Obhrýzanie nechtov: Drobný zlozvyk alebo veľký problém?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nechty sú naša vizitka, a prezrádzajú o nás viac, ako si myslíme.

Ich upravenosť je známkou, že nám na sebe záleží; ich zdravý vzhľad signalizuje celkové zdravie tela, aj psychickú vyrovnanosť.

Obhrýzanie nechtov je jedným z najčastejších zlozvykov, ktoré trápia deti aj dospelých.

U dospelých ide zväčša o návyk z detstva – preto ho netreba nepodceňovať, ak sa objaví už v útlom veku. Odhaduje sa totiž, že 20 % ľudí sa tohto zlozvyku nezbaví nikdy.

Obhrýzanie nechtov je obvykle automatická činnosť, pri ktorej si väčšina ľudí (najmä detí) ani neuvedomuje, že ju robí. Niektorí rodičia venujú obhrýzaniu nechtov prehnanú pozornosť, iní tento zlozvyk ignorujú – s tým, že dieťa z neho „vyrastie“. V riešení tohto problému treba nájsť správnu rovnováhu.

Presné štatistiky neexistujú, ale predpokladá sa, že:

  • 30 % detí si obhrýza nechty,
  • chlapci si obhrýzajú nechty častejšie, ako dievčatá,
  • 15 % dospelých si obhrýza nechty.

Onychofágia

Nechty si obhrýzajú všetci, mladí aj starí. Tento zlozvyk má aj lekárske pomenovanie – onychofágia.

Mnohí rodičia nepokladajú ohrýzanie nechtov za zdravotný, ale skôr estetický problém, a preto ho u detí neriešia. Avšak, existuje pomerne vysoké riziko, že tento zlozvyk pretrvá až do dospelosti.

Mali by sme posudzovať aj frekvenciusituačnosť obhrýzania nechtov. V niektorých prípadoch ide naozaj len o sporadický akt (pri psychickej záťaži – pred skúškou, športovým výkonom), v horších o dlhodobý jav, keď sa pridáva aj obhrýzanie kože okolo nechtov, často až „do mäsa“, a to pri akejkoľvek príležitosti.

Ak to deti (alebo dospelí) robiť nemôžu, pociťujú veľké napätie.

obhrýzanie nechtov
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prečo si obhrýzame nechty

Obhrýzanie nechtov je podľa odborníkov prejav ľahkej neurózy, vonkajší prejav vnútorného napätia. Obhrýzanie pomáha uvoľňovať stres a zmierňuje psychické napätie. U dieťaťa môže ísť aj o odpozorované správanie dospelých, ktorých napodobňuje.

Obhrýzanie nechtov môže vzniknúť ako dôsledok:

  • nedostatočnej starostlivosti rodičov o detské nechty,
  • stresu,
  • úzkosti,
  • hnevu,
  • nudy.

Udáva sa, že obhrýzanie nechtov u detí môže byť vyvolané aj nedostatkom vápnika v organizme. V takom prípade skúste obohatiť jedálny lístok o potraviny bohaté na vápnik:

  • mlieko, mliečne výrobky,
  • sardinky,
  • brokolicu,
  • zelený hrášok,
  • lieskové orechy,
  • slnečnicové semienka.

Ak dieťa s hryzením nechtov po mesiaci neprestane, treba hľadať príčinu inde.

Kedy si obhrýzame nechty?

Aby sme mohli tento problém riešiť, mali by sme identifikovať situácie, pri ktorých k obhrýzaniu nechtov dochádza. Je totiž rozdiel, či si obhrýzame nechty pri čakaní na priateľa alebo sledovaní napínavého filmu, alebo vtedy, keď sme frustrovaní, napätí pred závažnou životnou situáciou, prípadne keď nespĺňame pracovné nároky.

A rovnako to platí aj u detí. Je iné, ak si obhrýzajú nechty pre nedostatok inej činnosti, ako keď to robia vtedy, keď žiarlia napr. na príchod nového súrodenca do rodiny, či nenapĺňajú očakávania rodičov. Podnety môžu byť rôzne – hnev, strach pred návštevou školy, úzkosť počas hádky rodičov.

obhrýzanie nechtov

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nie je to len obyčajný zlozvyk

Obhrýzanie nechtov nie je len estetický problém, ale môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Pod nechtami a na rukách sa totiž nachádza (aj pri primeranej hygiene) množstvo baktérií, ktoré sa cez ústnu sliznicu dostávajú do organizmu. Onychofágia zvyšuje riziko mikrobiálnychvírusových infekcií, resp. výskyt hnisavých pľuzgierov v ústach (alebo v ich okolí).

Niektoré deti (aj dospelí) si zubami až obtrhávajú kožu okolo nechtov, čo môže spôsobovať zápaly v okolí nechtového lôžka. Ľudia, ktorí si okusujú nechty, častokrát mávajú začervenané, opuchnuté, zapálené prsty.

Na druhej strane, okusovanie poškodzuje aj necht, ktorý je tak náchylný na plesňové ochorenia. Dlhodobé – častokrát niekoľkoročné – obhrýzanie nechtov môže narušiť ich normálny rast, alebo sa stať príčinou nepríjemných deformácií.

Netreba zabúdať ani na to, že obhrýzanie nechtov poškodzuje zubyďasná. Obhrýzaním sa poškodzuje a oslabuje sklovina zubov, a infekcie tak môžu zasiahnuť aj ďasná.

Škodlivé mikroorganizmy sa z ústnej dutiny môžu dostať aj priamo do žalúdka, kde spôsobujú gastrointestinálne infekcie, prejavujúce sa bolesťami brucha, v horších prípadoch hnačkami.

Obhryzené nechty nielenže esteticky nevyzerajú dobre, ale v prípade, že si človek svoj zlozvyk uvedomuje, stávajú sa predmetom psychickej traumy. Dospievajúci a dospelí sa usilujú svoj zlozvyk zakryť, a preto sa cítia v spoločnosti nepríjemne. Psychické napätie, ktoré zažívajú, môže dokonca spôsobiť, že ich zlozvyk sa prehĺbi.

Ako prestať s obhrýzaním nechtov?

Rukavičky, lekárske leukoplasty, štipľavé korenie, capnutie po rukách, krik, či strašenie odrezaním prstov… Pri hľadaní prostriedkov, ktoré neraz používajú bezradní rodičia, sa fantázii medze nekladú.

Najmenej účinným spôsobom odstránenia zlozvyku je práve strašenie detí. Používanie rôznych prostriedkov na zmenu chuti nechtov (laky, ocot, korenie) takisto rieši iba dôsledok zlozvyku, ale nie jeho príčinu.

Onychofágia sa ľahšie odstraňuje u detí, ako u dospelých. Deti treba na obhrýzanie nechtov upozorňovať, pretože ide o mimovoľnú činnosť, ktorú si ani neuvedomujú.

Naopak, hrešenie a nadávky prehlbujú pocity menejcennosti, obavystrach. Oveľa prospešnejšie je, keď dieťa motivujeme drobnými odmenamipochvalami, ak si nechty neokusuje.

Ako riešiť obrýzanie nechtov u detí

  1. Identifikujte, pri akých činnostiach si dieťa najčastejšie hryzie nechty, a usilujte sa im vyhnúť.
  2. Detské nechty pravidelne strihajte, najlepšie úplne nakrátko, aby nebolo čo obhrýzať.
  3. Skúste dieťa zabaviť inou činnosťou.
  4. Zaujímajte sa o vnútorný svet dieťaťa – rozprávajte sa s ním o jeho pocitoch, problémoch, podporujte ho v jeho záujmoch, koníčkoch, vytvárajte preň zázemie, dávajte mu pocit bezpečia a podpory. Nevytvárajte stresové prostredie.
  5. Vo chvíli, keď k okusovaniu nechtov dochádza, ponúknite dieťaťu inú formu zvládnutia napätia – objatie, pohladenie, relaxačné techniky.
  6. V niektorých prípadoch zaberajú aj „babičkovské“ recepty – natrieť prsty cibuľou či octom (je však pravda, že väčšinou sa míňajú účinku).
  7. Lekárnedrogérie ponúkajú rôzne prostriedky, napr. vo forme špeciálneho laku na nechty, ktorý vydrží niekoľko umytí rúk. Jeho výrazne horká chuť odrádza od hryzenia nechtov.
  8. Motivujte dieťa – odmenou alebo dohodou. Ak zlozvyk jeden deň vynechá, dostane niečo, čo má rado (hračku, čokoládu, výlet, návštevu ZOO a pod.). Deti majú rady, keď si niečo „odpracujú“, a potom za to dostanú odmenu, tvrdia odborníci.
  9. U dospievajúcich dievčatchlapcov využite záujem mladých o svoj vzhľad, a to nenápadným vysvetľovaním dôležitosti výzoru nechtov. U dievčat sa zlozvyk častokrát končí pri samostatnej úprave nechtov, lakovaní nechtov, či pri prvej odbornej manikúre.
  10. V komplikovanejších prípadoch vyhľadajte pomoc psychológa, ktorý dokáže odhaliť hlbšie súvislosti. Odbornou intervenciou možno predísť závažnejším psychickým problémom.

hryzenie nechtov

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako riešiť obhrýzanie nechtov u dospelých

  1. Pravidelne si strihajte nechty nakrátko. Pozorujte, pri akých činnostiach si najčastejšie obhrýzate nechty, a potom sa im snažte vyhnúť.
  2. Majte ustavične poruke pilník, na okamžité zarovnanie nerovností nechtu.
  3. Doprajte si odbornú manikúru.
  4. Používajte pomôcky, ktoré sú určené na „odúčanie“ od obhrýzania nechtov – zdraviu neškodné (horké) laky na nechty.
  5. Nájdite si alternatívnu činnosť. Pri nutkavých pocitoch zamestnajte ruky inou činnosťou – napr. stláčaním antistresovej lopty, ručnými prácami, kreslením, písaním (aj na počítači), hraním na hudobnom nástroji.
  6. Zamestnajte ústa – žuvaním žuvačky, konzumáciou surovej zeleniny.
  7. Ak ste žena, vyskúšajte umelé nechty.
  8. Ak je obhrýzanie nechtov dôsledkom stresu, pomáhajú rôzne techniky na jeho zvládanie – pohyb, relaxácia, meditácia.
  9. V komplikovanejších prípadoch navštívte psychológa. Niekedy sa za obyčajným hryzením nechtov môžu skrývať iné psychologické problémy.
  10. Každý deň bez obhrýzania nechtov je malým víťazstvom. Doprajte si preto drobné odmeny –  návštevu kina, stretnutie s priateľmi, obľúbenú čokoládu. Rátajte dni, počas ktorých ste sa dlhoročnému zlozvyku vyhli.

Čo je necht?

Necht (lat. unguis) je keratínová doštička, ktorá kryje chrbtovú stranu konca prstov na rukách aj nohách. Vyrastá z nechtového lôžka, ktoré je pokryté zárodkovou vrstvou nechtu. Z nej sa tvoria stále nové zrohovatené doštičky, pomocou ktorých necht rastie do dĺžky a hrúbky.

Nechty fungujú ako pomocné orgány hmatového zmyslu, chránia končeky prstov pred poranením, pomáhajú pri práci – ako protiplocha pri tlaku na brušká prstov.

Typický necht vyrastie približne 1 milimeter za 1015 dní. Skutočná miera rastu závisí od:

  • veku,
  • pohlavia,
  • ročného obdobia,
  • práce s rukami (cvičenia, športovania),
  • stravy a dedičných faktoroch.
zdravé nechty
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zdravé nechty sú:

  • bledoružovej farby,
  • primerane klenuté,
  • na voľnom konci rovnomerne biele, hladké,
  • s pevne priliehajúcou kožtičkou pri koreni,
  • bez záderov.

Čísla o nechtoch

  • Nechty na rukách rastú 3-krát rýchlejšie, ako nechty na nohách.
  • Nechty na rukách sú hrubé 0,5 – 0,6 mm, na nohách je ich hrúbka dvoj-, až trojnásobná.
  • Nechty na dlhých prstoch rastú rýchlejšie (necht ukazováka rastie rýchlejšie, než necht malíčka).
  • Najpomalšie rastú nechty na palcoch a malíčkoch nôh.
  • Ženy majú o niečo tenšie nechty, ako muži.
  • Nechty na používanejšej ruke rastú rýchlejšie.
  • Nechty rastú rýchlejšie v lete.
  • Spomalený rast nechtov nastáva vo vyššom veku, ale aj v noci, v zime, pri imobilizácii prstov, tuberkulóze, hubových ochoreniach nechtov, a tiež pri užívaní niektorých liekov.
  • Trvá 3 – 6 mesiacov, kým nechty na rukách dorastú úplne.
  • Trvá 12 – 18 mesiacov, kým nechty na nohách dorastú úplne.
  • Sila, hrúbka a rast nechtov je dedičná záležitosť.

Redakčne upravené: Ján Mútala

Pridaj komentár