Hidradenitis suppurativa: Kožné ochorenie, o ktorom ste možno ešte nepočuli

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Trápi vás bolestivý zápal v oblasti pazúch, slabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov, alebo pod prsiami?

Môže ísť o chronické autoimunitné kožné ochorenie, ktoré je menej známe aj časti odbornej verejnosti. Jeho názov je hidradenitída, latinsky hidradenitis suppurativa.

Veľkým problémom v prípade tohto ochorenia je nízke povedomie, čo potvrdzuje aj štatistika – iba u 19 % pacientov je choroba diagnostikovaná včas a správne. K liečbe choroby sa pristupuje rôzne, pričom novú nádej prináša biologická liečba, ktorá sa ukazuje ako účinná.

Čo je hidradenitis suppurativa?

Hidradenitis suppurativa je neinfekčné kožné ochorenie, spojené s poruchou autoimunity. Prejavuje v oblastiach, kde sa nachádzajú pachové potné, tzv. apokrinné žľazy. Ide o oblasti pazúchzadkuslabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov, a u žien pod prsiami.

Klinickým prejavom ochorenia je upchanie a prasknutie vlasových folikulov (vačkov), do ktorých tieto žľazy ústia, čo spôsobuje mimoriadne bolestivý zápal. Ten potom podmieňuje tvorbu abscesovfistúl a jaziev v koži. Prejavom je nielen bolesť, ale aj nepríjemne zapáchajúci výtok.

Nový spôsob liečby hidradenitis suppurativy

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov liečby hidradenitídy. Tie však závisia od štádia ochorenia, ktoré môže byť ľahkéstredne závažné, alebo závažné.

Ľahké štádium ochorenia sa zväčša lieči konzervatívne. Ide o lokálnu medikamentóznu liečbu masťami alebo antiseptickými roztokmi, či o celkovú liečbu antibiotikami. Pokročilejšie formy vyžadujú chirurgické odstránenie poškodenej kože, ale je to vždy na individuálnom posúdení stavu každého pacienta.

Chirurgický zásah so sebou prináša nádej na vyliečenie, no aj riziko pooperačných komplikácií. U časti pacientov môže ochorenie prepuknúť znovu aj po operácii. Novinku v liečbe predstavuje biologická liečba.

„Jej úspech spočíva najmä v minimalizovaní zápalových prejavov, vďaka čomu sa zmierni výtok, zníži zápalová aktivita ochorenia a jeho bolestivosť. Biologická liečba môže byť indikovaná aj pred plánovaným chirurgickým zákrokom, čím sa zmierni zápal. Následne môžeme pristúpiť k chirurgickému odstráneniu ložiska, a stav udržiavať pod kontrolou pomocou biologickej liečby. V ťažkých štádiách ochorenia je chirurgický zásah často nevyhnutný, preto je dôležité, ochorenie odhaliť čo najskôr, aby sa predišlo ťažkým formám, prípadne jej komplikáciám, ako je rakovina kože,“ hovorí prof. MUDr. Juraj PéčCSc., prednosta dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.

hidradenitis suppurtiva
Zdroj foto: Adobestock.com

Správne diagnostikovaných je iba 19 % pacientov

Hidradenitída je u pacientov zriedka diagnostikovaná správne. Štatistiky odhadujú, že ochorením trpí približne 1 % populácie. Správne a včas je diagnostikovaných iba 19 % pacientov.

Ochorenie sa začína prejavovať po puberte, častejšie postihuje ženy a ľudí, ktorí majú hidradenitídu v rodine. Výskumy ukazujú, že výskyt hidradenitídy má súvislosť s fajčením a obezitou.

Najčastejším faktorom, ktorý znižuje kvalitu života ľudí s hidradenitídou, je bolestivosť a zápach po prasknutí abscesov. Vzhľadom na bolestivosť ochorenia, prítomnosť, rozsah a lokalizáciu hnisavých rán, hidradenitída zaťažuje každodenný život pacientov omnoho viac, ako psoriáza alebo atopický ekzém.

Kožné ochorenie vplýva aj na psychiku človeka

Okrem bolestivých fyzických prejavov, ochorenie zasahuje aj sebavedomie a celkové psychické prežívanie pacienta. Pokročilé štádium hidradenitídy zhoršuje možnosti človeka, zaradiť sa do pracovného procesu, resp. užívať si bežné aktivity, ako kúpanie v bazéne, či nosenie ľahkého oblečenia. Ochorenie narúša sexuálny život a spôsobuje traumy, ktoré pacient – z pocitu hanby a menejcennosti – v sebe potláča.

„Každý človek sa snaží starať o svoj zovňajšok a vyzerať čo najlepšie. Ak však človek trpí niektorou z vážnych kožných chorôb, stáva sa stredobodom pozornosti okolia. Kožné ochorenia tak môžu zapríčiniť stavy, ako úzkosť alebo depresiu,“ uzatvára klinická psychologička, PhDr. Linda KatonaPhD., ktorá sa venuje psychickým problémom pacientov s kožnými ochoreniami.

Viac informácií o ochorení nájdete na www.bodkacik.sk.

Pridaj komentár