Očkovanie proti ovčím kiahňam: Cena a dostupnosť vakcín

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Mnohí rodičia i dnes považujú ovčie kiahne za ochorenie, ktorému sa prakticky nedá vyhnúť.

Ovčie kiahne sa objavujú hlavne v škôlkach, kde sa veľmi ľahko a rýchlo šíria.

V bezpečí pritom nie sú ani vychovávatelia, ktorí kiahne v detstve nemali.

Sú ovčie kiahne naozaj také nevinné, ako si väčšina z nás myslí?

Je pravda, že si ich musí „odkrútiť“ každé dieťa?

A existuje vôbec účinná prevencia pred ovčími kiahňami?

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivou infekciou. Chorobu spôsobuje vírus varicella-zoster, čo je ľudský herpes vírus 3. Ide o rovnaký vírus, ako pri pásovom opare. Ovčími kiahňami sú ohrozené najmä deti, ale takisto dospelí, ktorí ich v detstve neprekonali.

Prvotné príznaky ovčích kiahní:

  • pocit nevoľnosti,
  • bolesti tela a hlavy,
  • horúčka,
  • únava,
  • podráždenosť,
  • strata chuti do jedla.

Najprv nemáme šancu zistiť, čo sa deje, ale do 2 dní si všimneme svrbivú kožnú vyrážku, s početnými drobnými červenými pľuzgiermi (tzv. papuly). Pľuzgiere po niekoľkých dňoch zaniknú a vytvorí sa chrasta, ktorá nakoniec odpadne.

očkovanie-proti-ovčím-kiahnam-varixil
Zdroj foto: AdobeStock.com

Inkubačná doba a dĺžka liečby

Príznaky infekcie sa objavujú do 10 21 dní po kontakte s chorým alebo nedoliečeným človekom. Kiahne sú najnákazlivejšie zhruba 1 – 2 dni pred vyrašením vyrážok.

V závažnejších prípadoch sa pľuzgiere rozšíria aj do nosa, úst, konečníka, alebo na pohlavné orgány, a vtedy je liečenie dlhšie. Väčšina pacientov sa však zotaví v priebehu 2 týždňov.

Infekčnosť trvá až do zahojenia všetkých pľuzgierov!

Neškriabte sa, aj keď to svrbí

Pomerne veľkým kozmetickým problémom po doliečení infekcie sú jazvičky. Chrasty nikdy nestŕhajte, samé musia odpadnúť! Rozškriabaním jaziev sa zároveň zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie!

Kto je najviac ohrozený kiahňami?

Jednoznačne deti do 2 rokov, ktoré navštevujú spoločenské zariadenia. Celkovo sa až 90 % prípadov vyskytuje u malých detí v predškolskom veku. Samozrejme, ochorieť môžu aj väčšie deti, veľakrát ide o tínedžerov.

Z dospelých sú najohrozenejší tí, ktorí ovčie kiahne ešte nemali (najmä tehotné ženy), ďalej pracovníci v predškolských, školských a zdravotníckych zariadeniach, a potom aj tí, čo žijú v spoločnej domácnosti s nedospelými deťmi.

Kedy čo najskôr vyhľadať lekára:

  • vyrážka zasahuje do jedného, alebo do oboch očí,
  • vyrážka je veľmi červená, horúca, alebo výrazne citlivá na dotyk – bakteriálna infekcia,
  • horúčka nad 39 stupňov Celzia,
  • závraty,
  • dýchavica,
  • zvracanie,
  • stuhnutý krk,
  • nedokážete ovládať svaly.

Najvyššie riziko komplikácií majú novorodeniatka do 4. týždňov, dospelí s oslabenou imunitou (v dôsledku rakoviny alebo HIV), fajčiari a tehotné ženy.

kiahne-očkovanie-v-dospelosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako zabrániť šíreniu infekciu medzi deťmi?

Vírus sa šíri veľmi ľahko, preto ak spolužiak vášho dieťaťa ochorie, škôlka či škola je povinná, oznámiť to rodičom všetkých detí. Existujú 2 hlavné cesty nákazy – vdýchnutím častíc, ktoré pochádzajú z pľuzgierov, alebo kontaktom s miestom, na ktoré tieto častice dopadli.

Teda – nakazíte sa aj z oblečenia dieťaťa, posteľnej bielizne alebo uterákov!

Ak ste mali ovčie kiahne, vírus nie je mŕtvy

Ak ste mali ovčie kiahne, vírus varicella-zoster zostáva roky vo vašich nervových bunkách. O pár rokov sa môže prebudiť – a bude znova aktívny. Najčastejšie sa to prejaví pásovým oparom, čo je stav, pri ktorom vznikajú veľmi bolestivé pľuzgiere.

Očkovanie proti ovčím kiahňam

Prakticky jediným účinným spôsobom ochrany pred ovčími kiahňami je včasné očkovanie. Odborníci ho odporúčajú nielen u detí, ale aj u dospelých, ktorí ovčie kiahne ešte nemali. Dospelí totiž často utrpia väčšie škody, ako deti.

Ovčie kiahne u dospelých zvyšujú riziko neplodnosti, u tehotných žien aj riziko poškodenia plodu. Očkovanie vás ochráni pred samotným ochorením, ale aj pred závažnými komplikáciami. Očkovanie zaberie i vtedy, ak ste sa s chorou osobou už stretli.

Napríklad – vaše dieťa sa pred 2 dňami stretlo s nakazeným spolužiakom. Ak má byť očkovanie efektívne, musí byť podané do 72 hodín od kontaktu dieťaťa s ovčími kiahňami.

očkovanie-proti-ovčím-kiahnam-union
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vakcíny proti ovčím kiahňam

U nás sú registrované 3 vakcíny proti ovčím kiahňam: Priorix–Tetra, ProQuad (používa sa veľmi obmedzene), Varilrix. Z viacerých dôvodov sa najčastejšie používa Varilrix, ktorý obsahuje len očkovaciu látku proti ovčím kiahňam. Prvé 2 vakcíny (Priorix–Tetra a ProQuad) obsahujú aj látku proti osýpkam, mumpsu a rubeole.

Očkovanie Varilrixom pozostáva z 2 dávok. Výrobcovia odporúčajú prvú dávku medzi 15. a 18. mesiacom života, druhú vo veku 4 6 rokov. Deti nad 13 rokovdospelí, ktorí neboli zaočkovaní, sa pred kiahňami ochránia 2 vakcínami, ktoré treba podať s odstupom najmenej 28 dní.

Existuje aj vakcína na pásový opar. Lekári ju odporúčajú u ľudí nad 60 rokov.

Pomôže vám poisťovňa s úhradou?

Podľa toho, v akej zdravotnej poisťovni ste poistení vy, resp. vaše dieťa. Zdravotná poisťovňa Union však hradí všetkým svojim poistencom, ktorí dosiahli 1 rok, príspevok na obe dávky očkovacej látky Varivax, a to až vo výške 50 %. Viac informácií sa dozviete na https://www.union.sk/ockovanie-proti-ovcim-kiahnam, alebo telefonicky na čísle 0850 003 333.

Žiadna vakcína nemá 100 % účinnosť a každá má vedľajšie účinky

Ochorenie môže u vás prepuknúť aj vtedy, ak ste boli zaočkovaní – je to individuálne. Infekcia má však spravidla miernejší priebeh, ako u neočkovaných pacientov. Rovnako je to u detí – očkovaným sa vyhodí len zopár vyrážok, ktoré v krátkom čase zmiznú, aj ostatné ťažkosti prekonávajú ľahšie.

O vhodnosti očkovania sa porozprávajte s lekárom, ktorý pozná váš celkový zdravotný stav. Ak uvažujete o vakcinácii dieťaťa, poraďte sa s pediatrom. Prehodnoťte aj vedľajšie účinky vakcíny. Nájdete ich v letáku.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

  1. https://www.webmd.com/children/what-is-chickenpox
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chickenpox/symptoms-causes/syc-20351282
  3. https://www.ockovanie.sk/ovcie-kiahne.html
  4. https://www.nutriklub.sk/clanok/ockovanie-proti-ovcim-kiahnam

Pridaj komentár