Vedeli ste, že sanskrt znamená v preklade „slovanský jazyk“? A tak mnohých neprekvapuje, že je nám indická filozofia a kultúra oveľa bližšia ako kultúra a filozofia čínska. O ajurvéde a jej využití pre onkologických pacientov sme sa rozprávali s „ajurvédskym“ liečiteľom Karolom TOMŠÍKOM.
Kedy si sa rozhodol liečiť chorých ajurvédskymi metódami? A prečo si si vybral práve onkologických pacientov?
“Je pravda, že sa špecializujem na onkologických pacientov. Mám s nimi veľmi dobré výsledky. Ešte sa mi nestalo, že by sa nejaký môj pacient s rakovinou z choroby nedostal. Čiže – momentálne mám 100%-nú účinnosť liečby. Ale musím povedať dôležitú vec: dopredu viem, koho prijmem, a koho nie. A nie je to ani tak preto, že by bol konkrétny pacient neliečiteľný; ale jednoducho viem, že by ajurvédsku metódu liečenia neprijal.”
Takže všetci tí, čo prijali tvoju liečbu, ju aj úspešne zvládli?
“Áno, všetci. Dokonca primár jedného onkologického oddelenia, ktorému jeho kolegovia – onkológovia dávali 6 mesiacov života, je stále “tu”. Pritom od pôvodnej, nepriaznivej prognózy prešlo už 5 alebo 6 rokov. Zmena u neho spočívala v úprave stravy, po ktorej nastal spomínaný pokrok.”
Okrem zmeny stravy sa v rámci ajurvédy venuješ aj inej starostlivosti o chorého?
“Samozrejme. Po zmene stravovania nasleduje aj zmena životného štýlu a náhľadu na život. Postupne dochádza k rozlišovaniu medzi podstatnými a nepodstatnými vecami. Čarovné na tom je, že po prijatí zmeny stravovania sa psychika začne veľmi rýchlo meniť sama. Čiže psychická starostlivosť sa začína po tejto zmene.”
Vzhľadom na to, že poznáš detailne ajurvédsky systém, ako chorým radíš pri zmene životného štýlu?
“V prvom rade musia mnohé zmeniť. Začínam od stravovania. Keď sa vďaka stravovaniu zlepší celkový pocit zdravia, ideme prirodzene ďalej a hlbšie – až tak ďaleko, ako je to len možné.”
Onkologickí pacienti sa často sami seba pýtajú, prečo sa to stalo práve im. Čo sú podľa teba hlavné “spúšťače” choroby?
“Podľa toho, čo vnímam, a čo som sa naučil, existujú 3 príčiny choroby. Prvá je duchovná, druhá psychická (mentálna) a tretia fyzická. Pri “riešení” choroby sa postupuje naopak. Začína sa fyzickou úrovňou (stravou), a postupne sa prechádza na úroveň psychickú, resp. duchovnú.”
Vysvetľuješ ľuďom princípy ajurvédy, ktoré sú ukryté za tvojím prístupom?
“Zvyčajne im tieto veci nevysvetľujem. Drvivá väčšina z nich sa na takéto veci ani nepýta. Zopár ľudí sa však “chytilo”, tak som im vysvetlil, ako to funguje.”
Otvorene prehlasuješ, že u mnohých onkologických pacientov bolo príčinou ich choroby neodpustenie niektorému z rodičov, ktoré je sprevádzané silným hnevom.Platí to aj u tvojich pacientov?
“Áno, väčšina z nich „zastupuje“ práve túto skupinu. Konkrétne môžem povedať príbeh jedného pána, ktorý mal nádor vo veľkosti holubieho vajca na pravej strane pľúc, a lekári mu povedali, že má iba pár mesiacov života. Vnímal som, že má problémy s otcom. On vravel, že žiaden takýto problém neexistuje. To bolo na prvom sedení, kde sme zároveň upravili aj stravu. Po mesiaci a pol prišiel na druhé sedenie. A keď prišiel, priznal, že som mal pravdu, a so slzami na krajíčku mi popísal svoj príbeh. Vtedy som vedel, že máme vyhraté. Do 3 mesiacov bol z toho vonku.”
Znamená to, že choroba môže byť akýmsi upozornením, aby sme si vysporiadali staršie záležitosti?
“Každá choroba prichádza ako náš učiteľ. Prihovára sa nám, núti nás, aby sme ju počúvali, a prišli na to, prečo tu vlastne je. Akonáhle to pochopíme, a zložíme túto skúšku, choroba odíde preč.”
Čo je to choroba? Vieme ju rozmeniť na drobné?
“V prvom rade je to energetická porucha. A v druhom, ako som už povedal, je to náš učiteľ, resp. niečo, čo nás skúša. Každou činnosťou, ktorú vykonávame, si buď škodíme, alebo prospievame. Zoberme si príklad fajčiara: fajčí, fajčením si robí zle, a choroba príde ako upozornenie, aby s týmto zlozvykom prestal. Choroba v tomto prípade hovorí jasne: už je toho dosť, zastav sa!”
Z toho mi vychádza, že onkologická choroba je jedno z posledných varovaní, aby si človek neubližoval, a zamyslel sa.
“Áno. Najskôr sú tieto varovania subtílnejšie. Príde kašeľ, neskôr zápaly priedušiek, pľúc. Až nakoniec, keď sa tomu dlhodobo nevenujeme, a ignorujeme všetky varovné príznaky, nastúpi ťažká choroba, napr. rakovina.”
Dostáva sa človek bližšie k sebe samému, keď ochorie na rakovinu?
“Áno, práve pri chorobách, keď človek “dostane” iba zopár mesiacov života, nastáva toto zblíženie so sebou samým.”
Skúsme to obrátiť. Keď je choroba pre tvojich pacientov učiteľom, sú pacienti tvojimi učiteľmi?
“Áno, platí to aj naopak. Ja som šťastný, že im môžem pomáhať, a chcem sa im poďakovať za to, že ma učia. Keď ku mne prichádzajú, ukazujú mi chyby, na ktorých mám ešte popracovať. Vnímam to ako obojstranne vyvážený vzťah, ako dôležité životné stretnutia.“
Keby si onkologickí pacienti chceli vylepšiť svoju zdravotnú situáciu stravovaním, je ľahké urobiť to pomocou ajurvédskej stravy?
“Nie je to také ľahké, pretože pre človeka je ťažké zdiagnostikovať sám seba. Práve preto potrebuje druhého človeka, ktorý ho bude v tejto situácii sprevádzať. Vždy sú prítomné aj emócie, a práve preto si pacient nie je schopný celkom sám pomôcť. Samozrejme, sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Ale na 90 % je to tak, že človek si nedokáže sám túto stravu pripraviť, resp. nastaviť.”
Plynie z toho, že kto žije miernejšie, je zdravší?
“Áno. Preto sa aj v jednej ľudovej múdrosti hovorí, pi do polopita a jedz do polosýta. Pretože keď niečomu nadmerne holdujeme, a naše telo sa nemá kedy prečistiť, potom sa energeticky znečistí.”
Znamená to naopak, že chorí ľudia sú určitým spôsobom “extrémni”?
“Áno. Ale z môjho pohľadu ide skôr duchovnú záležitosť. Pretože mnohí ľudia majú väčšiu pripútanosť k požívačnému spôsobu života, resp. nedokážu sa niektorých vecí vzdať.“
Vrátila sa rakovina niektorému z tvojich pacientov?
“Nemal som zatiaľ taký prípad, že by sa rakovina niektorému môjmu pacientovi vrátila. Každý z nich však urobil jednu dôležitú vec: hneď na začiatku si musel odoprieť aspoň jednu väčšiu vec, ktorú mal rád, ale ktorá mu zároveň škodila. Cez túto cestu uskromnenia sa, sklonenia hlavy, urobili pre seba veľmi veľa. Stratili, čo mali radi, no získali, čo im najviac chýbalo: zdravie.“
Čím si vysvetľuješ, že všetci tvoji pacienti sú dnes zdraví?
“Prišli v správny čas na správne miesto. Ale chápem to aj tak, že títo ľudia si zaslúžili ďalej žiť. Nezabudnime však pripomenúť: títo pacienti, popri liečení u mňa, absolvovali aj chemoterapiu. Nie som blázon, ani fanatik, aby som im povedal, že chemoterapia je nanič. Moju liečbu absolvovali súbežne s „lekárskou” liečbou. Nie je vôbec podstatné, ktorá liečba mala silnejší učinok. Nepátram po tom. Podstatné je, že chorí sú dnes zdraví a žijú plnohodnotným životom.”
Aké sú tvoje možnosti pomáhať ľuďom? Koľko ľudí môžeš liečiť v určitom období?
“Dokážem zvládnuť 10 až 15 ľudí naraz. Ale keby bolo tých ľudí, ktorí potrebujú pomoc, trochu viac, hľadal by som spôsob, ako prispôsobiť svoj život, aby som im všetkým vedel vyjsť v ústrety.”
Ako zvyčajne prebieha prvé stretnutie? Ako často chorých k sebe pozývaš?
“Dohodne sa osobné stretnutie, ktoré trvá približne 1 až 1,5 hodiny. Ďalšia návšteva býva veľmi individuálna. Niekomu stačí prísť o 3 mesiace, niekto musí prísť už o 2 týždne. Záleží na individuálnej situácii pacienta, či sa nachádza, alebo nenachádza v akútnom stave.”
Máš nejaké kritérium pre výber pacienta? Dostane sa k tebe každý?
“Opäť musím povedať, že to z veľkej časti záleží aj od duševnej pripravenosti chorého: tí, ktorí sa ku mne majú dostať, sa ku mne určite dostanú.”
Takže môžem zverejniť tvoj e-mail, kde sa môžu prihlásiť ľudia so záujmom o liečbu ajurvédskou metódou?
“Áno. Môj e-mail pre onkologických pacientov: ktomsik@gmail.com.”
Ďakujem za rozhovor.
Ajurvéda – indická medicína
Ajurvéda sa považuje za najstarší a najdokonalejší systém liečby na svete. Pôsobí preventívne proti vzniku ochorení, alebo lieči počiatočné štádia ochorení. Liečba je zameraná na človeka, ktorý najlepšie pozná príčinu svojho ochorenia, pričom ho vníma ako celok, a „nedelí“ ho na jednotlivé časti tela, resp. orgány. Ajurvédske stravovanie rešpektuje individualitu a jedinečnosť každého človeka. Preto ju liečiteľ „ušije“ každému na mieru. Účinok ajurvédskej stravy, v ktorej prevažuje zelenina, zosilňuje pravidelný spánok, pobyt na čerstvom vzduchu a pozitívny vzťah k životu.