Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Hemangiómy sú výrastky ciev. Môžu vzniknúť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa objavujú na koži – na tvári, hrudníku a chrbte. Vyzerajú ako červené alebo fialové hrčky. Hemangióm je zvyčajne neškodný a často zmizne sám od seba. V niektorých prípadoch však znamená problém. Čo je dobré vedieť, keď ste si na tele objavili takúto hrčku?
Čo je to hemangióm?
Ide o materské znamienko alebo nádor?
Aké typy hemangiómov poznáme?
U koho vznikajú tieto výrastky najčastejšie?
Ako vyzerajú cievne výrastky a ako sa liečia?
Aké komplikácie hrozia pri cievnych výrastkoch?
Hemangióm je výsledkom rýchlo sa deliacich buniek stien krvných ciev. Tieto bunky nazývame aj endotelové bunky. Vyzerajú ako červené alebo fialové hrčky na koži a v tkanivách. V mnohých prípadoch sa s nimi dieťa narodí alebo vzniknú neskôr v detstve. Napriek tomu, že sú najčastejšie u dojčiat a malých detí, môžu vzniknúť aj u dospelých a vo vyššom veku. Zaujímavé je, že viac ako 75 % ľudí vo veku 75 rokov a starších si objaví výrastok ciev.
Je to materské znamienko?
Cievne výrastky môžeme považovať za jeden z typov materských znamienok. Existujú dva typy materských znamienok: červené a pigmentované. Hemangiómy sú červené materské znamienka, pretože vyrastajú z ciev.
Je hemangióm nádorom?
Áno, je to nádor, pretože vzniká bujnením buniek ciev, avšak nie všetky nádory sú zhubné, rakovinové. Nádor je vo všeobecnosti rast tkaniva, ktoré vyzerá ako hrbolček alebo hrčka – na tele alebo v jeho útrobách. Nerakovinové nádory sa na rozdiel od zhubných nerozširujú do iných častí tela a nie sú život ohrozujúce.
Ak by sme to teda chceli zhrnúť, hemangióm je bežný, nerakovinový nádor, ktorý možno chirurgicky odstrániť bez obáv, že by sa vrátil.
Aké sú typy cievnych výrastkov?
Poznáme dva typy:
1. Kapilárny
Kapilárne hemangiómy sa objavujú na vonkajších vrstvách pokožky. Do tejto skupiny zaraďujeme takzvaný Infantilný hemangióm („jahodový“), ktorý je charakteristický výrastkami krvných ciev a je bežný najmä v detstve. Vyzerá ako červené vydutiny na koži, ktoré bežne dorastajú do veľkosti 6 až 50 milimetrov. Pre detské hemangiómy je typický rýchly rast, avšak následne sa začnú zmenšovať a blednúť.
Pre starších ľudí sú typické malé, bodkované, vyvýšené červené výrastky ciev, ktoré sa často nachádzajú na trupe. Niekedy sa im tiež hovorí „čerešňové“ hemangiómy a tvoria sa v skupinách.
2. Kavernózny
Kavernózne výrasky ciev sa tvoria v hlbších vrstvách kože. Tieto hemangiómy sa často objavujú na očných viečkach, na povrchu oka alebo v očnej jamke. Vyzerajú ako zhluky rozšírených krvných ciev, ktoré sú tmavočervené až modré.
Druhy hemangiómov podľa miesta výskytu
Hoci je najčastejší cievny výrastok na koži, môže sa vytvoriť kdekoľvek na tele, dokonca i v ňom.
Podľa umiestnenia delíme hemangiómy na tri druhy:
Intramuskulárny – vnútrosvalový cienvy výrastok sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, najčastejšie v ranej dospelosti. Keďže rastú vo vnútri svalu, nie sú viditeľné, ale môžu zapríčiniť opuch a bolesť svalu pri aktivite.
Hemangióm kostí – najčastejšie sa nachádza v lebke alebo v chrbtici u 50- až 70-ročných. Keďže nespôsobuje žiadne ťažkosti, netreba ho riešiť.
Hemangióm vnútorných orgánov – tento druh cievnych výrastkov je zriedkavejší, najčastejšie býva (náhodne) zistený hemangióm na pečeni alebo v črevách. Môže sa však objaviť aj v dýchacích cestách, obličkách alebo v mozgu. Ani tento druh výrastku nepotrebuje liečbu, ak nevyvoláva iné problémy.
Cievne výrastky na orgánoch lekári objavia zvyčajne náhodne – pri vyšetrení ultrazvukom, magnetickou rezonanciou alebo CT.
Vedci zistili, že hemangióm na pečeni môže súvisieť s užívaním estrogénu počas menopauzy. Príčinou je práve nadbytok estrogénu, ktorý urýchľuje rast cievnych výrastkov na pečeni. Podobne je to aj v tehotenstve.
U koho sa vyskytujú hemangiómy najčastejšie?
Cievne výrastky vznikajú najviac:
- v dojčenskom veku,
- u predčasne narodených detí,
- u dospelých (najmä žien) v strednom veku.
Môže cievny výrastok krvácať?
Výrastky ciev, ktoré sú v blízkosti úst alebo v plienkovej oblasti u dojčiat, bežne krvácajú v dôsledku trenia. Ak tieto miesta sčervenajú, zmenia farbu alebo sa premenia na otvorenú ranu, je to príznak infekcie, ktorú už treba liečiť.
Vyčnievajúci hemangióm sa pri náraze alebo poškriabaní ľahko poškodí. Ošetrite ho ako každú inú ranu vydezinfikovaním a prekrytím obväzom alebo náplasťou.
Hoci tieto výrastky zvyčajne nebolia, kavernózne môžu spôsobiť bolesť – najmä vtedy, ak sa nachádzajú vo svaloch alebo v kostiach.
Kedy treba hemangióm liečiť
Pri väčšine výrastkov krvných ciev nie je liečba potrebná. Avšak tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti očí, môžu viesť k problémom so zrakom, takže v tomto prípade určite vyhľadajte lekára. Liečba v niektorých prípadoch zahŕňa betablokátory alebo steroidy. Hemangióm je tiež možné chirurgicky odstrániť – vyrezať. Mnoho ľudí sa rozhodne pre jeho hemangiómu z estetických dôvodov, nie preto, že by robili nejaký problém.
Čo je to involúcia hemangiómu?
Počuli ste výraz involúcia cievneho výrastku a neviete, čo to znamená? Vysvetlenie je jednoduché: involúcia znamená proces zmenšovania a miznutia hemangiómu. Takmer polovica všetkých výrastkov ciev u dojčiat postupne zmizne do veku 5 rokov a 90 % do veku 10 rokov.
Existuje prevencia pred vznikom cievnych výrastkov?
Nie, dodnes neexistuje spôsob, ako zabrániť ich vzniku. Mnohé mamičky sa obávajú, že je to výsledok nedobrého stravovania alebo nejakého prehrešku v tehotenstve, ani to však nie je pravda. Hemangióm u dojčiat nie je spôsobený potravinami, aktivitami, liekmi či chemikáliami počas tehotenstva.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Keďže väčšina hemangiómov zmizne sama, zvyčajne nepotrebujú liečbu. Iné to je v prípade, že blokujú videnie, dýchacie cesty alebo sa zmenia na otvorené rany. Určite je potrebné vyhľadať lekára aj v prípade, ak výrastok mení farbu alebo začne krvácať.
Podčiarknuté a zrátané:
Väčšina cievnych výrastkov je neškodná – najlepšou liečbou je čas. V priebehu času zmiznú samy od seba. Napriek tomu sa oplatí sledovať potenciálne varovné príznaky (podľa miesta výskytu), ako sú zmeny farby, krvácanie, zmeny videnia, ťažkosti s jedením a s dýchaním. Pri náhlych zmenách vyhľadajte lekára.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/hemangioma
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23365-hemangioma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538232/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563207/