzene, no v priebehu času, rovnako ako u všetkých vitamínov a živín v tele, sa syntéza kyseliny hyalurónovej znižuje. To prispieva k strate vlhkosti: pokožka je tenšia a menej pružná, zhoršuje sa jej „samoopravovacia“ schopnosť.

Kyselina hyalurónová poskytuje pokožke účinnú hydratáciu, a to buď samostatne, alebo v kombinácii s inými hydratačnými prísadami. Všeobecne platí, že veľké molekuly neprenikajú kožou, alebo len vo veľmi malom množstve. S najväčšou pravdepodobnosťou stredné a veľké molekuly kyseliny hyalurónovej nepreniknú dostatočne hlboko, aby mali vplyv na kožnú matricu. Avšak – malá molekula kyseliny hyalurónovej môže preniknúť do podkoži a vo významných množstvách.

Preto existuje alternatíva – dodávať kyselinu injekciou. Tento prístup obvykle zlepší lokálne nedokonalosti (napr. vrásky, ryhy jazvy), ale nemôže oživiť pokožku celkovo. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa kyselina hyalurónová používa lokálne a injekčne. Tí, ktorým ide zatiaľ „len“ o prevenciu dehydratácie a viditeľných známok starnutia, môžu využiť menej agresívny prístup – lokálnu aplikácia kyseliny.

Na vyplnenie už existujúcich vrások je však najlepšia injekčná forma. Kyselina hyalurónová je nákladná zložka, čo je dôvod, prečo je dôležité vybrať výrobok s účinnou koncentráciou. Uznáva sa pravidlo, že čím vyššie sa na zozname zložiek nachádza kyselina hyalurónová (hyaluronic acid alebo sodium hyaluronate), tým je produkt silnejší, čo sľubuje lepšie výsledky pre vašu pokožku. Môžete minúť stovky, dokonca tisíce eur každý rok na hydratačné krémy, ktoré pomáhajú zjemniť pokožku. Ak ale chcete dodať svojej pleti vlhkosť, ktorá jej zachová pružnosť, posilniť kolagén a minimalizovať vrásky a starecké škvrny, zvýšte si hladinu kyseliny hyalurónovej. Stojí to za vyskúšanie!

Pridaj komentár