Leto je pre pleť a vlasy ťažkou skúškou

Letné slniečko a teplé počasie, to sú ideálne podmienky pre zvýšenú aktivitu na čerstvom vzduchu. Kým v oblasti duševného zdravia dokážu „lenivé“ slnečné dni urobiť zázraky, pre pokožku a vlasy sú ťažkou skúškou. So zmenou ročného obdobia by sa preto mala zmeniť aj naša starostlivosť o seba. Koniec leta je čas, kedy sa pleť a vlasy musia spamätať, a zároveň pripraviť na jeseň a zimu.

Koniec leta môže na nás zapôsobiť trochu melancholicky a frustrujúco, no nielen z dôvodu ochladenia: na tvári a tele sa nám objavili pehy, pigmentové či starecké škvrny. Dokonca aj tí najostražitejší z nás objavia niekoľko nových vrások, alebo škvŕn zo slnka. I tá najlepšia snaha o ochranu pred slnečným žiarením totiž nedokáže ochrániť kožu na 100 %. Podľa dermatológov však nie je dôvod na paniku. Škody možno napraviť.

V letných mesiacoch dochádza k poškodeniu DNA, čo urýchľuje starnutie kože. Vážnejšie poškodenia pritom môžu spôsobiť aj rakovinu kože. Ak sa však o svoju kožu pravidelne staráte, dokážete napraviť väčšinu najbadateľnejších škôd

Nekupujte mačku vo vreci

Na škvrny zo slnka existuje pomerne veľké množstvo cielených produktov, pomocou ktorých sa dá farebnosť pleti vyrovnať. Je lákavé nakúpiť kozmetické výrobky podľa toho, čo hlása ich obal. Možno sa rozhodnete pre lacnejší produkt z drogérie, možno nebudete šetriť, no vždy čítajte aj malé písmo, ktoré udáva konkrétne zložky!

Najsilnejšími voľnopredajnými prípravkami proti hyperpigmentácii pleti sú krémy s obsahom kyseliny glykolovej alebo kyseliny retinovej. Produkty si vyberajte podľa typu vašej pokožky, a používajte ich v noci. Odstránia farebnú nerovnosť na tvári, na krku, či hrudi, niekedy aj na rukách a nohách. Pleti dokážu priniesť veľký úžitok aj kvalitné výrobky s vitamínom C.

Aj na jeseň svieti slnko – chráňte sa

Hoci dni sa skracujú a slnko svieti čoraz slabšie, ultrafialové lúče tu stále sú. Preto sa pred nimi neprestaňte chrániť. Bez ohľadu na počasie, naďalej používajte hydratačný krém s ochranným faktorom (aspoň SPF 15), ktorý vám bude slúžiť aj ako opaľovací krém. Čo sa týka mastnej pleti, slnko zvyšuje produkciu mazu, čo zhoršuje aj niektoré typy akné. V tomto prípade je vhodné hľadať krém s čo najnižším obsahom oleja.

S prichádzajúcou jeseňou začnite používať jemnejšie čistiace mlieko, najlepšie bez obsahu mydla. Prednosťou tohto typu je, že odstráni špinu a nečistoty, ale neodoberie pleti jej prirodzené mazivo.

Po lete zvykne byť pokožka unavená a zhrubnutá, jej povrch je pokrytý suchými, odumretými kožnými bunkami, a aby bola znova mäkká, potrebuje hlboko-hydratačný krém. Jeho absorpciu posilníte peelingom, ktorým sa prepracujete k hladkej koži naspodu. Iným spôsobom odstraňovania odumretých buniek je mikrodermabrázia (pri ktorej sa na kožu prikladajú kryštály), alebo chemický peeling. Tieto postupy sú pri odstraňovaní povrchovej vrstvy kože účinnejšie a rýchlejšie.

Pozor na spálenie!

Kto to preháňa so slnkom, a nechráni sa, môže si po čase „vyrobiť“ veľký problém. Ak sa za celý život na slnku spálite čo i len päťkrát, riziko rakoviny kože sa zvyšuje až dvojnásobne! To už stojí za úvahu! Dostatočným varovaním by malo byť aj to, že melanóm patrí medzi najzhubnejšie nádory.

Šanca na úspešnú liečbu je však vyššia, ak je ochorenie zachytené včas. Práve preto je dobré, ak po letných mesiacoch vyhľadáte dermatológa, ktorý skontroluje pokožku na celom vašom tele.

A čo vlasy?

V lete poriadne nasiakli chlórom, slanou vodou, svietilo na ne silné slnko, boli zviazané do uzla… Odborníci sa zhodujú, že prvá vec, ktorú by ste s nimi mali po lete urobiť, je kratší zostrih. Stačí jeden centimeter, a vlasy budú vyzerať oveľa zdravšie.

S ich umývaním to tiež nepreháňajte – stačí obdeň. Často umývaným vlasom totiž chýba prirodzené vlasové mazivo. Viac používajte kefu, vlasové oleje dôkladne rozotierajte po celej dĺžke vlasov. Po lete na nejaký čas nepoužívajte tepelné pomôcky, ako sú fény a kulmy. Ak sú vlasy príliš poškodené, domáce ošetrenia nepomôžu. Vtedy je lepšie navštíviť profesionálny salón.

Použité zdroje:

http://chicago-dermatologist.net

http://www.drbaileyskincare.com

http://www.acneproductsdirect.com

http://www.health-host.co.uk

http://www.drbaileyskincare.com

http://womensvoicesforchange.org

http://www.advanceddermatologypc.com

Pridaj komentár