(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 28. júl za Medzinárodný deň hepatitídy.
Slovenská hepatologická spoločnosť pri tejto príležitosti upozorňuje na závažný nárast počtu pacientov s ochoreniami pečene v SR. V úmrtnosti na tieto ochorenia je Slovensko spomedzi všetkých krajín Európy na nelichotivom štvrtom mieste.
Slovenská hepatologická spoločnosť bije na poplach
Odborníci zo Slovenskej hepatologickej spoločnosti (SHS) odhadujú, že vírusovou hepatitídou C je na Slovensku nakazených asi 35 000 ľudí, a hepatitídou B dokonca viac ako 100 000. Na „chorobu „špinavých rúk“, ako je hepatitída A ľudovo označovaná, ročne ochorejú stovky Slovákov. Celosvetovo sú vírusové hepatitídy siedmou najčastejšou príčinou smrti.
Hepatitída je názov pre zápalové ochorenie pečene, ktoré nespôsobuje len vírus, ako to väčšinou verejnosť vníma. Okrem hepatitíd typu A, B, C, D, E , spôsobuje poškodenie pečene aj alkohol, či lieky a škodlivé látky, ktoré denne prijímame z potravín a životného prostredia.
„Podstatnú úlohu hrá všeobecne rozšírený nezdravý životný štýl: nedostatok fyzickej aktivity, nadmerný prísun kalórií, obezita, ktorou trpí 25 % Slovákov, a nadváha, ktorú má až 60 % Slovákov,“ vysvetľuje profesor Jozef Glasa, vedecký sekretár SHS.
Alkoholová hepatitída a tuková choroba pečene sú dnešné „postrachy“ slovenských aj svetových hepatológov, keďže počet pacientov enormne stúpa.
„Pri tukovom zápale pečene, ktorý sa už stáva novým, masovým zabijakom ľudí našich čias, samotné lieky nestačia,“ vystríha MUDr. Marián Oltman, prvý viceprezident SHS.
Vírusové hepatitídy, pokiaľ sa zachytia včas, dokáže moderná medicína úspešne liečiť. „Céčková“ hepatitída by však mohla – vďaka najnovšej liečbe – o pár rokov zmiznúť z našej planéty, no dramatický nárast ochorení pečene môže zvrátiť len masová zmena životného štýlu.
Potrebujeme národný program prevencie
Hoci má Slovensko prepracovaný systém starostlivosti o hepatálneho pacienta, súčasné podmienky nestíhajú pokryť skutočnú potrebu.
„Kedysi sme sa dokázali postarať o chorých na dvoch izbách, dnes máme permanentne preplnené špecializované hepatologicko-gastroenterologické oddelenie s 32 lôžkami,“ popisuje MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej hepatologickej spoločnosti.
„V rámci zlepšenia podmienok starostlivosti o už chorých pacientov, by bolo potrebné dobudovanie a posilnenie siete hepatologických pracovísk a ambulancií. Pre spoluprácu v oblasti prevencie potrebujeme získať aj štátne orgány a inštitúcie. A najmä, nastal čas na dopracovanie, presadenie a čo najskoršiu realizáciu národného programu prevencie – s adekvátnym skríningom rizikových faktorov, ako včasnej diagnostiky a racionálnej liečby hepatitíd,“ vysvetľuje Ľubomír Skladaný možnosti, ako situáciu riešiť.
„Nečinnosť alebo nedôslednosť v tejto oblasti s určitosťou zabíja…,“ upozorňujú na záver predstavitelia Slovenskej hepatologickej spoločnosti.
Počty chorých podľa typu hepatitídy (celý svet):
- hepatitída A – viac než 1,4 milióna osôb,
- hepatitída B – viac než 240 miliónov osôb,
- hepatitída C – viac než 150 miliónov osôb.
Zdroje: Slovenská hepatologická spoločnosť, FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
Redakčne upravené (jam)