Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Slovo kolonoskopia je pre pacientov vo veku nad 50 rokov známym strašiakom. V tomto období sa s ňou stretávame najčastejšie. Dnes už strašiakom byť nemusí, najmä vďaka liekom, ktoré vám môžu byť podané počas vyšetrenia a ktoré zabezpečia bezbolestný priebeh kolonoskopie. Aby bolo vyšetrenie úspešné a nemuselo sa v krátkom čase opakovať, je nutná dôsledná príprava. Myslite na to, že vyšetrenie trvá len krátko, ale môže vám zachrániť celé desaťročia života.
Prečo je dôležité prekonať strach z kolonoskopického vyšetrenia?
Aké sú možnosti absolvovať kolonoskopiu bezbolestne?
Aký druh anestézie sa pri takomto vyšetrení používa a je bezpečný pre všetkých?
Ako sa pripraviť na kolonoskopické vyšetrenie?
Ako prebieha, ako dlho trvá a na čo nezabudnúť po vyšetrení?
Kolonoskopia umožní vyšetrujúcemu lekárovi vidieť vnútro vášho hrubého čreva a konečníka. Je to najúčinnejší spôsob, ako nájsť a zároveň odstrániť polypy v hrubom čreve, objasniť príčinu tráviacich ťažkostí a tiež ako vo včasnom a liečiteľnom štádiu odhaliť rakovinu hrubého čreva či konečníka.
Strach z vyšetrenia je zbytočný: Nemusí vás to vôbec bolieť
Keď sa spýtate mnohých, ktorí kolonoskopiu už absolvovali, povedia vám, že strach z vyšetrenia je dnes už zbytočný. Mnoho gastroenterologických pracovísk pacientom ponúka možnosť vyšetrenia v celkovej anestézii – nič nebudete cítiť ani vidieť a zotavenie zvyčajne trvá len niekoľko hodín. Taktiež si môžete zvoliť vyšetrenie pri vedomí s podaním utlmujúcich liekov (analgosedáciou), teda priebeh kolonoskopie nebudete vnímať tak citlivo. Lieky s účinkom proti vnímaniu bolesti sa podávajú priamo do žily, a preto účinkujú rýchlo.
Avšak nie každý liek je vhodný pre každého pacienta, preto si pred zákrokom pripravte zoznam všetkých liekov, ktoré užívate, zoznam alergií a ochorení, ktorými trpíte, aby ste o nich mohli detailne informovať vyšetrujúceho lekára, prípadne anestéziológa.
Je lepšie prehltnúť tabletku s kamerou?
Nemálo pacientov, ktorým je odporúčaná kolonoskopia, sa zaujíma o alternatívu nazývanú kapsulová kolonoskopia. Primárne je určená pre pacientov, ktorí z nejakých dôvodov nemôžu absolvovať klasické vyšetrenie alebo sa ho nepodarilo urobiť. Avšak „kapsula s kamerou“ je výlučne diagnostická, nie terapeutická metóda. Teda neposkytuje možnosť odobrať vzorku tkaniva ani problém hneď pri vyšetrení riešiť – ako klasická kolonoskopia. Taktiež je finančne náročná a nie je hradená zo zdravotného poistenia.
Moderné nemocnice radšej využívajú diagnostiku prostredníctvom CT virtuálnej kolonoskopie/kolonografie, prípadne CT irigografiu.
Prečo je potrebná dôsledná príprava na vyšetrenie?
Isté je, že príprava na vyšetrenie môže byť nepríjemná, avšak nie je to nič nezvládnuteľné. Hrubé črevo musí byť totiž pred vyšetrením prázdne a bez zvyškov. Ako to dosiahnete? S pomocou účinných a bezpečných laxatív na čistenie čriev.
Všetky podrobnosti vám bližšie povie gastroenterológ alebo zdravotná sestra na pracovisku, kde budete kolonoskopiu absolvovať. Rovnako s nimi predebatujete aj svoje predstavy o užití liekov proti bolesti, sedatív alebo o krátkodobej anestézii. Určite je na mieste prediskutovať akékoľvek neistoty, obavy a tiež prípadné komplikácie.
Ako vyzerá príprava na kolonoskopiu?
1. Krvné testy
Podľa požiadaviek vyšetrujúceho pracoviska si približne 10 dní pred kolonoskopiou u praktického lekára dáte urobiť krvné testy:
- krvný obraz,
- hemokoagulačné parametre (Quick/INR, aPTT),
- HBsAg,
- HCV,
- anti-HIV.
Ak ste sa s gastroenterológom dohodli na vyšetrení v celkovej anestézii, potrebujete aj interné predoperačné a anestéziologické vyšetrenie.
2. Užívanie liekov
Lieky užívajte bez zmeny až do vyšetrenia, avšak s niektorými výnimkami:
- deň pred vyšetrením je vhodné znížiť dávky liekov proti cukrovke a dávky inzulínu – či a o koľko vo svojom prípade, to prekonzultujete s diabetológom,
- určite sa s lekárom vopred poraďte aj vtedy, ak užívate lieky znižujúce krvnú zrážanlivosť, hovorovo „lieky na riedenie krvi“, ako napríklad Warfarín (Orfarín), Clexane, Fraxiparine, Fragmin, Anopyrin, Trombex, Plavix, Pradaxa, Eliquis a ďalšie,
- 5 dní pred vyšetrením neužívajte lieky s obsahom železa.
3. Očista hrubého čreva:
Čo môžete jesť pred kolonoskopiou?
Tri až päť dní pred vyšetrením dodržiavajte bezzvyškovú diétu. Počas týchto dní nejedzte zeleninu ani ovocie, orechy, celozrnné alebo zrnkami posypané pečivo, ovsené vločky, vhodné je vyvarovať sa aj ťažšie stráviteľných mias, ako sú hovädzina a bravčovina. Samozrejme, nemusíte hladovať, môžete konzumovať biele pečivo, cestoviny, bielu ryžu, zemiaky, mliečne výrobky, hydinu a ryby.
Deň pred kolonoskopiou by mali byť vaším posledným jedlom ľahké raňajky (napr. biele pečivo s maslom, nemliečna kaša). Následne už pite len číre tekutiny, na obed si môžete dať cez sitko precedený vývar.
Neskoro popoludní, prípadne večer, začnete s užívaním roztoku preháňadla, ktoré vám predpísali pri návšteve gastroenterologickej ambulancie. Väčšina používaných preparátov sa skladá z 2 až 4 dávok. Ich účinok nastupuje cca. po 1 hodine, preto sa po vypití zdržiavajte v blízkosti toalety.
Vo väčšine prípadov sa odporúča užiť poslednú dávku až v deň vyšetrenia (približne 4 hodiny pred vyšetrením). Ak máte termín kolonoskopie až v poobedných hodinách, budete piť celý objem preháňadla ráno a predpoludním v deň vyšetrenia.
Dve hodiny pred kolonoskopiou už nesmiete piť nič. Dobre prečistené črevo máte vtedy, keď z konečníka už vychádza iba čistá (žltá) voda.
Ak trpíte zápchou alebo sa u vás objaví počas diéty, je potrebné o tom informovať lekára či zdravotnú sestru na pracovisku, kde budete absolvovať kolonoskopiu, a oni vám poradia, čo robiť pre úspešné vyčistenie.
Ako prebieha kolonoskopia?
Základným zariadením, vďaka ktorému je toto vyšetrenie možné, je kolonoskop – dlhá ohybná trubica ukončená kamerou a svetielkom. Cez kolonoskop je možné potom zaviesť nástroje na prípadné odstránenie polypov a odber vzorky tkaniva. Po úvodnom vyšetrení konečníka prstom s lubrikantom vám lekár zavedie kolonoskop cez konečník až na začiatok hrubého čreva. Počas vyšetrenia budete ležať na ľavom boku, neskôr možno na chrbte, prípadne i na pravom boku. Zdravotnícky personál po celý čas sleduje váš stav a lekár prezrie celé hrubé črevo, v prípade potreby bezbolestne odoberie vzorky alebo odstráni polypy. Po vyšetrení môžete ísť domov. Keď ste vyšetrenie absolvovali v anestézii alebo ste dostali lieky na utlmenie, budete potrebovať viac času na zotavenie a najmä sprevádzajúcu osobu, ktorá vás odprevadí domov.
Po vyšetrení dodržujte všetky usmernenia od lekára. Ak ste mali anestéziu alebo lieky na utlmenie, až do ďalšieho dňa nemôžete šoférovať ani robiť činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť.
Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Andrej Orságh, gastroenterológ pôsobiaci na gastroenterologickom oddelení Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com, unb.sk