Novoročné predsavzatia: Ani vy ich neviete dodržať? Skúste to teraz inak

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Aj vy si dávate novoročné predsavzatia? Nabudení začiatkom nového roka, si zaumienite, že budete žiť zdravšie – prestanete fajčiť, začnete cvičiť, zbavíte sa najväčších neduhov? Nie ste sami, robí to veľa ľudí.

Lenže, po „vytriezvení“ prichádza realita. Už o pár týždňov zistíme, že sme nejedno predsavzatie porušili. Možno cítime výčitky, a možno nad tým len mávneme rukou.

Ako novoročné predsavzatia si dávať, aby sme ich naozaj splnili?

Aké predsavzatia nemajú zmysel?

Ako kontrolovať dodržiavanie nastavených cieľov?

Čo robiť, ak nejaké predsavzatie porušíme?

Ako sa motivovať, aby sme vytrvali?

Novoročné predsavzatia sú na to, aby sa porušovali…

Keď povieme, že väčšinu novoročných predsavzatí ľudia nesplnia, nebude to nič prekvapujúce. S predsavzatiami je to totiž podobné ako s pravidlami. Myslíme si, že existujú iba preto, aby sme ich porušovali.

V tomto roku však nemusíte patriť medzi „porazených“. Môžete pokojne uspieť. Samozrejme, ak viete, ako si vytvoriť plán, ktorý funguje.

Jeden zaujímavý výrok hovorí: „Ak neplánuješ, máš v pláne zlyhať.“

Vytvorenie plánu je hlavným krokom k úspechu. Keď máme po ruke plán, jednoducho zaškrtávame políčka s úlohami, ktoré sme už zvládli. Zároveň máme prehľad o tom, čo nás ešte čaká.

Ten pocit, keď vidíme, ako sa približujeme k cieľu, je motivujúci a veľmi príjemný. Rastie naša spokojnosťhrdosť, máme energiu na splnenie ďalšieho čiastkového cieľa.

A ako by mal vyzerať tento plán?

Plán môže obsahovať očíslované kroky, súpis denných úloh, či kontrolný zoznam  – čokoľvek, čo nás povedie k cieľu. Samozrejme, musíme byť pripravení na zmeny, inak žiaden plán nebude fungovať.

Najčastejšie dôvody, prečo novoročné predsavzatia zlyhávajú

Rady niekoho iného

Veľa predsavzatí zlyháva hlavne preto, že sme si ich vytvorili na základe vyjadrení iných ľudí. Napríklad, kamarátka nám povedala, že by sme mali schudnúť. Zaradíme to teda do svojich cieľov, hoci schudnutie nepovažujeme za dôležité.

Alebo – lekár nám povie, že by sme mali prestať fajčiť. Dávno si uvedomujeme, že je to nezdravé, ale vnútorne nie sme presvedčení, že to naozaj chceme urobiť. Jednoducho, nie sme pripravení na takúto zmenu.

novoročné predsavzatia 4
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Veľmi všeobecné predsavzatia

Nekonkrétne predsavzatia môžu vyzerať vznešene, no v skutočnosti nefungujú. Prečo? Pretože sa nedá jednoznačne povedať, kedy ich porušujeme. Takýmto cieľom je napríklad aj „budem zdravšie žiť“.

Všeobecné znenie nám znemožňuje akúkoľvek kontrolu, či predsavzatie plníme alebo neplníme. Navyše, máme veľa možností, ako oklamať sami seba.

Iné je: „3x do týždňa si dám 30 minút behu“.

Nerealistické ciele

Poslednú kategóriu tvoria nerealistické ciele. Tie môžu byť nerealistické z rôznych dôvodov, napríklad aj časových. Napríklad – za 2 týždne sa nedá schudnúť 10 kíl. A bolo by to aj nezdravé.

Okrem toho, mnohí si dávajú ciele, ktoré sú fyzicky nezvládnuteľné. Napríklad: „Do mesiaca zdvihnem 100-kilovú činku.“ Ak máte 60 kíl a nikdy ste neposilňovali, určite sa vám to nepodarí.

Ako vyzerajú splniteľné predsavzatia?

Dosiahnuteľne, merateľne, konkrétne, časovo ohraničené a hlavne – sú dôležité pre nás. Rozoberme si to bod po bode.

Konkrétne

Predsavzatia by mali byť úplne jasné a presvedčivé. Napríklad, ak chcem schudnúť, predsavzatie nemôže byť ležérne „Rada by som schudla. “ Aj preto musíme cieľ konkretizovať, jasne formulovať.

Otázka by mohla znieť: „Koľko kíl chcete schudnúť a za aký čas?“ A odpoveď: „Chcem schudnúť 3 kg za najbližšie 2 mesiace.“ Toto je efektívny, konkrétny plán.

Nepreháňajte to však s množstvom predsavzatí. Radšej si vyberte 2 – 3 najdôležitejšie. Pri širokom zozname nielenže strácate prehľad, ale jednotlivé ciele sa niekedy aj križujú.

novoročné-predsavzatia-2
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Merateľné

Keď sa snažíme schudnúť, či obmedziť počet vyfajčených cigariet, je merateľnosť jednoduchá. Stačí, keď si zapisujeme výsledky.

No ako kontrolovať iné predsavzatia, ktoré sa nedajú ohodnotiť číslami? Aj na to je spôsob.

Napríklad, ak ste si zaumienili, že prestanete s obhrýzaním nechtov, raz za niekoľko dní si nechty odfoťte. Takto môžete sledovať, ako vám dorastajú.

Dosiahnuteľné

Nebudeme vám tvrdiť, že nesmiete mať vysoké ciele. Ak si však stanovíte priveľký krok vpred, budeme sa cítiť pod tlakom, a potom pravdepodobne aj sklamaní z neúspechu. Preto si radšej dávajte nižšie ciele.

Napríklad, stanovili ste si, že si začnete šetriť na dôchodok. A tak si začnete odkladať 100 eur mesačne. Lenže, príde situácia, keď tých 50 eur potrebujete na neočakávanú vec. Čo teraz? Nezaplatiť elektrinu? Alebo trochu hladovať?

Preto starostlivo zvážte, koľko si môžete dovoliť. Možno to nakoniec bude iba 50 eur, ale je to vždy lepšie, ako sa dostať do problémov.

Časovo ohraničené

Ako sme už povedali, každé predsavzatie musíme časovo ohraničiť, inak sa rozplynie v nekonečnosti. Zlé sú napríklad aj také predsavzatia, keď si niečo sľúbime 1. januára, ale s tým, že to začneme napĺňať až od apríla.

Dávajme si radšej menšie a krátkodobejšie ciele. Nerobme si plány až do decembra. Keď sa zameriame na čiastkové ciele, dosiahneme veľa malých výhier, a tie nás budú motivovať k ďalším cieľom.

Dobrá rada:

Určite si čiastkový cieľ na každý mesiac. Zapisujte si úspechy, no nevzdávajte sa ani po neúspechoch. Pokojne si rozpíšte celoročné predsavzatie, ale mesačnú štatistiku považujte za nadradenú.

novoročné predsavzatia 3
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Dôležité pre vás

Máte svoje predsavzatie z vlastnej hlavy? Nie je to len „okukané“ od známych, alebo vynútené spoločnosťou? Ste presvedčení, že tento cieľ je správny a chcete ho dosiahnuť?

Ak totiž už v okamihu, keď si predsavzatie dávate, cítite, že ho nesplníte, alebo voči nemu máte dokonca odpor, potom sa do ničoho nepúšťajte.

Testovať, či nejaké predsavzatie viete dotiahnuť do konca, alebo sledovať, čo na to povie okolie, je zbytočným marením času a energie. Robte len to, čo chcete vy.

Napíšte si svoje predsavzatia aj na papier a umiestnime ich na miesto, kde budú stále na očiach.

Zapojte do svojich cieľov aj okolie: Urobte verejné vyhlásenie

Keď zverejníte svoje predsavzatia pred priateľmi či rodinou, je omnoho pravdepodobnejšie, že za svojimi cieľmi aj pôjdete. Takéto vyhlásenie vo vás vyvolá „bojovú náladu“ a pocit zodpovednosti. Pochopiteľne, daný cieľ musí byť z vašej hlavy, nie z cudzej.

Keď známym hovoríme o svojich predsavzatiach, požiadajme ich o pomoc. Nie je to prehadzovanie zodpovednosti na niekoho iného. Len požiadajte o podporu a pochopenie.

Napríklad, dobrá kamarátka vás nebude lákať na maškrty, keď sa snažíte schudnúť, alebo ponúkať drinkmi, keď chcete abstinovať alkohol. Radšej sa vás opýta, ako to ide, a či nepotrebujete podporu.

Ak spočiatku neuspejete, skúste to znova

Kedykoľvek sa pokúšame na sebe niečo zmeniť, narážame na prekážky. Vždy je teda možnosť, že zlyháme alebo urobíme chybu. To je v poriadku, neočakávajme dokonalosť. Len tak sa zbavíme tlaku.

Navyše, plnenie cieľov ovplyvňuje aj naša povaha. Niektorí z nás sú prirodzene zodpovednejší a vytrvalejší. Poznať svoje limity, preto nie je na škodu.

Dobrá rada:

Ani po niekoľkých neúspechoch sa nevzdávajte svojho predsavzatia. Skúšajte to znova. Ak však vidíte, že predsavzatie je nezvládnuteľné, zmiernite ho, aby ste dosiahli svoj cieľ. 

Odmeňujte sa

Nečakajte, že vás bude odmeňovať okolie. Zoberte to do vlastných rúk – za dodržanie predsavzatí si sľúbte odmenu. Čo ňou môže byť? Napríklad aj „podvádzací deň“ – na jeden deň porušíte vlastné predsavzatie.

Samozrejme, po takejto odmene musíte tvrdo pokračovať a nebrať to ako zvoľnenie tempa. Pozor! Niektorí sa po prvotnom úspechu rýchlo uspokoja.

Tak ako – dáte si novoročné predsavzatia „po novom“ a skúsite sa ich aj dodržať?

Zdroje:

Pridaj komentár