Atopická dermatitída, ľudovo nazývaná aj detský ekzém, je chronické recidivujúce zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje u 10-20 % detí a 2-3 % dospelých. Ovplyvňuje kvalitu života pacienta i rodiny, najmä výrazným svrbením a nedostatkom spánku, a v priemyslovo vyspelých krajinách je rozšírenejšia.
Deti a detský ekzém
V koži detí s atopickou dermatitídou je nedostatok ceramidov a dlhoreťazcových mastných kyselín. Tým je porušená bariérová funkcia kože, a preto sa z nej vo zvýšenej miere stráca voda. Suchá koža deti svrbí, a ony sa škriabu, čo len podporuje zápal v koži. K tomu sa pridáva aj dysfunkcia imunitného systému, ktorá je u detí častá, rovnako ako zvýšená náchylnosť na kožné infekcie – najmä vírusové (moluská, bradavice) a bakteriálne (najmä stafylokokové). Približne 20-30 % detí má tzv. čistú formu atopickej dermatitídy, bez potravinovej a inhalačnej alergie. Ostatné majú kožu a tvárové dutiny vo zvýšenej miere osídlené stafylokokmi, sú alergické na niektoré potraviny, faktory vonkajšieho prostredia, napríklad na roztoče, prach a pele. U týchto detí sa ochorenie zhoršuje najmä v dôsledku fyzikálnych vplyvov: nosením syntetického odevu, stresom, infekciami, a požitím určitých liekov a potravín, ktoré spôsobujú uvoľnenie histamínu.
Ekzém už od kolísky
Klinické prejavy dermatitídy závisia od veku, v ktorom sa objavia. Poznáme tri štádiá ochorenia, pričom pacient môže prejsť všetkými fázami ochorenia, alebo sa niektorá z nich klinicky neprejaví. Sú aj pacienti, u ktorých sa dermatitída po prvýkrát prejaví až v dospelosti. Prvé štádium choroby vzniká od dvoch mesiacov do konca druhého roka života dieťaťa, a prejaví sa na lícach, pri ušniciach a vo vlasatej časti hlavy. Vznikajú svrbivé pupence s pľuzgierikmi a chrastami na zapálenej spodine, ktoré sa môžu rozšíriť na celú hlavu, trup i končatiny. Časté sú infekcie takto postihnutej kože. Nebezpečná je najmä infekcia vírusom herpes simplex, ktorá môže ohroziť život malého pacienta. Druhé štádium ochorenia vzniká od tretieho roku života po pubertu v ohyboch kože (lakťové, zákolenné jamky a zápästia), menej často na šiji, chrbtoch rúk a nôh. Postihnutá koža je zapálená, hrubšia, s pupencami, škriabancami, a pri akútnom vzplanutí dochádza k mokvaniu. Tretie štádium je typické pre obdobie adolescencie a dospelosti; prejavuje sa na čele, viečkach, okolo úst, na šiji a hornej časti hrudníka, kde sú hnedastočervené olupujúce sa zhrubnuté ložiská s chrastami po škriabaní; typický je unavený výraz tváre.
Štyri stupne závažnosti
1. mierny stupeň – začervenanie, suchosť, drobné olupovanie kože,
2. stredný stupeň – ložiská s výrazným začervenaním a pupencami, rozškriabané, s opuchom, zhrubnutím, ktoré postihujú viac ako 10 % povrchu tela,
3. ťažký stupeň – postihuje 10-30 % povrchu tela,
4. veľmi ťažký stupeň – postihuje viac ako 30 % povrchu tela.
Liečba a prevencia
Neexistuje špecifická liečba pre úplne vyliečenie. Komplexnosť etiopatogenetických procesov atopickej dermatitídy vedie k nutnosti individuálneho a komplexného prístupu. Je potrebné začať s prevenciou už pri zistení atopickej záťaže v rodine. U pacientov s atopickou dermatitídou je prvoradé zistenie a odstránenie provokačných faktorov. Ide predovšetkým o škodliviny z domáceho i pracovného prostredia, ktoré môžu vyvolávať klinické prejavy, ako paplóny z peria, záclony, koberce s dlhým vlasom (vhodnejšie sú umývateľné podlahy), chemicky agresívne látky a pod.
Rovnako dôležité je nepodceňovať sezónne i klimatické vplyvy, a prispôsobiť im aj hygienu obliekania. Diétny režim si vyžaduje vylúčenie škodlivých, dráždivých a alergizujúcich potravín. V liečbe sa využíva široká škála lokálnych prostriedkov. Vhodné sú prísadové olejové kúpele, dezinfekčné kúpele a obklady (napr. z manganistanu draselného), masti a krémy (tzv. emolienciá, najčastejšie s obsahom urey alebo kyseliny mliečnej), ktoré zabraňujú strate vody a zvláčňujú pokožku. Aplikujú sa bezprostredne po kúpeli, na celé telo, minimálne dvakrát denne. Masti a krémy môžu obsahovať aj protizápalové a antiseptické prísady (napríklad ichtyol, tanín, konope), a je nutné používať ich aj po odznení prejavov ochorenia, aby sa zabránilo recidíve. Miestne kortikoidné prípravky sa používajú krátkodobo, pri výraznom zápale. Pri dlhodobej liečbe by naopak narušili kožnú bariéru, a spôsobili úbytok vody, preto sa na dlhodobejšiu lokálnu liečbu používajú lokálne imunomodulanciá (pimecrolimus, tacrolimus), kým prejavy neustúpia.
Antihistaminiká sú účinne proti svrbeniu. Ich dlhodobé podávanie, bez ohľadu na aktuálny klinický stav pacientov, ktorí sú precitlivení na pele alebo roztoče, významne znižuje pravdepodobnosť vývoja atopickej bronchiálnej astmy. V podpornej liečbe sa využívajú probiotiká, ktoré majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru a imunomodulačný efekt. V prípade pridruženej bakteriálnej infekcie sa podávajú antibiotiká.
Pri veľmi ťažkých prejavoch dermatitídy je niekedy potrebné podávať aj imunosupresíva alebo biologickú liečbu. Počas gravidity sa matkám odporúča v poslednom mesiaci vylúčiť zo stravy najčastejšie potravinové alergény (korenené a kyslé jedlá, citrusy, aromatické ovocie a nápoje, kakao, čokoládu, orechy, morské plody), vyhýbať sa alergénom z prostredia (roztoče, prach) a stresujúcim situáciám. Tieto pravidlá platia aj pre čas dojčenia. V tomto období je prospešné aj užívanie probiotík.
Iné možnosti liečby
Dôležité miesto v terapii atopickej dermatitídy má aj fototerapia ultrafi alovým žiarením (UVA1, UVB 311 nm, UVA, UVA/UVB, PUVA) a klimatická liečba (pobyty pri mori,na horách). Balneoterapia atopickej dermatitídy sírovodíkovou minerálnou vodou je na Slovensku známa a používaná už desaťročia. Deti ju však môžu využívať až od troch rokov života. Pozitívny vplyv sírovodíkových kúpeľov sa vysvetľuje biochemickým pôsobením sírovodíka na bunkovej úrovni. Púhym okom sa už po niekoľkých minútach zaznamená prekrvenie kože, ktoré je spôsobené dilatáciou arteriálnej i kapilárnej zložky. Začervenanie je presne ohraničené čiarou ponoru, pričom teplota kože sa zvýši o 0,5-1 oC. Mechanizmus antimikrobiálneho účinku sa pripisuje priamemu účinku sírovodíka, ktorý odoberá kyslík mikroorganizmom. Kúpele v sírovodíkovej vode značne zmenšujú pocit svrbenia a znižujú citlivosť na bolesť každého druhu až o 30-40 %. Liečba sírovodíkovými kúpeľmi má aj sekundárny preventívny účinok – predlžuje sa ňou bezpríznakové obdobie ochorenia. Takáto štvortýždňová kúra dokáže ochrániť pacienta aj na viac ako pol roka, samozrejme, v závislosti od ďalšieho režimu.
Lekár – pacient – rodina
Výsledok liečby atopickej dermatitídy je úzko spojený s dobrým fungovaním trojuholníka lekár – pacient – rodina. Napriek pokroku vo výskume liečby atopickej dermatitídy, ani skúsený dermatológ veľa nedokáže, ak mu nepomáhajú jeho najbližší spolupracovníci – pacient a jeho rodina. Pri chronickom ochorení je totiž nevyhnutnou súčasťou liečby pacientova osobná zodpovednosť za vlastné zdravie a každodenná starostlivosť.
Ilustračné foto.