(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Kolonoskopia je vyšetrovacia, liečebná metóda, používaná od roku 1970, samozrejme, odvtedy prešla viacerými inováciami.
Vďaka nej môže lekár prezrieť pacientovi konečník a hrubé črevo a ak je treba, bezbolestne odoberie z týchto oblastí vzorky, prípadne ihneď odstráni tie polypy, ktoré by sa mohli zvrhnúť do zhubného nádoru.
Čaká vás kolonoskopia? Čo to znamená?
Aká má byť na ňu príprava?
Je potrebná diéta pred kolonoskopiou?
Ako dlho trvá?
Môžete po kolonoskopii šoférovať?
Ako prebieha zotavenie po kolonoskopii?
Z čoho sa skladá kolonoskop
Kolonoskop je prístroj, ktorý pozostáva z hadice, optického aparátu, malých pracovných nástrojov, procesora a obrazovky.
Ohybnú hadicu ukončuje optický systém a pracovný kanál.
Lekár hadicu opatrne zavádza do konečníka a hrubého čreva. Cez optické vlákna v hadici sa dostávajú informácie z čreva do procesoru, ktorý ich spracuje.
Výsledkom je presný obraz hrubého čreva, z ktorého lekár rozpozná aj ochorenia, ktoré nemôže zobraziť röntgenový prístroj.
Cez pracovný kanál hadice sa môžu zavádzať do čreva aj malé nástroje, ktorými lekár okamžite vykoná potrebné zákroky.
Zdroj foto: stock.adobe.com
Príprava na kolonoskopiu
Pred vyšetrením dostanete presné informácie, ako sa naň pripraviť. Aká má byť strava pred kolonoskopiou? Platí, že deň pred ňou zjete na obed posledné ľahké jedlo, a do rána budete už len piť.
Do večera by ste mali vypiť asi 4 litre tekutiny a užiť presnú dávku preháňadla.
Keďže sa budete postupne vyprázdňovať, mali by ste zostať v domácom prostredí, v pokoji, bez väčšej aktivity. Deň pred vyšetrením užívajte len najnutnejšie lieky (po dohode s lekárom).
Ak dôsledne nedodržíte odporúčanú prípravu, je takmer isté, že vyšetrenie budete musieť absolvovať ešte raz. V tejto súvislosti pripomíname, že kolonoskopia nie je veľmi príjemné vyšetrenie, v niektorých zariadeniach sa robí kolonoskopia v narkóze, ak o to požiadate.
Priebeh kolonoskopického vyšetrenia
Predtým, než si ľahnete na vyšetrovací stôl, dostanete injekciu proti bolesti a na upokojenie. Po celý čas budete v kontakte s ošetrujúcim personálom.
Lekár vám zavedie (v polohe na ľavom boku) ohybnú hadicu do konečníka. Bude vás informovať o každom kroku, a upozorňovať na to, čo sa bude diať.
Pri vyšetrení pokojne dýchajte, nežuvajte a nehýbte sa.
Kolonoskopia: Ako dlho trvá?
Celý proces trvá asi 15 až 20 minút.
Zotavenie po kolonoskopii
- Po skončení kolonoskopie zostaňte ešte pol hodiny v pokoji.
- Keďže ste dostali injekciu na upokojenie, šoférovať budete môcť až na druhý deň.
- Ak vám odstránia polyp/y, dostanete pokyny o strave a režime v nasledujúcich dňoch.
Strava po kolonoskopii
Správna strava po vyšetrení zohráva kľúčovú úlohu v procese hojenia a pohodlného návratu k bežnému režimu. V prvých hodinách po zákroku je ideálne začať s tekutinami – napríklad čistou vodou, čírym vývarom alebo riedenými ovocnými šťavami. Neskôr môžete prejsť na ľahko stráviteľné jedlá (varené zemiaky, ryža, banán či toast). Ak vám počas vyšetrenia odstránili polypy, lekár vám pravdepodobne odporučí niekoľkodňovú šetriacu diétu bez vlákniny, aby sa črevo mohlo pokojne zahojiť. Vyhnite sa nafukujúcim a dráždivým potravinám (strukoviny, kapusta, tučné jedlá), kým vám lekár nepovie inak.
Informácie v článku „Kolonoskopia vyšetruje a lieči: Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.