(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Zmena tvaru, štruktúry, respektíve krehkosť a lámavosť nechtov môže byť prejavom zdravotných problémov a stavov.
Geneticky je kvalita nechtov daná len do istej miery – ich zmenený vzhľad prezrádza, že niečo nie je v poriadku s naším telom.
Je veľkým omylom, považovať zmenu kvality nechtov, ich lámavosť alebo štiepenie len za chybičku krásy. Riešiť to nanesením hrubej vrstvy laku či umelými nechtami, je ďalšou chybou.
Nechty sú oknom do nášho zdravia. Ak sa lámu len z času na čas, nemusí ísť o nič vážne. Ak však dlhodobo vyzerajú neduživo, musíme to už riešiť.
Čo to vlastne znamená, keď sú nechty lámavé a krehké?
Nechty sú zložené z vrstiev proteínu, nazývaného keratín. Zdravé nechty sú hladké a pevné, majú rovnomerné zafarbenie, nie sú škvrnité. Lámavé, krehké nechty sú v oslabenom stave, preto sa často lámu, štiepia alebo odlupujú.
Omnoho skôr si všimneme lámavé nechty na rukách, ako na nohách, čo je prirodzené. Problém lámavých nechtov sa dnes týka približne 20 % populácie. Ženy sú zodpovednejšie, riešia tento problém častejšie ako muži.
Na aké ochorenia môžu poukazovať lámavé nechty?
Krehké lámavé nechty sú často sprievodným príznakom porúch činnosti štítnej žľazy – hypotyreózy alebo hypertyreózy. Taktiež môžu poukazovať na hubovú infekciu nechtov, psoriázu nechtov, zriedkavejšie na reaktívnu artritídu.
Pri ochoreniach štítnej žľazy je často pozorované (okrem lámavosti nechtov) aj vypadávanie vlasov. Zmenu kvality nechtov vyvolávajú aj poruchy, ktoré ovplyvňujú množstvo kyslíka v krvi, teda srdcové problémy a ochorenia pľúc, vrátane rakoviny, alebo infekcie.
Raynaudov syndróm zase spôsobuje obehové problémy na končatinách. Keď sú menšie tepny v rukách a nohách úzke, pociťujete na končatinách chlad. Nie je žiadnym prekvapením, že to môže mať vplyv na zdravie nechtov.
Zlá kvalita nechtov môže súvisieť aj s ochoreniami obličiek, pečene alebo tráviaceho systému. Takisto prichádza do úvahy systémová amyloidóza, podvýživa, ale tiež rakovina kože v blízkosti nechtov a prsta, ktorá môže narušiť necht.
Takzvaný subjunktívny melanóm je potenciálne smrteľná rakovina, ktorá sa zvyčajne prejaví ako tmavý pás po dĺžke nechtu.
Tmavnutie kožky okolo nechta (spolu s tmavým pruhom po dĺžke nechta), môže byť známkou agresívneho melanómu.
Pozor! Biele čiary a horizontálne hrebene môžu poukazovať na otravu arzénom!
Lámavé nechty ako vedľajší účinok liekov
Krehké nechty bývajú vedľajším účinkom liečby rakoviny, najmä chemoterapie, či iných cielených terapií. Na vine sú často aj niektoré druhy antibiotík.
Lámavé nechty kvôli nedostatku vitamínov
Veľmi často vyhľadávaním spojením na internete je „krehké nechty kvôli nedostatku vitamínu“. Áno, aj nedostatok potrebných živín môže spôsobiť lámavosť nechtov.
Ak je toto príčinou lámavosti, väčšinou ide o nedostatok železa. To znamená, že ľudia s nedostatkom železa alebo anémiou majú vyššiu pravdepodobnosť lámavých nechtov.
Slabšie nechty môžu byť tiež znamením nedostatku zinku, vitamínu C a vitamínov skupiny B.
- Zinok – životne dôležitý minerál, udržuje telo zdravé. Prispieva k hojeniu rán, posilňuje imunitu a podporuje rast nechtov a vlasov. Nedostatok zinku môže privodiť suché a krehké nechty. Zinok sa nachádza najmä v morských plodoch, v chudom mäse, raňajkových cereáliách, ktoré sú oň obohatené. Pozor však! Nadmerný príjem zinku (predávkovanie) môže poškodiť trávenie a vyvolať hnačku!
- Vitamín C (kyselina askorbová) – telo nedokáže vyrobiť dostatok vitamínu C, preto ho musí prijímať zvonku – z jedla. Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť lámavé nechty, a tiež spomalenie rastu vlasov a nechtov. Vitamín C je nevyhnutný pri výrobe kolagénu, ktorý je zložkou vlasov, kože a nechtov. K potravinám bohatým na vitamín C patria bobule, citrusové plody, kvalitné džúsy a zelená zelenina.
- Vitamíny skupiny B – biotín (vitamín B7), známy aj ako vitamín H, je nevyhnutný pre udržanie zdravia nechtov. Nedostatok vitamínu B sa zvyšuje vekom – starší ľudia mávajú suché, krehké a lámavé nechty. Doprajte si pravidelne pečienku, karfiol, mrkvu, sladké zemiaky, cibuľu, rajčiaky, lososa, mandle, vajcia a ovos.
Trik profesionálov
American Osteopathic College of Dermatology zverejnila jednoduchý trik, ako zistiť, či je slabosť nechtov daná zvnútra alebo zvonku: ak sa vám zdajú nechty slabé, ale pritom na špičke sú úplne zdravé a pevné, je vyššia pravdepodobnosť vonkajšej príčiny – kontakt s chemikáliami, prehnané máčanie sa vo vode, alebo slabý pitný režim (resp. nedostatočný príjem potravín, ktoré prirodzene obsahujú vodu).
Kedy navštíviť kožného lekára?
- Pri zmeny farby nechtov – buď celého nechtu, alebo ak sa pod ním vytvorí tmavý pásik.
- Pri zmene tvaru nechtov – neprirodzené zakrivenie.
- Pri výraznom stenčení alebo zhrubnutí nechtov.
- Ak máte bolesť alebo opuch v okolí nechtov.
- Ak sa vaše nechty oddeľujú od okolitej pokožky.
- Ak krvácate okolo nechtov.
Kedy lámavé nechty neznačia chorobu, ani chýbajúce živiny?
Vtedy, ak ide o dôsledok poranenia, poškodenia častým používaním laku, odlakovača, či iných chemikálií. Nechty zvyknú byť jemnejšie, aj keď sa často kúpete, pravidelne plávate, alebo umývate riad bez rukavíc.
Lámavé nechty môžete mať aj kvôli úpalu, pri dlhodobo suchom a chladnom počasí, alebo ak ste si opakovane poranili necht a nechtové lôžko.
Primeraná vlhkosť je pre zdravie nechtov veľmi dôležitá. Nechty môžu byť oslabené dokonca aj vtedy, keď niekoľko dní za sebou nepijete dostatok tekutín, alebo pijete viac alkoholu.
Oslabenú kvalitu nechtov sprevádzajú aj hormonálne výkyvy, hormonálna nerovnováha a klimaktérium (menopauza).
Čo pomáha na lámavé nechty?
Ak dlhšie trpíte nepríjemnou zmenou kvality nechtov, je dôležité, aby ste si nechali skontrolovať svoj zdravotný stav. Bežný je napríklad krvný rozbor na obsah minerálov a vitamínov. Pri krátkodobých problémoch s nechtami môžu zabrať vitamínové doplnky.
Prípravky, kúry a triky na lámavé nechty
Existuje veľa prípravkov i domácich spôsobov na zlepšenie stavu nechtov, napríklad vyživujúce krémy a posilňujúce gély s obsahom vitamínov a ďalších prospešných látok. Vyberajte si prípravky, ktoré obsahujú sírne aminokyseliny, vitamíny (biotín, kyselina panthotenová) a bylinkové extrakty.
Dôležité minerály, ako vápnik, horčík, zinok a kremík, zabraňujú lámaniu a štiepeniu nechtov, zvyšujú ich pevnosť a lesk.
Ak nemáte vnútorný problém, držte sa nasledujúcich tipov.
Obmedzte máčanie rúk vo vode
Najmä ženy majú veľmi často ruky ponorené vo vode – pri príprave jedál, umývaní riadu, pri práci s vlhkou bielizňou, umývaní okien, dlážok, utieraní prachu. Dobrou správou je, že vždy môžete investovať do dobrých ochranných rukavíc.
Pite dostatok tekutín
Zvonka je síce potrebné obmedziť kontakt s vodou, ale rozhodne neobmedzujte hydratáciu zvnútra – každý deň vypite aspoň 2 litre vody. Doprajte si aj polievky, ovocie bohaté na tekutiny, napríklad melón, zo zeleniny uhorky. Jedzte veľa špenátu, fazuľky a hnedú ryžu – obsahujú veľa magnézia, ktorý potrebujete na tvorbu kolagénu.
Obmedzte kontakt s chemikáliami
Snažte sa vyhýbať priamemu kontaktu prstov a nechtov s najrôznejšími chemikáliami, vrátane lakov a odlakovačov. Vyhýbajte sa prípravkom na ruky, ktoré sú na báze alkoholu. Po každej domácej práci si ruky dôkladne umyte a ošetrite prírodným zvlhčujúcim krémom.
Môžete dokonca použiť balzam na pery – jednoducho ho rozotriete na nechty. Nechtom prospejú najmä krémy s obsahom včelieho vosku, surového bambuckého masla, kokosového oleja a vitamínu E.
Vyhnite sa umelým nechtom! Dávať si ich na mäkké, lámavé či štiepivé nechty, je absolútny nezmysel!
Olej zo semien brokolice
O tom, že brokolica je superpotravina, nemôže byť žiadna pochybnosť, ale viete, že olej z jej klíčkov môže pomôcť vašim nechtom? Tento olej je nabitý esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré sú skvelé pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Kvapnite si kvapku oleja na každý jeden necht a jemne ho votrite aj do okolia. Najlepšie to funguje, ak si kúru urobíte pred spaním. Podobné pozitívne účinky má kokosový olej a arganový olej.
Vitamín E
Užívanie vitamínu E je lacný a efektívny spôsob, ako zlepšiť stav svojich nechtov. Hustá kvapalina, ktorá sa nachádza v kapsule vitamínu E, je perfektnou liečbou krehkých nechtov. Urobte to jednoducho – prepichnite kapsulu a na každý necht si dajte trochu oleja.
Domáca kúra na lámavé nechty
Poznáte parafínový kúpeľ na nechty? Ponorte si doň ruky na 10 až 20 minút a nechajte usušiť. Následne zaschnutý vosk olúpte. Kúpeľ upokojuje a hydratuje nechty.
Nechty a ich okolie si môžete ponatierať aj zeleným čajom, či výťažkom z olív.
Lámavé nechty u detí
Nielen dospelí majú problémy s lámavými nechtami. Príčiny lámavých nechtov u detí sú podobné. Zvyčajne signalizujú aspoň jeden z týchto stavov:
- anémia (chudokrvnosť),
- ektodermálna dysplázia (vzácna genetiká porucha),
- hubová infekcia nechtov,
- predčasné starnutie,
- Reiterov syndróm,
- ochorenie štítnej žľazy,
- nedostatok zinku,
- zhoršená funkcia obličiek,
- nedostatok vitamínu A,
- nedostatok iných vitamínov a minerálov.
Všetky uvedené problémy treba riešiť od podstaty, optimálne s pediatrom.
Súvisia nechty s kosťami?
Podľa ayurvédskej medicíny sú nechty vedľajším produktom kostí (asthi dhatu). Preto sa zdravie kostí môže prejaviť aj na zdraví našich nechtov. Tenké krehké nechty môžu prezrádzať tenké a krehké kosti, ale tiež zápal v tele a parazity.