Neskrývajte sa pred zimou!

Suchý vzduch vonku aj vnútri, nepríjemný vietor, nízka vlhkosť vzduchu, vnútorné kúrenie… Či sa nám to páči, alebo nie, zima zavíta do našich končín každý rok, a spolu s ňou aj neblahé účinky na naše telo. Poznáte to – bledá tvár, vysušená pokožka, vlasy bez života, popraskané lakte. Našťastie, na nápravu nemusíte čakať do jari. Ponúkame vám niekoľko tipov od dermatológov, ktoré vám pomôžu ochrániť vašu pokožku, vlasy a nechty.

Tvár a telo

Sprcha môže byť počas chladných zimných mesiacov veľmi lákavá, avšak horúca voda môže zničiť prírodné hydratačné lipidy, ktoré udržujú vlhkosť v pokožke a chránia pred vysúšaním. V zime je navyše vo vzduchu menej vlhkosti a horúca sprcha vašu pokožku ešte viac dehydratuje. Umývajte sa radšej v tej najvlažnejšej vode, akú znesiete, a po vysušení bavlneným uterákom votrite do pokožky hydratačné telové mlieko. Dbajte aj na výber mydla a pracích prostriedkov.

Najlepšie je používať sprchový gél určený pre citlivú pokožku a pracie prostriedky vyrobené bez parfémov a umelých farbív. Pamätajte, že zimné počasie dráždi aj zdravú pokožku, a už existujúce kožné ochorenie, ako sú lupiny, psoriáza alebo ekzém, môže ešte zhoršiť. Skúste tiež zvýšiť vlhkosť vo vašom príbytku pomocou zvlhčovača vzduchu, pretože ústredné kúrenie „okráda“ kožu a nosové dutiny o vodu.

V zime sa vyhnite aj agresívnym chemickým pílingom, maskám na pleť a výrobkom s obsahom alkoholu. Uprednostnite miernejšie čistiace vody, mlieka a hydratačné masky. Ak nepoužívate krém na tvár, začnite, a v prípade, že je vaša pleť aj po nanesení krému suchá, nanášajte ho častejšie. Najvhodnejšie sú krémy na báze oleja, keďže vytvárajú ochrannú vrstvu a udržia viac vlhkosti. Nie všetky oleje sú však určené na tvár. Vhodný je avokádový, minerálny, prvosienkový alebo mandľový olej. Bambucké maslo je sporné, pretože môže upchávať póry. Rovnako môžete používať krémy obsahujúce glycerín, sorbitol a alfa-hydroxykyseliny, ktoré „nasávajú“ vlhkosť do vašej pokožky.

Ak si nie ste istí, aký prípravok je pre vás najvhodnejší, návšteva dermatológa nie je nikdy zlou investíciou. Odborník dokáže analyzovať typ vašej pleti a odporučiť, ktoré produkty môžete používať. Nezabúdajte ani na ochranu pred slnečným žiarením. Odborníci tvrdia, že opatrnosť je dôležitá v lete aj zime. Predovšetkým pri zimných športoch, ako je lyžovanie, snowboarding či túry na horách, by výška ochranného faktoru krému nemala byť nižšia ako SPF15. Dôležitý je aj dostatočný a pravidelný pitný režim, teplé oblečenie a obuv, ktorá odoláva vlhkosti.

Vlasy a nechty

Vlasy a nechty sa skladajú z tých istých základných zložiek ako pokožka, a preto ich nemožno zanedbávať. Dobrá správa: čokoľvek je príčinou vašich starostí s vlasmi, dá sa to napraviť. Na prvom mieste zoznamu väčšiny vlasových stylistov je pravidelné používanie konzistentného, bohatého, zvlhčujúceho kondicionéra s obsahom niekoľkých kľúčových zložiek. Prípravok by mal obsahovať esenciálne mastné kyseliny, sójové proteíny, pantenol a zvlhčujúce látky, ktoré pomáhajú „prilákať“ a udržať vlhkosť vo vlasoch, čo býva zložitejšie najmä v zimnom období.

Ľudia si neuvedomujú, že ak sa nechty štiepia, takmer vždy je to z nedostatku vlhkosti. Zdravé nechty obsahujú v priemere 18 % vody. V zime sa pohybujeme medzi horúcim a suchým vzduchom v interiéri a mrazom vonku, a tieto extrémy odoberajú našim nechtom vodu, čo spôsobuje ich lámavosť. Ako na celú pokožku, aj na nechty zle vplýva horúca sprcha, odstraňovače laku s acetónom, dezinfekčné prostriedky a prípravky na umývanie riadu s obsahom alkoholu.

Zima je najvhodnejší čas na „oprášenie“ gumových rukavíc. Pleť, vlasy a nechty môžu v zimnom období podporiť vitamínové doplnky. Ak sú vaše vlasy a pleť suché a nechty krehké, uistite sa, že máte dostatok vitamínu A. Jeho bohatými zdrojmi sú sladké zemiaky, tmavozelená listová zelenina, mrkva, marhule, broskyne, vajcia a rybí tuk. Ak vaše telo nemá dostatok vitamínu C, ohlási vám to zhrubnutá koža. Naordinujte si citrusové plody, jahody či paradajky. Nedostatok vitamín B sa zase prejaví kožnými poraneniami, „kútikmi“ okolo úst alebo nástupom psoriázy. Doprajte si viac hrachu, fazule a vnútorností (pečienka).

Pridaj komentár