Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Úzkosť, depresia či nespavosť raz za čas potrápi každého z nás. Stačí k tomu tak málo. Či už je to nejaká tragická udalosť, alebo len jednoducho ťažké životné obdobie, pri ktorom človek často pociťuje, že niet cesty von. Vtedy prichádza na rad lekárska pomoc, užívanie liekov na predpis a začarovaný kruh, z ktorého je ťažké vybŕdnuť. Vedeli ste, že lieky s účinnými látkami tzv. benzodiazepínmi sú najčastejšími predpisovanými liekmi? Spomedzi nich vedie práve dobre známy Neurol.
Čo je Neurol a pri akých diagnózach sa predpisuje?
Má Neurol nejaké nežiaduce účinky?
Je návykový a ako dlho sa môže užívať?
Kedy sa užívanie Neurolu neodporúča?
Existujú prírodné náhrady Neurolu?
Čo je Neurol a prečo je taký „obľúbený“?
Neurol je liek, ktorý obsahuje liečivo alprazolam patriace do skupiny liečiv nazývaných benzodiazepíny. Benzodiazepíny sú liečivá, ktoré spomaľujú a znižujú mozgovú aktivitu. To vedie k ospalosti alebo k upokojeniu. A z toho vyplývajú aj diagnózy, pri ktorých sú predpisované. Sú to:
- poruchy spánku,
- úzkostné poruchy,
- panické poruchy.
Všetky lieky s obsahom benzodiazepínov – spomedzi nich aj Neurol – sú lieky viazané na lekársky predpis. Neviete sa k nim teda dostať bez receptu. V kruhu lekárov a lekárok patria benzodiazepíny medzi lieky prvej voľby pri úzkostných stavoch a poruchách so spánkom. Prečo je tomu tak?
Aj napriek tomu, že benzodiazepíny patria medzi silné lieky s vplyvom na mozog, ich veľkým pozitívom je znížené riziko predávkovania sa. Považujú sa preto za bezpečné lieky, ak sa dodrží ich správne užívanie. Je to vďaka širokej škále medzi dávkou liečivou a dávkou toxickou. Okrem toho majú široké spektrum využitia, či už ako lieky na nespavosť, úzkostné poruchy, antidepresíva, alebo ako liečivá uvoľňujúce svalové napätie (myorelaxanciá).
Ako dlho trvá účinok Neurolu?
Pri dĺžke účinku benzodiazepínov je dôležité rozlišovať, o aké konkrétne liečivo ide. Existujú totiž krátkodobo pôsobiace, ktorých účinok trvá iba niekoľko hodín, a dlhodobo pôsobiace. Neurol obsahuje liečivo alprazolam a ten sa zaraďuje medzi krátkodobo až strednodobo pôsobiace liečivo. Jeho účinok preto pociťujete už po 1 – 2 hodinách od užitia, vtedy je ten účinok najvyšší. Postupne tento účinok slabne a pôsobí celkovo 11 – 12 hodín.
Môžem pociťovať nejaké nežiaduce účinky?
Samozrejme, ako každý liek, aj tieto lieky majú svoje nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie sa prejavujúce nežiaduce účinky liekov s obsahom benzodiazepínov, a teda aj Neurolu, patria ospalosť, únava a znížená pozornosť. Ak také lieky užívate, mali by ste dobre zvážiť riadenie motorového vozidla. Opatrní treba byť aj pri kombinácii Neurolu s alkoholom či inými liekmi na upokojenie. Alkohol totiž zvyšuje tlmivý účinok Neurolu, a preto by ste sa tejto kombinácii mali jednoznačne vyhnúť. Niekedy môže vyvolať aj poruchu koordinácie, stratu motivácie alebo zmätenosť.
Je Neurol návykový?
Na mieste je položiť si aj otázku, či užívanie Neurolu spôsobuje závislosť. Odpoveď je jednoznačné áno. Všetky liečivá zo skupiny benzodiazepínov patria medzi vysoko návykové lieky. Môže sa dokonca vytvoriť závislosť – či už psychická, alebo fyzická – už po niekoľkomesačnom užívaní. Ako tomu predísť? Riešením je vysadiť lieky po odznení akútnych ťažkostí a ich užívanie skrátiť na maximálne 4 – 6 týždňov.
Hrozí mi nejaký vedľajší účinok, keď ho vysadím?
O tom, že od Neurolu vzniká závislosť ako psychická, tak aj fyzická, už viete. Na základe toho sa preto môžu prejaviť pri jeho nesprávnom vysadení abstinenčné príznaky. Možno to na prvý pohľad znie odstrašujúco, nemáte sa však čoho obávať. Ak užívate Neurol alebo jemu podobné lieky presne podľa odporúčania lekára alebo lekárky a neužívate ich dlhodobo, je malá šanca, že vás to postihne.
Ako sa tieto abstinenčné príznaky prejavujú? Medzi najčastejšie príznaky patria ospalosť, bolesť hlavy, nechutenstvo, búšenie srdca alebo pocit nevoľnosti. Tieto príznaky sú podobné príznakom, pre ktoré vám boli tieto lieky nasadené, len vyššej intenzity.
Veľmi dôležité je, aby ste tieto lieky nevysadili svojvoľne bez vedomia lekára alebo lekárky. Nemôžu sa vysadiť zo dňa na deň. Nato, aby sa predišlo abstinenčným príznakom, je dôležité postupne znižovať dávku týchto liekov.
Ako dlho môžem Neurol užívať?
Dĺžka terapie, či už Neurolom, alebo iným liekom s obsahom benzodiazepínov, je závislá od samotného lekára alebo samotnej lekárky. Platí však, že užívanie týchto liekov sa dlhodobo neodporúča. Na jednej strane je to práve pre vznik závislosti a na strane druhej pre ich negatívny vplyv na zdravie pečene. Ako dlho je „zdravé“ ich užívať? Mali by sa užívať maximálne 4 – 6 týždňov a vysadiť po odznení akútnych problémov.
Kedy sa vyhnúť užívaniu Neurolu?
V niektorých prípadoch sa užívanie Neurolu a celkovo liekov s obsahom benzodiazepínov neodporúča. Je to ak:
- užívate silné lieky na tlmenie bolesti, tzv. opioidy – zvyšuje to riziko nežiaducich účinkov, preto je najlepšie, ak to prekonzultujete s lekárom alebo lekárkou,
- ste tehotná alebo plánujete bábätko – má negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod, a preto sa ich užívanie neodporúča,
- dojčíte – sú to lieky, ktoré prechádzajú do materského mlieka a majú negatívny vplyv na vaše bábätko,
- máte zdravotné problémy, ktoré sa užívaním Neurolu môžu zhoršiť – pri problémoch s pohybom a rovnováhou sa zvyšuje riziko pádov.
Neurol a prírodné náhrady
Všetky lieky predpisované na navodenie spánku, úzkosť a panické poruchy sú silnými liekmi a ich užívanie so sebou nesie isté riziká. Sú však aj prípady, keď je ich užívanie nevyhnutné. Napriek tomu sa tieto lieky v súčasnosti v spoločnosti nadužívajú a v niektorých prípadoch ich predpisovanie nie je dostatočne opodstatnené. V čom je problém a aké je riešenie?
V mnohých prípadoch sa pri problémoch s nespavosťou či úzkosťou hľadá rýchle riešenie, ktoré s určitosťou prinesie očakávaný účinok. Často však postačujú prírodné „náhrady“ a nie je potreba hneď siahnuť po silných liekoch. Samozrejme, všetky výživové doplnky určené na upokojenie alebo navodenie spánku sú výlučne prírodného charakteru a ich sila sa nedá porovnať s liekmi na predpis.
O aké výživové doplnky ide? Ide o prírodné prípravky s obsahom rastlinných výťažkov, ktoré upokojujú, navodzujú spánok či znižujú psychické napätie. Väčšinou sú to doplnky s obsahom valeriány lekárskej, levandule úzkolistej, medovky lekárskej alebo ľubovníka bodkovaného.
Aj pri voľnopredajných výživových doplnkoch platí, že ich dlhodobé užívanie nie je riešením samotného problému. Rovnako ako lieky, aj doplnky majú svoje nežiaduce účinky. Ak vás trápia problémy podobného charakteru a hľadáte nejaké riešenie, nebojte sa poradiť sa s lekárnikom alebo lekárničkou, prípadne vyhľadať lekársku pomoc.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/262809
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24570-benzodiazepines-benzos
https://www.canada.ca/en/health-canada/services/substance-use/controlled-illegal-drugs/benzodiazepines.html
https://www.drugs.com/alprazolam.html