Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Trombus je za bežných okolností veľmi užitočným prostriedkom. Vzniká súhrou krvných doštičiek (trombocytov) a koagulačných faktorov, ktoré máme v krvi. Jeho tvorbu naštartuje napríklad poranenie. Po celej kaskáde prirodzených ochranných reakcií vzniká trombus. Na jednej strane ho vnímame ako zátku, ktorá zabezpečí, že nevykrvácame. Avšak ak sa krv zráža tam, kde nemá, je to vážny problém. Trombus, krvná zrazenina, môže upchať ktorúkoľvek cievu v našom tele.
Viete, aký je rozdiel medzi trombózou a embóliou?
Čo znamená slovo infarkt?
Čo sa stane pri upchatí cievy?
Ako liečiť trombózu?
Aká je prevencia trombózy?
Kedy a prečo vzniká trombus? Čo je infarkt?
Žiaľ, niekedy je vznik trombu nežiaduci. Predovšetkým vo vnútri cievy, keď upchá jej „priesvit“ a zabráni normálnemu prítoku krvi k niektorému orgánu. Pri niektorých stavoch a okolnostiach sme na vznik trombu vo vnútri cievy náchylnejší. Typicky sú to:
- infekcie (napríklad COVID-19),
- tehotenstvo,
- vrodený trombofilný stav (nie je až taký zriedkavý),
- úraz, operácia,
- dlhšia imobilita,
- onkologické ochorenia,
- ateroskleróza,
- fibrilácia predsiení,
- dehydratácia,
- užívanie hormonálnej antikoncepcie,
- trombóza v minulosti,
- autoimunitné zápalové choroby a iné.
Kde vzniká trombus?
Trombus vzniká napríklad pri odtrhnutí (ruptúre) aterosklerotického plaku – tukovej usadeniny vo vnútri cievy. K ruptúre dochádza ľahšie pri vysokom krvnom tlaku. Spustí sa koagulačná kaskáda a vytvorený trombus spôsobí napríklad infarkt myokardu. Takýto infarkt, teda prerušenie toku krvi k orgánu, môže vzniknúť hocikde.
Pomerne častá je trombóza žíl dolných končatín. Gravitácia podporuje hromadenie krvi v dolných končatinách, umocnené dlhým sedením, státím či ležaním napríklad po úraze.
Ak sa trombus odtrhne, upchá tepnu vyživujúcu nejaký orgán a vzniká embólia. Vzhľadom na anatomické pomery trombus z dolných končatín niekedy spôsobí embóliu v pľúcach. Prejaví sa náhlou dušnosťou, prípadne bolesťami na hrudníku. Keď sa trombus odtŕha po kúskoch a tieto malé časti upchávajú drobné cievky v pľúcach. Pri tomto stave nemusíte mať žiadne výrazné príznaky. To však neznamená, že nie je nebezpečný.
Osobitne stojí za zmienku vznik trombu vo vnútri srdca. Vzniká pri arytmiách, najmä fibrilácii predsiení, keď je vypudzovanie krvi menej efektívne. Krv môže v predsieni stagnovať a vznikne trombus. Ten sa kedykoľvek odtrhne a „vycestuje“, najčastejšie do mozgu. Preto ak trpíte fibriláciou predsiení, užívate lieky na riedenie krvi.
View this post on Instagram
Aké orgány najčastejšie poškodzuje trombus?
Trombus dokáže poškodiť ktorýkoľvek orgán, rovnako ako odtrhnutý embolus. Prerušenie toku krvi k orgánu či tkanivu je nebezpečné. Tkanivo trpí nedostatkom kyslíka a živín a v priebehu minút odumiera. Následky závisia od toho, aká veľká cieva sa upchala a akú časť orgánu vyživuje.
Infarkt myokardu je vážnou situáciou. Pri nej je zastavený prietok krvi k niektorej časti srdca. Prejavuje sa bolesťami, tlakom či nepríjemným pocitom ťažoby na hrudníku, často dušnosťou, potením sa, strachom o život. Diagnózu potvrdí EKG a odber krvi.
Infarkt mozgu znamená náhlu cievnu mozgovú príhodu. Častou príčinou je fibrilácia predsiení a odtrhnutie trombu z vnútra srdca. Prejavy závisia od toho, ktorú časť mozgu mozgová príhoda postihne. Typický je náhly vznik príznakov: pokles ústneho kútika, ochrnutie polovice tela, ťažkosti s rozprávaním či poruchy vedomia.
Infarkt čreva je typický náhle vzniknutými bolesťami brucha, prípadne vracaním, zastavením odchodu vetrov a stolice. Je to vážny stav, ktorému lekári hovoria aj cievny ileus.
Embólia alebo trombóza dolnej končatiny sú charakteristické náhlym vznikom bolesti v dolnej končatine, bledosťou alebo začervenaním, chladom alebo zateplením, opuchom. Typicky je postihnutá jedna noha, zriedkavejšie obe.
Diabetes a trombóza
Diabetes, čiže cukrovka, je choroba, ktorá nepriaznivo vplýva na cievy. Diabetici majú vyššie riziko aterosklerózy. Pri nej sa v cievach usádzajú aterosklerotické plaky, ktoré zužujú cievu. Pri ich prasknutí sa môže začať tvoriť trombus.
Príčinou horšieho stavu ciev u diabetikov je zvýšený sklon k ateroskleróze a chronický zápal prebiehajúci v tele. Ak máte cukrovku, svoje cievy ochránite dôslednou kontrolou glykémií pomocou diéty, prípadne liekov či inzulínu, ak diéta nestačí.
Ako rozlíšiť akútne stavy? Prvá pomoc pri embólii a trombóze
Náhle vzniknutú bolesť, tlak či nepríjemný pocit na hrudníku neignorujte. O to viac, ak je spojená s pocitom nedostatku vzduchu, spotením sa či nevoľnosťou. Môže ísť o srdcový infarkt. Nie je čas váhať, volajte sanitku. Diabetici pre poruchu nervových zakončení nemusia bolesť cítiť a infarkt tak môže prebehnúť bez príznakov.
- Pri podozrení na infarkt postihnutého upokojte, pomôžte mu nájsť polohu, v ktorej sa cíti najlepšie. Ak užíva nitroglycerín pod jazyk, podajte mu ho. Volajte sanitku.
- Dôvodom na rýchlu zdravotnú pomoc je aj náhle vzniknutá bolesť v nohe spojená s bledosťou a chladom končatiny alebo, naopak, so začervenaním a opuchom.
- Bolesti brucha so zastavením odchodu vetrov a stolice vyžadujú taktiež rýchlu diagnostiku a liečbu.
- Pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu ide o čas. Preto neváhajte volať sanitku pri náhle vzniknutej poruche reči, poklese ústneho kútika, ochrnutí časti tela.
Trombóza a embólia – diagnostika a liečba
Základom diagnózy je anamnéza. Pri podozrení na hlbokú žilovú trombózu dolných končatín lekárovi spomeňte, ak ste tehotná, mali ste nedávny úraz, operáciu, máte onkologické ochorenie, fibriláciu predsiení, ak ste dlho cestovali či boli z iných dôvodov znehybnení. Pri podozrení vám lekár dá urobiť sonografiu ciev dolných končatín, kde identifikuje prípadný trombus. Vyšetrenie nie je bolestivé.
Podozrenie na infarkt potvrdí EKG vyšetrenie. Pri CT koronarografii lekári do ciev vstreknú kontrastnú látku a následne vidia prerušený prietok krvi. Pomocou chemických látok sa pokúsia o rozpustenie trombu. Ďalšou možnosťou je zavedenie stentu. Stent je sieťka, ktorá rozšíri zúžené miesto. Ak to nie je možné, lekári zvážia bypass – obídenie zúženého miesta premostením cievy.
Podobne je to aj pri náhlej cievnej mozgovej príhode, kde sa tiež robí CT angiografia s nástrekom ciev, ktoré zásobujú mozog. CT angiografiou je viditeľná aj embolizácia do pľúc.
Po odstránení trombu budete užívať lieky, ktoré bránia tvorbe ďalšieho.
Prevencia trombózy a embólie
- Pri dlhšom cestovaní si robte pravidelne prestávky, prejdite a ponaťahujte sa,
- ak máte predpísané lieky na riedenie krvi, dôsledne ich užívajte,
- aby ste sa vyhli ateroskleróze, jedzte veľa zeleniny, orechov a ovocia, obmedzte na minimum tučné, mastné, vyprážané jedlá, sladkosti a polotovary, dostatočne sa hýbte a venujte primerané množstvo času spánku, nefajčite,
- ak máte cukrovku, držte glykémie v odporúčanom rozmedzí, chránite tak aj svoje cievy,
- pite dostatok tekutín, vyhnite sa dehydratácii.
Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Mgr. Vladimír Radolec, MPH, MHA, internista – diabetológ, člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Zdroje:
https://www.grmedcenter.com/the-relationship-between-diabetes-and-blood-clots/