NITRA: Nemocnica zrušila lôžka na kožnom, o ďalšej redukcii rokuje

NITRA 13. apríla (SITA) – Fakultná nemocnica v Nitre zrušila od apríla lôžka na kožnom oddelení, o ďalšej redukcii rokuje so zdravotnými poisťovňami. Rozhodnutie má padnúť do konca mája. „Neustále poskytujeme informácie a argumentácie pre poisťovne, ale tie pracujú so svojimi vlastnými číslami a analýzami,“ povedal riaditeľ nemocnice Kamil Koleják. Interných disciplín by sa podľa neho redukcia dotknúť nemala. Naopak, vidí možnosti pre ich ďalší rozvoj. „V oboroch ako kardiológia, interná medicína a neurológia nezaznamenávame žiadne náznaky zo strany poisťovní, že by chceli redukovať túto sieť, naopak, v obore neurológia predpokladáme rozvoj v nadväznosti na diagnostiku ako aj operačnú liečbu nervového systému,“ povedal Koleják. Ďalší rozvoj predpokladá aj v kardiológii. Znižovanie počtu lôžok iniciovalo ministerstvo zdravotníctva. Celkovo má Slovensko prísť o 10 až 15 percent z 35-tisíc lôžok.

Zatiaľ poisťovne neuzatvorili zmluvu len s kožným oddelením, ktoré malo 24 lôžok. Pacienti teraz musia cestovať do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. Na oddelení zostala len ambulantná činnosť, do ktorej prešli atestovaní kožní lekári. Uplatnenie v rámci nemocnice našli aj zdravotné sestry. „Lekárom, ktorí boli len v príprave, sme ponúkli alternatívne miesta. Dve lekárky prijali zmenu oboru, dve podali výpoveď,“ informoval Koleják.

Nedávno mala nitrianska nemocnica problém s nedostatkom lekárov na oddelení plastickej chirurgie, načas ho museli zatvoriť. Dnes už je podľa riaditeľa stabilizované a nemocnica ho plánuje rozvíjať.

Pridaj komentár