Zdroj foto: stock.adobe.com
Kombucha, kombuchový čaj či kombuchový nápoj sa v poslednom období opätovne dostávajú do pozornosti – často ich spájame so zdravými návykmi. Na jednej strane je nepopierateľné, že kombucha môže prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu vďaka obsahu probiotík, na strane druhej odborníci upozorňujú na množstvo vedľajších účinkov, ktoré až také pôsobivé nie sú. Práve naopak. Ako užívať kombuchu, aby sme z nej vyťažili len to dobré? Na čo si dať pozor?
Čo je kombucha?
Aké má kombucha účinky v pozitívnom zmysle?
Ako sa pripravuje kombuchový čaj?
Je kombuchový čaj to isté ako kombuchový nápoj?
Na čo si dať pri konzumácii kombuchy pozor?
Aké negatívne účinky má pitie kombuchy?
Magická huba, čajová huba, kombuchové šampanské, šampanské života, hubová infúzia – aj pod týmito názvami sa skrýva dnes dosť obľúbený kombuchový nápoj a kombuchový čaj. Čo je to vlastne kombucha? Kombucha je druh kvasiniek, aj keď sú niekedy nesprávne označované ako huba. Kombuchový čaj je tradičný kvasený nápoj. Vyrába sa kvasením (fermentáciou) kombuchy a baktérií s čiernym alebo zeleným či bielym čajom, cukrom a ďalšími prísadami. Fermentácia trvá 7 až 14 dní. Mnohí ho dodnes používajú ako všeliek, i keď o tom neexistujú žiadne jasné dôkazy.
Kombucha: účinky pre zdravie
Vďaka prospešným baktériám, ktoré fermentovaný nápoj obsahuje, môže mať kombuchový čaj isté výhody pre zdravie. Avšak konzumácia nesprávneho druhu kombuchového nápoja alebo príliš veľkého množstva má škodlivé vedľajšie účinky. Preto je potrebné vedieť, ako správne piť kombuchové nápoje, ak chceme z nich mať prospech.
Na internete nájdete množstvo odporúčaní, na čo všetko je kombuchový čaj dobrým pomocníkom. Žiaľ, neraz ide len o biznis. Na čo všetko sa kombucha čaj používa? Na posilnenie pamäti, imunitného systému, metabolizmu, na zmiernenie predmenštruačného syndrómu, proti bolestiam kĺbov, ako elixír mladosti alebo proti nechutenstvu (zároveň aj na schudnutie). Niektorí výrobcovia a dodávatelia uvádzajú pozitívne účinky proti AIDS, rakovine, vysokému tlaku, zápche, artritíde. Dokonca vraj dokáže obnoviť rast vlasov. Avšak dôkazy o týchto účinkoch nie sú doposiaľ dostatočne vedecky podložené.
Čo obsahuje kombucha?
Kombuchový čaj obsahuje alkohol, ocot, vitamíny B, kofeín, cukor a ďalšie látky. Mnoho výrobcov pridáva na ochutenie ďalšie prísady, napríklad ovocie, bylinky alebo šťavy. Tým, že zmes kvasí v kontrolovanom prostredí, v nápoji sa hromadia zdravé baktérie a kvasinky. Vďaka tomu je kombuchový nápoj zdrojom prospešných probiotických baktérií. Práve kvôli tým sa kombucha zaradila do zdravej výživy.
Lenže – nie vždy sú podmienky, v ktorých kombuchové nápoje kvasia, kontrolované a bezpečné.
Výskum zverejnený v časopise Journal of Chemistry ukázal, že probiotiká a antioxidanty v kombuchovom nápoji podporujú zdravú črevnú mikroflóru, ako aj zdravie pečene, srdca a nervového systému. Je však dôležité, v akej podobe kombucha nápoj pijeme. Kombuchový čaj niekedy býva sýtený oxidom uhličitým. Výsledkom je bublinkový nápoj, ktorý môže mať určité zdravotné výhody, ale podľa zloženia aj negatíva. Neraz omnoho viac ako pozitív.
Kombucha: vedľajšie účinky
Odborníci čoraz viac zdvíhajú prst nad pretváraním pôvodne zdravých prírodných látok alebo zložiek na menej zdravé, či skôr škodlivé výrobky. Samozrejme, keď označíte sladkú sýtenú malinovku názvom kombuchový čaj, pritiahnete pozornosť publika. A pritom s kombuchou môže mať len pramálo spoločného. Žiaľ, nie všetci si čítajú reálne zloženie výrobkov, nie všetci poznajú marketingové ťahy. Navyše, aj prehnané pitie čistého kombuchového čaju má svoje negatíva.
S čím sa môžeme stretnúť, ak si nedáme pozor?
Tráviace poruchy
Niektorí konzumenti kombuchových nápojov sa sťažujú na tráviace ťažkosti. Plynatosť, nevoľnosť a vracanie sú častejšie u ľudí, ktorí pijú priveľa kombuchových nápojov. Existuje aj problém s toleranciou kombuchy, takže menej je viac – i v tomto prípade.
Ďalším problémom je hnačka a zhoršenie príznakov syndrómu dráždivého čreva.
Ak máte tráviace problémy, pred pitím kombuchy sa poraďte s lekárom.
Nadbytočné kalórie
Ak pijete kombuchový nápoj ako sladkú, sýtenú alternatívu k nealkoholickým nápojom, nepotešíme vás. Hoci kombucha prináša určité výhody, obsahuje kalórie. Obsah kalórií v kombuchových nápojoch sa líši v závislosti od výrobcu a prísad. Niektoré sú dokonca kalorickejšie ako kritizované kolové nápoje. Aj šťava pridaná kvôli chuti znamená vyšší obsah cukru, a teda kalórie navyše. Tento nápoj nie je vhodný ani pre diabetikov.
Navyše, cukor je kľúčový pre vyvolanie procesu fermentácie. Je potrebný na kŕmenie probiotických baktérií v nápoji. Mnoho výrobcov následne do nápoja pridáva ďalší cukor, ovocie a šťavy bohaté na cukor.
Vieme, že cukrom sladené nápoje majú spojitosť s mnohými zdravotnými problémami. Kombuchové nápoje nie sú výnimkou.
Zdroj foto: stock.adobe.com
Erózia zubov
Časté pitie kombuchových nápojov je nebezpečné aj pre zuby. Prečo? Fermentačný proces kombuchy vytvára kyseliny, predovšetkým kyselinu octovú. Je to tá istá kyselina, ktorá sa nachádza v octe a dodáva kombuche jemnú chuť. Uvoľňovanie kyseliny octovej počas fermentačného procesu znižuje hladinu pH nápoja, vďaka tomu je kyslastý. Výskum zverejnený v časopise Journal of Chemistry ukázal, že kombuchové nápoje majú pH nižšie ako 4,2, a tak zvyšujú riziko zubnej erózie.
Vždy po pití sladených kyslých nápojov si dôsledne vypláchnite ústa vodou.
Vyššie riziko infekcie
I keď sa kombucha spája s posilnením imunity, v niektorých prípadoch nie je vhodná pre ľudí s citlivým imunitným systémom. Niektoré kombuchové nápoje neprechádzajú procesom pasterizácie. V nápoji môže rásť mix rôznych druhov baktérií a kvasiniek. Aj keď mnohé z týchto mikróbov sú prospešné, prostredie počas fermentácie umožňuje rásť aj škodlivým mikroorganizmom.
Ak ste náchylní na infekcie, máte oslabený imunitný systém alebo chronické stavy, nepasterizovaným výrobkom sa vyhnite.
Nadbytočný kofeín
Ako sme uviedli, kombuchové nápoje sa vyrábajú kvasením, na ktoré je potrebný nielen cukor, kvasinky, ale aj čaj. V závislosti od toho, aký druh čaju je pri výrobe použitý, obsahuje nápoj viac či menej kofeínu.
Ak ste citliví na kofeín alebo pijete veľa kávy, pridanie kombuchového nápoja môže vyvolať príznaky nadbytočného kofeínu:
- úzkosť,
- podráždenosť,
- bolesť hlavy,
- dehydratácia,
- problémy so spánkom,
- rýchly alebo nerovnomerný srdcový tep,
- pálenie záhy,
- žalúdočná nevoľnosť,
- hnačka,
- nevoľnosť,
- svalové chvenie,
- vysoký tlak.
Problémy s pečeňou
Aj keď sú zriedkavé, treba ich spomenúť. Výskum zverejnený v SD Med popisuje niektoré prípady toxicity pečene a zápalu po konzumácii kombuchy. Vedú ku komplikáciám, napríklad žltačka alebo laktátová acidóza.
Ak máte chorú pečeň, kombuchový nápoj odložte bokom.
Kombuchový nápoj a alkohol
Kombuchový čaj obsahuje alkohol, i keď veľmi malé percento (0,5 % – 1 %). Nepatrí teda do rúk deťom, tehotným, šoférom ani tým, ktorí sa snažia abstinovať. Niekedy ho však výrobcovia kombinujú aj s iným druhom alkoholu.
Kedy sú kombuchové nápoje bezpečné?
Vyberajte si kvalitné produkty z hodnoverných zdrojov bez obsahu akýchkoľvek zbytočností. Ak sa obávate neželaných mikróbov v nápoji, vyhľadajte pasterizovanú kombuchu. Niektorí výrobcovia pasterizujú nápoj a potom doň späť pridajú iba prospešné baktérie. Všímajte si objem cukru a obsah kalórií v nápoji, rovnako aj pridané chemikálie či alkohol.
Neexistuje žiadne všeobecne platné odporúčanie, koľko kombuchy môžeme alebo máme vypiť. Je to aj preto, že každý nápoj je iný – a každý z nás inak reaguje. Ak chcete kombuchu vyskúšať, určite nepite viac ako 230 mililitrov nápoja denne.
Zdroje:
https://www.hindawi.com/journals/jchem/2015/591869/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-538/kombucha
https://www.medicalnewstoday.com/articles/kombucha-side-effects
https://www.rxlist.com/kombucha_tea/supplements.htm
https://www.drugs.com/npc/kombucha.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29761318/
https://www.researchgate.net/profile/Maheedhar-Gedela/publication/296671257_A_Case_of_Hepatotoxicity_Related_to_Kombucha_Tea_Consumption/links/56d78be008aee1aa5f75cd0f/A-Case-of-Hepatotoxicity-Related-to-Kombucha-Tea-Consumption.pdf
https://www.hindawi.com/journals/jchem/2015/591869/