(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Počet nakazených: 1 173
Negatívnych výsledkov: 45 073
Počet úmrtí s COVID-19: 13
Počet vyliečených: 251
Upozornenie: Šírenie koronavírusu môže byť trestné! Za porušenie karantény hrozí pokuta 1659 eur!
Slovenská pomoc Taliansku
Slovensko dnes vypravilo z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave humanitárnu pomoc pre Taliansko. Slovensko poskytne Talianskej republike 300-tisíc chirurgických rúšok a 500 litrov dezinfekčného koncentrátu.
Poskytnutie humanitárnej pomoci je úzko koordinované s ministerstvom vnútra a ministerstvom zdravotníctva a nepredstavuje ohrozenie materiálnych potrieb SR v boji s pandémiou.
„Humanitárna pomoc Taliansku je dôležitým gestom solidarity. Taliansko je v rámci Európskej únie (EÚ) najpostihnutejšie, s najvyšším počtom obetí – k pondelku je to 23 660,“ spresnilo ministerstvo zahraničných vecí.
V stredu otvoria prevádzky do 300 metrov štvorcových
Od stredy (22. apríla) vláda povoľuje činnosť maloobchodným prevádzkam a službám, ktoré majú do 300 m2. Uvoľnenie sa týka aj prevádzok verejného stravovania, avšak výlučne cez predajné okienko, resp. prevádzok, ktoré slúžia na dlhodobé ubytovanie, ale neposkytujú stravu.
Čiastočnú zelenú dostanú aj predajne automobilov a autobazárov. Opätovne otvoria aj športoviská pre bezkontaktné športy, avšak bez občerstvenia, šatní či sociálnych zariadení.
Ministerstvo zdravotníctva určilo pravidlá pre operácie
Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo protokol, za akých podmienok môžu nemocnice realizovať plánované operácie a hospitalizácie. Prvou podmienkou je, aby bol pacient pred prijatím do zdravotníckeho zariadenia minimálne 14 dní v domácej izolácii.
Akých pacientov môžu operovať:
- urgentné stavy – človek musí podstúpiť operáciu v priebehu hodín,
- naliehavé stavy – hrozí riziko úmrtia, ak výkon neprebehne do 2 týždňov,
- stredne naliehavé stavy – tí pacienti, ktorí potrebujú operáciu do 3 mesiacov, inak sa ich stav výrazne zhorší.
V Martine potvrdili koronavírus u 36 ľudí z DSS
Po masívnej nákaze v jednom z pezinských domovov sociálnych služieb, zaznamenávame ďalšie významne ohnisko koronavírusu na severe Slovenska. V martinskom zariadení Dom svätého Martina potvrdili nákazu u 25 z 27 klientov. Jeden z klientov už zomrel. Nakazených je aj 11 zamestnancov.
Kedy nemusíme nosiť rúško?
Od utorka (21. apríla) platia nové nariadenia ohľadom nosenia rúšok na verejnosti. Rúška sú naďalej povinné, no Úrad verejného zdravotníctva SR stanovil výnimky. Po novom nemusia mať rúška:
- deti do 2 rokov,
- ľudia v prírode, ak sú z jednej domácnosti, pričom vzdialenosť od ostatných ľudí musí byť aspoň 20 metrov,
- osoby so závažnejšou poruchou autistického spektra,
- osoby v aute, ak žijú v spoločnej domácnosti,
- vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne.
Z uvedeného vyplýva, že pri prechádzkach po vyhradených lesných chodníkoch musíme mať rúško, keďže nemôžeme zabezpečiť aspoň 20-metrový odstup od iných ľudí. To isté platí aj pre pohyb na hrádzach a cyklotrasách.
Pendleri sa budú musieť preukazovať negatívnym testom
Ústredný krízový štáb v piatok (17. apríla) rozhodol o tom, že ľudia, ktorí pravidelne prechádzajú cez slovenské hranice, musia mať negatívny test na koronavírus.
Tento test nesmie byť starší ako 30 dní a každý si ho má platiť sám. Podmienka je účinná od 1. mája 2020.
Hlavné príznaky COVID-19:
- lapanie po dychu (dýchavica),
- horúčka,
- únava,
- suchý kašeľ,
- bolesť a tlak na hrudníku,
- bolesť hrdla,
- bolesti svalov,
- únava,
- strata čuchu a chuti.