NRSR: Spôsob predpisovania liekov by sa mal od novembra zmeniť

Bratislava 7. júla (TASR) – Spôsob predpisovania liekov by sa mal na Slovensku od novembra tohto roku zmeniť. Lekári budú môcť aj naďalej napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku, pričom povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek. V prípade medicínskych dôvodov bude môcť lekár zakázať výdaj náhradného generického lieku.
Vyplýva to z nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania. Zmena sa má dotknúť asi 40 percent liekov. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne.
Právna norma tiež prináša obnovenie poskytovania zliav v lekárňach, teda tzv. vernostných systémov. „Poskytovanie zliav je dobrovoľné a v prípade, že sa lekáreň rozhodne poskytovať zľavy pacientom, tak 50 percent z výšky poskytnutej zľavy, ktorú poskytla pacientovi, musí poskytnúť aj zdravotnej poisťovni,“ píše sa v návrhu. Legislatívny rámec okrem toho vytvára aj jasné pravidlá pre tvorbu siete verejných lekární, ktoré doteraz neexistovali. Tie budú po novom môcť vznikať len na úrovni vyššieho územného celku.
Ministerstvo plánuje v novom zákone i zavedenie viacerých opatrení, ktoré by mali eliminovať aktivity farmaceutických firiem voči lekárom. Novinkou je tak zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. Okrem toho zákon zakazuje príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od zástupcov farmaceutických spoločností.
Rezort zároveň plánuje právnou normou zakázať lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi zúčastňovať sa na podujatí, ktoré je financované, sponzorované alebo inak nepriamo podporované farmaceutickou firmou. Lekári alebo iní zdravotnícki pracovníci sa budú môcť zúčastniť len na podujatiach určených výhradne na odborné a vedecké účely alebo ďalšie vzdelávanie.
Zákon by mal umožniť aj liečbu liekmi s výťažkami z konope. Ako ozrejmila Michaela Gajdošová z ministerstva zdravotníctva, povolené majú byť dve molekuly, ktoré sú výťažkom z konopy siatej a majú celosvetovo dokázaný medicínsky a terapeutický efekt. Takéto lieky sa majú predpisovať na rovnaké špeciálne recepty ako ostatné omamné a psychotropné látky. Narábanie s nimi má byť pod prísnou kontrolou.

Pridaj komentár