Koľko rokov nám pridáva dlhé slnenie? Odpoveď vás nepoteší!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ešte pred pár rokmi bola opálená koža synonymom krásy. Ten, kto bol v lete „biely ako cmar“, bol považovaný priam za nezdravú a zvláštnu osobu. Dnes je všetko ináč. Intenzita slnečných lúčov sa zvýšila a my vieme, že nie sú zdrojom krásy a už vôbec nie zdravia. Práve naopak, mnohí považujeme slnenie za neprirodzený a nezdravý „šport“, najmä ak to so slnením preháňame. Viete o tom, že okrem rizika rakoviny urýchľuje aj starnutie pokožky? Koľko rokov vám zbytočne pridá?

Slnenie je zodpovedné za väčšinu viditeľného starnutia pokožky, ostatné faktory majú omnoho slabší vplyv. Mení textúru pokožkyoslabuje jej elasticitu. UV lúče zo slnka sú primárnou príčinou vrások, pigmentových škvŕn, taktiež môžu za zníženie elasticity pokožky, vačky pod očami a ďalšie príznaky starnutia. Vedecké štúdie (zdroje dole) potvrdzujú, že to, či vyzeráte mlado alebo staršie na svoj vek, až na 80 – 90 % závisí od času stráveného na slnku.

Starnutie kože vplyvom slnečného žiarenia sa prejavuje vo všetkých vekových skupinách. Množstvo vrások je dobrým ukazovateľom toho, koľko času v živote ste trávili na slnku.

Napohľad aj o 11 rokov starší!

Výskum, do ktorého boli zapojené desiatky dvojčiat, pričom jedno nechodievalo na slnko a druhé sa pravidelne opaľovalo, ukázal prekvapivé výsledky. Dvojča, ktoré bolo na slnku o 10 hodín týždenne viac ako druhé, bolo vnímané ako staršie až o neuveriteľných 11,25 roka. Druhé malo zase o niečo vyšší index telesnej hmotnosti.

Slnenie ovplyvňuje všetky vrstvy pokožky

Sú zmeny vyvolané slnečným žiarením na pokožke len povrchové alebo idú do hĺbky? Zaujímavé je, že zmeny na koži spôsobené prirodzeným starnutím sú ľahko odlíšiteľné od poškodenia kože spôsobeného slnečným žiarením. Slnko totiž poškodzuje všetkých päť hlavných častí pokožky. Toto poškodenie sa celkovo odborne nazýva dermatohelióza a zahŕňa hornú vrstvu kože (epidermis), zamšu (dermis), krvné cievy, mazové žľazy a pigmentové bunky – melanocyty.

Opálená koža bola kedysi hanbou

Opálená koža nebola vždy obľúbená, práve naopak. Ešte zhruba pred storočím bola u strednej a vyššej socioekonomickej vrstvy považovaná za vulgárnu. Jednoducho v týchto vrstvách nebolo vhodná, pretože vyššie postavené a bohatšie osoby mali vždy zakryté telá a nosili sa klobúky, aby im slnko nepoškodilo pleť. Opálení boli iba robotníci, ktorí pracovali vonku – a teda nižšia trieda.

Všetko sa zmenilo po druhej svetovej vojne. Koncom 40. rokov 20. storočia sa opálená pokožka začala považovať za zdravý a atraktívny vzhľad. To je tiež dôvod, prečo dnes vidíme kožné zmeny spojené s pobytom na slnku u veľkého počtu starších ľudí.

Koľko rokov navyše pridalo opaľovanie v tvári vám? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Slnenie má kozmetické, ale aj zdravotné dôsledky 

Dôsledky nadmerného slnenia však nie sú len kozmetické. Zasahujú aj do zdravotného stavu kože. Ku kozmetickým zmenám patria: uvoľňovanie pleti, tvorba vrások, pigmentu a sčervenanie.

Zdravotné zmeny kože spôsobené slnkom sú však podstatne vážnejšie. Patria sem:

  • rakovina kože (melanómová i nemelanómová),
  • keratózy rôznych druhov,
  • slnkom poškodená koža sa ľahšie podráždi a je náchylná na zvýšenú tvorbu modrín.

Môže opaľovanie cez sklo uškodiť?

Veľká anglicko-francúzska štúdia potvrdila, že aj opakované vystavenie sa UVA žiareniu skrz sklenené okno spôsobuje fotostarnutie. Vedci skúmali osoby, ktoré boli otočené k slnku pražiacemu cez sklo jednou polovicou tváre.

Vieme, že UVB lúče neprenikajú cez sklo, ale lúče UVA áno. Bolo teda jasné, že rozdiel medzi polovicami tvárí účastníkov štúdie bol spôsobený UVA lúčmi.

Výsledky? Polovica tváre účastníkov, ktorá bola otočená k slnku, mala viac vrások, drsnejšiu a rôznorodejšiu pokožku, taktiež bola horšie hydratovaná a uvoľnená – menej pružná.

Podčiarknuté a zrátané: Nadmerný pobyt na slnku a vystavenie sa slnečnému UV žiareniu patria medzi hlavné environmentálne faktory, ktoré urýchľujú proces starnutia pokožky. Nie je to však len kozmetická záležitosť, pretože žiarenie poškodzuje kmeňové bunky v koži a výrazne zvyšuje riziko rakoviny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa ochránite pred škodlivým žiarením slnka a predčasným starnutím kože?

Z napísaného je zrejmé, že slnko poškodzuje pokožku viac ako ktorýkoľvek iný faktor. Ak sa chcete chrániť, netrávte priveľa času na slnku, používajte ochranné prípravky a doprajte si dostatok živín, ktoré podporujú zdravie a krásny vzhľad pokožky. Mimoriadne dôležité sú antioxidanty: vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (α-tokoferol), betakarotény, nezabudnite na rôzne fytochemikálie, najmä polyfenoly z potravín a nápojov na rastlinnej báze. Ak ich nemáte v strave dostatok, poraďte sa s lekárom o výživových doplnkoch, ktoré sú pre vás vhodné.

Zdroje:

sunsaferx.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3790843/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4174174/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2018527/pdf/11421052.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2779449/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2946854/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10709362/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4842382/

Pridaj komentár