Netrávi vám laktózu? Pozor, obsahuje ju až 20 % liekov!

Bratislava, 10. apríl 2013 – Trpíte intoleranciou laktózy a zároveň užívate lieky? Skontrolujte si ich zloženie, odborníci odhadujú, že až 20 % z nich môže obsahovať laktózu a spôsobovať vám tráviace ťažkosti. Môžete ju nájsť dokonca aj v prípravkoch pre dobré trávenie.

Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v mliečnych produktoch. Ľudia, ktorí sú na túto zložku intolerantní, sa zvyčajne mliečnym jedlám vyhýbajú, často však zabúdajú na to, že ich môže prekvapiť aj v liekoch. Výskumy odhadujú, že až 20 % liekov na predpis obsahuje laktózu ako doplnkovú zložku.

“Svetové prieskumy informujú, že až pätina liekov môže obsahovať mliečny cukor, pretože laktóza sa bežne používa pri výrobe tabliet alebo kapsúl. Aj keď je jej obsah na jednu tabletu malý, pri vyššej precitlivenosti resp. kombinácii viacerých liekov obsahujúcich laktózu, môže spôsobiť pacientom tráviace ťažkosti, kŕče v bruchu, vracanie či hnačky,” vysvetľuje Rastislav Stolárik, zakladateľ Zruženia pre osvetu intolerancie laktózy.

“Ľudia, ktorí trpia intoleranciou laktózy by mali byť obzvlášť opatrní, a čítať príbalové letáky liekov a výživových doplnkov, pretože laktózu obsahujú napríklad aj niektoré doplnky pre lepšie trávenie, ktoré ich stav namiesto zlepšenia ešte zhoršia. Podľa štúdie Medzinárodného liekového informačného centra môže práve takýmto pacientom pomôcť laktóza, špeciálny enzým, ktorý umožňuje mliečny cukor tráviť, a predchádzať tak nepríjemným tráviacim ťažkostiam,” dodáva Rastislav Stolárik.

Pridaj komentár