(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Že sa na liečenie používajú rastliny, vieme asi všetci. Všeobecne je známe aj využitie niektorých živočíchov, resp. ich produktov na liečebné účely, napr. hadie jedy, propolis.
Vedeli ste však, že civilizácie pred nami využívali na liečenie aj kamene?
Využívajú sa aj dnes? A majú skutočne nejaký liečebný potenciál?
Petroterapia
Liečba kameňmi sa odborne nazýva petroterapia alebo litoterapia. Využíva liečivú energiu obyčajných kameňov, drahokamov a ušľachtilých nerastov. Za liečivé sú však považované len niektoré kamene, a spravidla každý z nich má priradené časti tela, na ktoré pôsobí, či priamo ochorenia, pri ktorých sa používa. Liečivým kameňom je pripisovaný aj ochranný účinok pred chorobami, teda ich možno využívať aj preventívne.
Viera v liečivé účinky kameňov je stará tisícky rokov. V skutočnosti sú dôkazy o využívaní rôznych kameňov omnoho staršie, ako o hocijakej inej alternatívnej terapii. Amulety s liečivými kameňmi sa našli v hrobkách starých 3000 rokov (naprieč celou Európou) a vyše 6000 rokov v Ázii a Afrike.
Liečivé kamene sa využívali aj v starovekom Egypte, Grécku, Ríme, Číne, medzi Aztékmi aj Inkami, či domorodými austrálskymi kmeňmi. Napriek tomu, že tieto národy pochádzali z opačných strán sveta, kameňom nezávisle od seba pripisovali rovnaké účinky. Napríklad jadeit sa používal na liečbu obličiek v Číne aj v Južnej Amerike.
Ako fungujú liečivé kamene?
Zástancovia tejto metódy veria, že kamene fungujú ako energetický kanál: umožňujú pozitívnej, liečivej energii, aby prúdila dovnútra tela, a negatívnej energii, ktorá spôsobuje ochorenie, umožňujú prúdiť von. Liečivé kamene pracujú na princípe vibrácií a uvádzajú do rovnováhy auru, teda biomagnetický obal, ktorý obklopuje každého človeka. Každý kameň má unikátne zloženie a farbu, a tým aj špecifickú vibráciu a liečebnú schopnosť.
Filozofia liečby kameňmi je založená na tradičnom koncepte životnej energie (nazývanej čchi), ktorý je „požičaný“ od ázijských kultúr (hlavne tradičnej čínskej medicíny), a hinduisticko-budhistického konceptu čakier, čo sú centrá životnej energie, spájajúce fyzické a nadprirodzené prvky tela. Napríklad čakier je sedem, pričom s každou sa spája charakteristická farba – červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová.
Základným princípom liečby je vyrovnanie, resp. harmonizácia energií, a to nielen v tele, ale aj v okolitom priestore, napr. v byte, či v práci. Kamene by mali pôsobiť súčasne na fyzickej, citovej, rozumovej i duchovnej úrovni. Zástancovia liečby kameňmi veria aj tomu, že kamene aktivujú vlastnú liečivú silu organizmu.
Potvrdila účinky kameňov veda?
Hoci popularita liečby kameňmi v poslednej dobe stúpa, väčšina vedcov a lekárov toto nadšenie nezdieľa a petroterapiu nazývajú pseudovedou. Prakticky neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že by kamene skutočne účinkovali na liečbu ochorení.
Neexistuje vedecký dôkaz ani o tom, že by choroby boli spôsobené poruchou toku energie v tele, dokonca neexistuje ani vedecký dôkaz o existencii čchi, aury, či čakier ako takých.
Štúdií vykonaných s liečivými kameňmi je málo, a ani v jednej nepreukázali väčší efekt ako placebo. Inými slovami – kameň pomáha, pretože pacient si myslí, že pomáha. Účastníci týchto štúdií nedokázali odlíšiť pravý kameň od falošného, a obom pripisovali tie isté pocity a účinky.
Liečba kameňmi je často spájaná s meditáciou, relaxáciou či masážami, ktoré dokázateľne redukujú stres, a tak zlepšujú zdravotný stav. Preto sa po nich môžete cítiť lepšie, avšak pravdepodobne je to kvôli tejto činnosti, nie kvôli kameňom, ktoré ju sprevádzajú/dopĺňajú.
Čo vedecky dokázané je, sú špeciálne vlastnosti rôznych kameňov, týkajúce sa tvorby a vedenia elektrického prúdu či tepla. Vďaka týmto vlastnostiam kamene našli uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach. Krištáľové oscilátory sa používali v hodinách, diamanty ako vrtáky, fluorit sa môže použiť namiesto skla v teleskopoch či šošovkách kamier. Turmalín sa bežne používa v sušičoch alebo žehličkách na vlasy, pretože ich dokáže vysušiť či vyžehliť rýchlejšie a s menším poškodením ako iné materiály.
Je liečba kameňmi bezpečná?
Keďže neboli preukázané žiadne liečivé účinky kameňov, neboli preukázané ani žiadne nežiaduce účinky, a to platí aj v prípade detí a tehotných a dojčiacich žien. Nebezpečenstvo petroterapie preto spočíva skôr v zanedbaní štandardnej liečby (napr. pri vážnom ochorení). Preto ak trpíte akýmkoľvek vážnym ochorením, neignorujte rady a odporúčania lekárov. Ak sile liečivých kameňov (alebo hocijakej inej alternatívnej terapii) veríte, používajte ju len ako doplnok k štandardnej liečbe, nie namiesto nej.
Ako sme si už povedali, každému kameňu je pripisovaný špecifický účinok. V nasledujúcej časti sa dočítate o princípoch petroterapie a výbere správneho kameňa.
Ako si vybrať správny kameň?
Možností je hneď niekoľko. Najjednoduchšou, avšak najmenej presnou, je výber podľa znamenia, v ktorom ste sa narodili (každé znamenie má priradené „svoj“ kameň). Tento výber vychádza z teórie, že ľudia narodení v rovnakom znamení zdieľajú určité špecifické vlastnosti a charakterové črty, rovnako ako náchylnosť k určitým ochoreniam. Povaha človeka a jeho zdravotné problémy sú však špecifické záležitosti, na ktoré vplýva množstvo faktorov, a preto ich nemožno s úspechom generalizovať iba na základe znamenia.
Logickejšou metódou výberu je overovanie, aký kameň sa používa na ochorenie či orgán, ktorý chcete liečiť, a podľa toho vybrať taký, ktorý sedí najpresnejšie na váš problém. Ďalšou metódou je, keď sa riadite inštinktom a necháte kameň, aby si „on“ vybral vás. Keď vezmete do ruky (vyberajte ľavou rukou) ten pravý a pocítite zvláštny príliv energie a nutkanie nechať si ho, zrazu budete vedieť, že toto je on. Bude vám na dotyk príjemný, môže byť teplý, alebo budete cítiť, ako vibruje.
Niekedy sa kameňov nemusíte ani dotýkať, jednoducho sa vám niektorý na prvý pohľad páči a priťahuje vás. Všeobecne je táto metóda výberu považovaná za najlepšiu, pretože kameň si údajne vyberá vaše podvedomie, ktoré o vašich zdravotných problémoch a ich skutočných príčinách vie často viac, ako vedomie.
Na čo si ešte dávať pozor pri výbere
Účinnosť liečivých kameňov sa odlišuje podľa toho, či ide o upravené alebo neupravené kusy. Rozdiel robí tvar, do ktorého je kameň vybrúsený – najúčinnejšie sú tie v tvare gule alebo pyramídy. Samozrejme, kameň by mal byť zložením čo najviac čistý, t.j. bez prímesí iného kameňa alebo inej látky.
Dôležité je tiež to, ako kameň vznikol: či prírodným spôsobom, alebo bol vyrobený umelo. Prirodzene, že všetky kamene potrebujú na vznik milióny rokov tektonického tlaku, vysokej teploty a energie zeme, ktorá im dáva ich liečivé a ochranné schopnosti. Kamene sa dajú vyrobiť aj synteticky (v laboratóriu) v priebehu dní až týždňov, potrebná energia im však údajne chýba.
Ako používať liečivé kamene?
Spôsobov je viacero. Najčastejšie sa odporúča, aby ste si prikladali kameň na postihnuté miesto, alebo ho len chvíľu držali v ruke (ideálne pri meditácii), prípadne ho prikladali na čakru, ktorú potrebujete zharmonizovať.
Na preventívne využitie, s cieľom zabrániť rozvoju chorôb, sa obyčajne dávajú kamene pod vankúš, na ktorom spíte. Môžete ich vložiť aj do vody pri klasickom kúpeli, či nechať cez noc v krčahu s vodou, ráno vybrať, a túto vodu potom piť počas dňa.
Môžete tiež nosiť kameň stále pri sebe, či už vo vreckách, v kabelke, alebo ako šperk (priamo na tele). V poslednom období sú moderné náramky, ktoré obsahujú hneď niekoľko kameňov.
Ak sa už rozhodnete nejaký kameň vyskúšať, majte na pamäti, že je určený výhradne pre vás. Liečivé kamene údajne rezonujú s vašou konkrétnou energiou, aurou či problémom. Nepožičiavajte ich preto iným ľuďom. Dokonca sa neodporúča ani to, aby sa kameňov dotýkal niekto iný. Ak sa tak náhodou stane (ľudia radi siahajú na prívesky či šperky iných ľudí), mali by ste kameň očistiť (opláchnuť pod tečúcou vodou).
Starostlivosť o kamene
Ak si má kameň uchovať svoju účinnosť, mali by ste ho v pravidelných intervaloch čistiť, resp. nabíjať. Ak ho nosíte pri sebe, resp. na tele, čistite ho každý deň a nabíjajte približne raz za týždeň. Spôsob čistenia a nabíjania spravidla závisí od konkrétneho typu kameňa, a tieto informácie by ste mali dostať pri kúpe kameňa.
Niektoré kamene stačí oplachovať pod prúdom vody (niekoľko minút), iné musíte namočiť na noc v slanej vode. Ďalšie však dlhší kontakt s vodou neznášajú. Uvádza sa, že kamene možno nabíjať mesačným svetlom (za splnu), na slnku, v tieni, či v blízkosti živých rastlín alebo ohňa.
Existujú vraj dokonca kamene, ktoré vybíjajú, resp. úplne mažú všetky informácie a energetické stopy ostatných kameňov – ametyst a hematit. Ak sa dostanú do kontaktu s iným kameňom, je nutné ho znovu nabiť.
Vybrať si liečbu kameňmi, alebo nie?
V zdravotníctve ostáva účinnosť liečivých kameňov na úrovni placeba. Zahrnutie alternatívnej liečby do liečebného procesu je však na každom z nás. Pokiaľ liečivé kamene využívate, nezanedbávajte kvôli tomu liečbu, ktorú vám odporučil lekár, resp. lekára o používaní tejto (aj akejkoľvek inej) alternatívy informujte. Nie každý lekár sa síce vyzná v alternatívnych metódach liečby, mal by ale vedieť, čo všetko ste skúsili.
Majte na pamäti, že liečitelia, ktorí vám liečbu kameňmi môžu ponúkať, na rozdiel od lekárov nenesú žiadnu právnu zodpovednosť za poškodenie vášho zdravia. Častokrát nemajú vzdelanie potrebné na to, aby vedeli adekvátne posúdiť váš zdravotný stav. Súčasná legislatíva ani nepozná pojem liečiteľ, a tak neexistujú normy, či vzdelanie, ktoré by taký liečiteľ mal spĺňať, aby mohol praktizovať svoje liečenie.
Na záver ponúkame výber najčastejšie používaných kameňov. Pripomíname, že žiaden z uvedených účinkov nebol potvrdený exaktným meraním alebo štúdiou!
Liečivé kamene podľa chorôb:
- Akvamarín – harmonizuje pečeň, štítnu žľazu a lymfatický systém. Podporuje liečbu dýchacích ciest, slizníc, zmierňuje kašeľ, astmatické stavy i bolesti zubov.
- Ametyst – mierni problémy dýchacích ciest, zažívacieho traktu, kožné problémy, bolesti hlavy a nespavosť. Podporuje činnosť endokrinného a imunitného systému, upravuje metabolizmus. Využíva sa ako ochrana proti opilstvu (potláča chuť na alkohol).
- Azurit – ukľudňuje nervový systém, čistí krv, podporuje intuíciu a psychické schopnosti.
- Jantár – využíva sa pri ochoreniach štítnej žľazy a mandlí. Utišuje bolesť pri prerezávaní a raste detských zúbkov. U dospelých pomáha pri bolesti zubov a zápaloch ďasien.
- Krištáľ – zvykne sa držať v ruke, aby znížil horúčku. Malý krištáľ sa vkladá do ďasna na utíšenie bolesti zubov, kým sa dostaneme k zubárovi. Kremenný krištáľ nosíme, keď chceme utíšiť bolesti hlavy.
- Rubín – lieči krvný obeh, zastavuje krvácanie. Pôsobí na srdcové ochorenia, posilňuje dobrý spánok, lieči horúčku, cukrovku a fóbie. U žien lieči neplodnosť.
- Ruženín – podporuje krvné cievy okolo srdca. Posilňuje vitalitu pohlavných orgánov a zvyšuje plodnosť. Pomáha pri anorexii.
- Šungit – znižuje nervové napätie, zlepšuje spánok, tlmí bolesti hlavy. Ak pijeme vodu, do ktorej bol vložený, lieči gastritídu, kolitídu, žlčníkové a obličkové kamene, artritídu a cukrovku.
- Tyrkys – pomáha regenerovať poškodené väzivo, zlepšuje zásobovanie svalstva živinami. Zmierňuje bolesti hlavy, uší a zubov. Potláča začínajúce sa epileptické záchvaty. Stimuluje mozgovú činnosť. Zamedzuje prílišnému rastu ochlpenia.
- Záhneda – používa sa proti skľúčenosti a depresiám. Pomáha v lepšom vstrebávaní vitamínov E a B. Využíva sa pri intoxikácii a infekčných chorobách.
Autorka študuje na FaF UK v Bratislave
Zdroje:
https://www.moneo.sk/ochranne-a-liecive-kamene/
http://www.livescience.com/40347-crystal-healing.html
http://www.gemisphere.com/about/whatMakesGemstonesHealing.htm
http://www.gemselect.com/gem-info/medicinal-gemstones.php
http://www.wildfishgems.com/healing
http://www.robinhallett.com/the-journey/healing-properties-of-gemstones/
http://www.gemselect.com/other-info/healing-gems.php
Complementary/Alternative Therapies So Many Choices
Crystals and cancer: good vi brations or bad intentions?