Aké sú kritériá na dobrý glukomer?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Na slovenskom trhu je registrovaných vyše 100 glukomerov. Mnohé ďalšie si môžete zaobstarať cez zahraničné internetové obchody.

Je pochopiteľné, že ako začínajúci (alebo aj pokročilý) diabetik máte problémy s tým, aby ste sa v takej širokej ponuke vyznali. Faktorov, ktoré rozhodujú pri výbere glukomera, je mnoho.

Chcete vedieť, ktorý glukomer si vybrať?

Alebo aké možnosti ponúka súčasný slovenský trh?

Presnosť glukomera – sú všetky glukomery rovnako presné?

Od mája 2016 by mali výrobcovia glukomerov dodržiavať najnovšie ISO štandardy. ISO je mimovládna medzinárodná organizácia, ktorá vydáva požiadavky na kvalitu prístrojov v priemysle, technológii či zdravotníctve.

Konkrétne pri glukomeroch, ISO štandardy pojednávajú o tom, akú veľkú odchýlku môžu mať, aby boli ešte považované za presné. Pokiaľ chce spoločnosť uviesť na slovenský trh glukomer, musí tieto normy spĺňať. Aktuálna norma má názov STN alebo ISO 15197:2013.

Zoznam glukomerov, registrovaných na Slovensku, vám môže poskytnúť lekár, alebo si ho viete nájsť aj sami – na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý má na starosti ich registráciu.

Dajte si ale pozor na to, že ISO normy nie sú záväzné na celom svete. Preto ich glukomer, ktorý nie je na Slovensku registrovaný, spĺňať nemusí.

Glukomery by mali spĺňať aj európske smernice na zdravotnícke pomôcky.

Cena glukomera – musím zaplatiť veľa, aby som mal kvalitný glukomer?

Odpoveď je – nie. Dnes je viac ako 40 glukomerov, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia, pričom väčšina z nich je hradená úplne. Samozrejme, nárok na úhradu máte vtedy, keď ste diabetik. Konkrétne vám dnes poisťovňa preplatí 1 kus za 5 rokov.

Ani v prípade, že nemáte nárok na úhradu (nemáte cukrovku), nemusíte zaplatiť veľa. Cena slovenských glukomerov sa pohybuje od 13 do 100 eur, pričom aj lacnejšie verzie spĺňajú požiadavky na kvalitu; napr. si môžete stiahnuť merania do počítača, čo je vymoženosť skôr drahších verzií.

glukomer-bez-pruzkov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Na cenu vplývajú aj testovacie prúžky

Ak ste pravidelný „merač“ glykémie (glukózu si meriate niekoľkokrát za deň), a nepostačuje vám počet prúžkov, ktoré preplatí poisťovňa, pouvažujte o kúpe glukomera s lacnejšími testovacími prúžkami. Síce si možno priplatíte na začiatku, o to viac však ušetríte neskôr. Pri porovnávaní ceny prúžkov si takisto všimnite, že nie všetky sú v baleniach v rovnakom množstve, čo znamená, že nemôžete priamo porovnávať cenu 50 ks a 100 ks balenia.

Niekedy sa vám dokonca môže stať, že vám ponúknu glukomer zadarmo. Myslite na to, že glukomer zadarmo neznamená vždy to, že ušetríte. Na jeho použitie totiž môžete potrebovať drahšie testovacie prúžky, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že zaplatíte omnoho viac.

Ušetriť na prúžkoch môžete aj tak, že si ich zakúpite cez internetovú lekáreň, ktorá máva spravidla nižšie ceny. Pozor ale na falošné internetové lekárne! Zoznam povolených internetových lekární nájdete na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý ich eviduje.

Potrebná veľkosť kvapky krvi, resp. bolesť pri odbere krvi

Niektorí ľudia naozaj ťažko „získavajú“ dostatočne veľkú kvapku krvi. Dostatočne veľká kvapka je pritom nevyhnutná, pokiaľ má meranie glykémie prebehnúť správne.

Dnešné glukomery vyžadujú kvapku o minimálnom objeme od 0,3 mikrolitra do 15 mikrolitrov, pričom kvapka o veľkosti 11,5 mikrolitra je už považovaná za významne malú. Niektoré glukomery dokonca ponúkajú možnosť opakovaného nanesenia krvi na prúžok, ak ste na prvý raz nenaniesli dostatok krvi, čiže testovací prúžok musíte zahodiť.

glukomer-velkost-kvapky-krvi
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rýchlosť merania glukomera

Väčšina glukomerov vám poskytne výsledok do 5 sekúnd, niektoré už po 3 sekundách. Na trhu sú však aj glukomery, ktorým to trvá dlhšie.

Kratšia doba merania môže byť vhodná najmä vtedy, ak si meriate cukor často, alebo ak potrebujete vedieť výsledok rýchlo. Čakať na výsledok 5, alebo 20 sekúnd, je významný rozdiel, pokiaľ vás trápia príznaky hypoglykémie.

Miesto odberu

Najčastejším miestom, z ktorého sa dnes odoberá kvapka krvi, je bočná strana prsta. A práve toto miesto ponúka aj väčšina glukomerov. Vedci však majú snahu o vyvinutie takých možností merania, ktoré sú menej bolestivé, a preto už aj dnes dostanete glukomery, pri ktorých môžete použiť kvapku z takzvaných alternatívnych miest odberu – z dlane, predlaktia či stehna.

Pamätajte ale, že tieto miesta odberu nie sú vhodné vtedy, ak si potrebujete zmerať náhlu zmenu glykémie, pretože chvíľu trvá, kým sa na uvedených miestach prejaví.

Pamäť glukomera

Pravidelní „merači“ môžu oceniť kúpu glukomera s väčšou pamäťou. Na trhu sú dostupné glukomery, ktoré si dokážu zapamätať 10, ale aj viac ako 1000 meraní, vďaka čomu si môžete robiť štatistiku, ako vám hladina glukózy kolíše. Pokiaľ si glukózu meriate niekoľkokrát za deň, úplne vám postačí pamäť na 500 výsledkov.

Ak si meriate glykémiu pravidelne, ale radšej si výsledky zapisujete do zošita, veľkú pamäť glukomera nepotrebujete.

Ľahká čitateľnosť výsledkov

Ak ste starší pacient, výhodnejší pre vás môže byť glukomer s väčším displejom a väčšími číslicami, ktoré ľahšie prečítate. Mnohé z glukomerov majú aj podsvietenú obrazovku, ktorá umožňuje čítanie v tme.

glukomer-s-velkym-displayom
Zdroj foto: Shutterstock.com

Veľkosť glukomera, alebo ak veľa cestujete

Ak veľa cestujete, zaobstarajte si radšej malý glukomer. Na trhu dnes nájdete glukomery, ktoré sa poľahky zmestia do tesného vrecka na nohaviciach. Takýto glukomer môže mať aj testovacie prúžky, ktoré budú uložené vo vnútri, v zásobníku. Glukomer tak pri každom novom meraní iba nasaje nový prúžok, a vy sa nemusíte obťažovať manipuláciou s prúžkom.

Meranie glukomerom, ktorý má prúžky v sebe, je pohodlnejšie napríklad vo vlaku, či vtedy, ak sa vám (pre nízku hladinu glukózy) trasú prsty.

Máte zrakové postihnutie, alebo ste nevidiaci?

Pokiaľ máte vážnejšie zrakové postihnutie, ktoré vám objektívne bráni, aby ste používali bežný glukomer, na trhu nájdete glukomery s hlasovým výstupom. Sú síce omnoho drahšie, no ak ste diabetik, sú plne hradené zo zdravotného poistenia. Na obsluhu takéhoto glukomera zrak vôbec nepotrebujete.

Aký je váš hematokrit?

Hematokrit je podiel červených krviniek v ľudskej krvi, a pri meraní glykémie je veľmi dôležitý, pretože jeho výška má vplyv na výsledok. Zvýšený hematokrit (u novorodencov, v strese, pri dehydratácii, či u mužov počas pohlavného styku) môže poskytnúť falošne nízky výsledok, kým znížený hematokrit (v tehotenstve, vo vyššom veku, počas cvičenia, či pre alkoholizmus) zase falošne vysoký.

U väčšiny ľudí je hematokrit približne v rozmedzí od necelých 40 do necelých 60 %, pričom bežný glukomer by mal poskytnúť presný výsledok v rámci tohto rozsahu. Ak ste mimo tento rozsah, môžu nastať problémy.

Na trhu sú dostupné glukomery, ktoré súbežne merajú aj váš hematokrit, a výslednú glykémiu potom upravujú podľa neho.

Používate inzulínovú pumpu?

Pokiaľ používate inzulínovú pumpu, veľmi vhodný môže byť glukomer, ktorý je schopný odmerať glykémiu, a následne poslať signál do pumpy, akú veľkú dávku inzulínu má uvoľniť do tela. Hudba budúcnosti? Nie. Takéto glukomery už existujú. Bezdrôtovo komunikujú s príslušnou inzulínovou pumpou.

Na trhu sú aj glukomery, ktoré vám vypočítajú, akú dávku inzulínu si máte podať (sami).

glukomer-s-vacsou-pamatou
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chcete si merania stiahnuť do počítača?

Ak si pravidelne a často meriate glukózu, môžete oceniť glukomer, z ktorého si pomocou USB kábla (alebo aj bezdrôtovo, napríklad cez bluetooth) stiahnete merania do počítača. Tieto výsledky môžete posielať vášmu lekárovi, aby mal prehľad o vašom zdravotnom stave.

Najnovšie glukomery sa dokážu napojiť aj na iphone či android, takže si merania môžete stiahnuť nielen do počítača, ale aj do mobilu, či na tablet.

„Výdrž“ glukomera

Väčšina glukomerov dnes funguje na batériu. Výrobcovia udávajú, koľko meraní by mala batéria vydržať. Výdrž batérie býva rôzna, 1000, ale aj 10000 meraní, čo ocenia hlavne tí, ktorí si glukózu merajú viackrát za deň.

Môžete si zakúpiť aj glukomer, ktorý sa dá napojiť na telefón, a z neho bude brať energiu, čo môže byť výhodné napríklad počas cestovania.

Potrebujete si merať aj niečo iné, než iba glukózu?

Na trhu sú dostupné aj takzvané kombinované glukomery. Väčšina z nich vám odmeria aj hladinu cholesterolu, niektoré aj hladinu tukov (triacylglyceridy). Ak máte obavy o rozvoj ketoacidózy (život ohrozujúci stav, končiaci sa bezvedomím, ak má vaše telo nedostatok inzulínu), určite oceníte glukomer, ktorý vám dokáže zmerať množstvo ketónov v krvi.

Viac náchylní na rozvoj ketoacidózy sú diabetici, ktorí používajú inzulínovú pumpu, deti, tehotné ženy a adolescenti.

Ďalšie vymoženosti

Glukomery sa líšia aj v tom, aký rozsah glykémie sú schopné zmerať. Štandardný rozsah je 0,633,3 mmol/l. Nie všetky ale dokážu zmerať hodnoty pod 1 mmol/l.

Mnohé glukomery ponúkajú aj rôzne štatistické funkcie. Vypočítajú vám priemernú hladinu glukózy v krvi za posledných 7, 14 alebo 90 dní. Iné vám zase vedia vytvoriť grafy, prípadne mažú nesprávne namerané výsledky.

glukomer-meranie-nalacno
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keďže pre pacienta je dôležité, aby si meral glukózu nielen nalačno, ale aj 2 hodiny po jedle, viaceré glukomery ponúkajú možnosť označenia, ako to bolo so stravovaním. Rovnako vám vedia vypočítať, aké množstvo jedla potrebujete prijať, respektíve, či ste nezjedli viac, ako bolo potrebné. Pre jednoduchšiu manipuláciu majú (niektoré) aj farebné značenie, ktoré vám napovie, či je vaša glykémia príliš nízka, vysoká alebo v poriadku, resp. obsahujú zvukový alarm, ktorý sa aktivuje pri hypoglykémii. Niektoré glukomery ponúkajú možnosť nastavenia pripomienky.

Kým u starších glukomerov bolo potrebné, aby ste ich pred meraním nastavili na príslušné testovacie prúžky, väčšina dnešných glukomerov už má funkciu takzvaného autokódovania. To znamená, že glukomer nemusíte nastavovať (kalibrovať), a priamo meriate.

Pre tých, ktorí si potrpia na štýl, sú k dispozícii aj dizajnové „kúsky“. Pre malé deti môžu byť vhodné napríklad farebné glukomery, alebo glukomery, na ktoré môžete dať nálepky, takže pre deti bude pravidelné meranie glukózy hrou.

Čo prináša budúcnosť alebo kontinuálne meranie glukózy

Už dnes si môžete zaobstarať glukomer, ktorý vám kontinuálne (nepretržite) meria hladinu glukózy v krvi, a pokiaľ zaregistruje nežiaducu odchýlku, vyšle alarm. Glukomer funguje na princípe senzora, ktorý je implantovaný pod kožu, pričom komunikuje s malým prístrojom, umiestneným zvyčajne na opasku.

Jeho nevýhodou je však zatiaľ pomerne vysoká cena – stojí vyše 1000 eur (momentálne nie je hradený z poistenia), a tiež to, že výmena implantovaného čipu prebieha každých 37 dní.

Ktorý glukomer si vybrať?

Na trhu je veľká ponuka glukomerov, ktoré sa navzájom predháňajú v špeciálnych funkciách. Nezávisle od toho, či si nakoniec zaobstaráte drahý multifunkčný glukomer, alebo ostanete pri najlacnejšej verzii (ktorá vám poskytuje iba číselný výsledok glykémie), pamätajte na to, že sú 2 dôležité vlastnosti, ktoré musí spĺňať dobrý glukomer:

  1. Presnosť. Vždy si overte, či glukomer, ktorý si chcete zaobstarať, spĺňa najnovšie požiadavky na presnosť. Nesprávny výsledok – napríklad hypoglykémia, ktorú glukomer vyhodnotí ako optimálnu glykémiu – vás môže ohroziť na živote.
  2. Ako ľahko sa s ním manipuluje. Pokiaľ si máte merať glykémiu pravidelne, potrebujete glukomer, ktorý vyhovuje predovšetkým vám, aby vás to neodrádzalo od merania.

Autor je farmaceut

2 odpovedí na “Aké sú kritériá na dobrý glukomer?

  1. Spätné upozornenie: Aké najčastejšie chyby robia ženy v klimaktériu? - Swiss natural

Pridaj komentár