(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Nevoľnosť pri cestovaní, odborne kinetóza, potrápi mnohých cestovateľov. Znepríjemňuje aj najkrajšiu dovolenku, či dlhší výlet – najmä ak ideme autom alebo autobusom.
Najsilnejšiu kinetózu môžeme zažiť počas dlhšieho cestovania. Pravidelné nevoľnosti potom premenia každú dovolenku na stresujúci zážitok, až sa nám nikam nechce.
Kinetózu môže vyvolať aj plavba na výletnej lodi, či jazda na kolotoči. V tom druhom prípade však ide len o krátkodobý stav, ktorému sa vieme ľahko vyhnúť – krútenie na kolotoči zavrhneme.
Presun z miesta na miesto patrí ku každodennému životu. Ale čo vtedy, ak niekto musí každý deň cestovať do práce, povedzme aj hodinu? Mnohým to stačí, aby sa dostavila kinetóza.
Dá sa s tým niečo robiť?
Ako zabrániť nevoľnosti pri cestovaní?
Aké lieky zaberajú na kinetózu?
Je mi zle pri cestovaní – prečo sa mi to stáva?
Ak ste sa s kinetózou nikdy nestretli, máte veľké šťastie. Tento stav totiž sami neovplyvníme – kinetóza nastane kvôli nerovnováhe medzi vnútorným uchom, videním a vnímaním pohybu tela. Zaujímavé je, že za iných okolností, napr. pri chôdzi alebo behu, sú tieto systémy v harmónii.
Počas dlhšieho cestovania sa však táto rovnováha narušuje. Napríklad, ak sedíme vo výletnej lodi a večeriame, oči vysielajú do mozgu signál, že telo je v pokoji. Interiér lode sa nehýbe, ani my sami.
Vnútorné ucho však pohyby lode vníma a túto informáciu vysiela do mozgu. Jednoducho povedané, oči dávajú telu signál, že sa nehýbeme, no zvyšok tela si myslí niečo iné.
Z nerovnováhy vyplynú tieto symptómy:
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- závraty,
- zblednutie pokožky,
- studený pot,
- zívanie,
- rozšírenie zreníc,
- precitlivenosť na pachy a zvuky,
- vnútorné napätie,
- všeobecný pocit nepokoja.
Kto je na kinetózu náchylnejší?
Batoľatám je počas jazdy autom málokedy zle. Avšak deti od 2 do 12 rokov reagujú na cestovanie citlivejšie. U tehotných žien a migrenikov je taktiež vysoké riziko kinetózy. U iných ľudí sa zas nevoľnosť objaví „z ničoho nič“. Ide teda o veľmi individuálny problém.
Kinetóza v aute
Väčšinu každodenných ciest absolvujeme autom alebo autobusom – a sú to aj tie najčastejšie dopravné prostriedky, v ktorých pociťujeme kinetózu. Ak trpíte nevoľnosťami, je lepšie, ak auto sami šoférujete. Takto cestu priamo sledujete a sústreďujete sa na vedenie vozidla.
Ak ste iba spolujazdec, vo všeobecnosti by ste si mali vyberať sedadlá vpredu. Ide totiž o najmenej pohybujúcu sa časť vozidla (ako to vníma naše telo). Znížite tak riziko, že vám príde zle.
V autobuse sa vyhnite miestu nad kolesami a zadnej časti – vznikajú tu najsilnejšie vibrácie. Odporúča sa tiež nočné cestovanie, pretože telo je vtedy menej pozorné.
V aute si nečítajte, ale sledujte krajinu
Nie vždy môžeme viesť auto, či sedieť vpredu. Ak totiž sedíme na zadnom sedadle, predné sedadlá nám bránia vo výhľade, z čoho vznikajú „naše“ problémy.
V tomto prípade zmiernite prejavy kinetózy tak, že sa budete dívať von oknom. Nie však doľava alebo doprava! Dívajte sa rovno a na predmety v diaľke. Nedívajte sa na veci, ktoré sú vnútri auta!
V aute ani v autobuse by ste nemali čítať knihu, či pozerať do mobilu. Činnosti, pri ktorých oči sledujú jeden bod, vyvolávajú nevoľnosti. Počas dlhých ciest si nájdite inú zábavu – sledujte krajinu alebo počúvajte hudbu.
Kinedryl pred cestou
Kinedryl je už klasickým liekom proti kinetóze. Okrem hlavnej účinnej látky, obsahuje aj kofeín. Aby Kinedryl účinkoval, treba ho užiť aspoň hodinu pred plánovanou cestou. Jeho nevýhodou je utlmujúci účinok, preto nie je vhodný pre šoférov.
Tablety možno rozdeliť na štvrtinky, vďaka čomu prispôsobíte dávku aj dieťaťu. Deti môžu kinedryl užívať už od 2 rokov. Nesmie sa však brať v tehotenstve, ani počas dojčenia. Presné dávkovanie opisuje príbalový leták.
Cocculine – homeopatická alternatíva na kinetózu
Cocculine je ďalšou možnosťou, ako zmierniť cestovnú nevoľnosť. Keďže ide o homeopatikum, je vhodné najmä pre ľudí, ktorí uprednostňujú lieky na prírodnej báze. Očakávajte však slabší účinok, nie je také silné Kinedryl.
Výhodou Cocculine však je, že nevyvoláva ospalosť ani únavu. Môžu ho užívať tehotné a dojčiace ženy, aj deti. Cocculine môžete brať aj preventívne, alebo niekoľko dní pred náročnejšou cestu.
Liek proti nevoľnosti na lodi (morská choroba)
Morskú chorobu mnohí vnímajú ako samostatnú diagnózu. Nie je to pravda, ide o klasickú kinetózu. Nevoľnosť na lodi je často veľmi silná, sprevádzaná ťažkou nevoľnosťou a zvracaním.
Len málo ľudí je voči morskej chorobe imúnnych. Naše telo si totiž ťažko zvyká na tie hojdavé pohyby lode. Na potlačenie morskej choroby zaberá homeopatikum Petroleum.
Iné lieky na cestovnú nevoľnosť
Z homeopatík sa pri cestovnej nevoľnosti odporúča ešte Tabacum. Proti nevoľnosti sú účinné aj žuvačky Travel-Gum zo skupiny antihistaminík. Nie sú však vhodné pre deti – sú len pre ľudí od 15 rokov. Pre deti existuje slabší variant, alebo im podajte len polovicu žuvačky pre dospelých.
Jedna žuvačka sa má žuť 20 až 30 minút pred cestovaním. Pri prvých pocitoch nevoľnosti (počas cesty), načnite novú žuvačku. Maximálna dávka pre dospelých je 6 žuvačiek za deň. Pozor, žuvačky nesmiete prehltnúť!
Proti zvracaniu pomôže zázvor
Zázvor (alebo ďumbier) je dobrou prevenciou proti zvracaniu. Užívať ho môžete vo forme kapsúl, pred každou cestou. Zázvorové kapsule môžu brať len ľudia od 6 rokov. Keďže nevyvolávajú ospalosť, sú vhodné aj pre šoférov.
Na výber je teda viacero voľnopredajných liekov, ktoré vám pomôžu proti kinetóze. Pred ich dlhodobým užívaním sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom!
Nevoľnosť u detí
Cestovanie s deťmi býva samo osebe náročné. Dá sa to zvládnuť, ak cestu prespia, prípadne ich zaujmete hrou. Deti sú však celkovo náchylnejšie na kinetózu a zvracanie, ako dospelí. Určite aj preto, že citlivejšie reagujú na všetky vonkajšie podnety.
Ak cestujete s deťmi, mali by ste tomu prispôsobiť jazdu. Pri dlhších cestách to znamená častejšie prestávky na čerstvom vzduchu. Vysokú rýchlosť si nechajte na inokedy. Zákruty vyberajte pomaly, aby ste nepodráždili brušká malých pasažierov.
Pokojné dieťa, hladké cestovanie
S dieťaťom pred cestou nehovorte o možných ťažkostiach – iba ste uňho vyvolali obavy a nervozitu. Menšie deti zabavte rozprávkou alebo pesničkami, snažte sa u nich udržať dobrú náladu.
Zbystrite pozornosť, keď je dieťa plačlivé, nervózne a nepokojné. Malé deti svoje pocity nevedia dobre opísať slovami, preto ich počas cesty sledujte. Pri prvých príznakoch nevoľnosti ihneď zastavte.
Pred cestou sa dostatočne zásobte vodou. Zásoby sa vám zídu, ak dieťa počas cestovania zvracia – silné zvracanie totiž vedie k dehydratácii. V aute deťom nepodávajte žiadne sladkosti a maškrty.
Kinetóza v tehotenstve
S nevoľnosťou počas tehotenstva bojuje veľa žien. Je len prirodzené, že v tehotenstve budete ťažšie zvládať aj cestovanie. Na druhej strane, tehotenskú nevoľnosť od kinetózy ťažko odlíšime, pretože majú rovnaké príznaky.
Ak vám je počas dňa zle, no zvraciate len počas cestovania, zrejme máte kombináciu oboch. Počas tehotenstva sa ako prevencia kinetózy odporúča vitamín B6. Každý liek, ktorý sa rozhodnete užívať, konzultujte so svojím gynekológom.
Proti kinetóze v tehotenstve sa však dá bojovať aj bez liekov. Mnohé mamičky si pochvaľujú napr. akupresúrne náramky, ktoré bránia závratom a zvracaniu. Náramky pôsobia na konkrétne body, spojené s nevoľnosťami.
Vertigo – závraty, za ktoré nemôže cestovanie
Máte pocity ako pri kinetóze, a to aj keď nikam necestujete? V tom prípade ide o vertigo, ktoré sa prejavuje narušením rovnováhy tela. Kinetóza a vertigo majú rovnaký pôvod – vyvoláva ich nesprávna funkcia vnútorného ucha. Vertigo sa však líši od bežných závratov tým, že môže trvať aj niekoľko hodín.
Sprievodným javom vertiga je točenie v hlave, neistota pri chôdzi a zvracanie. Vertigo je samostatnou diagnózou, no býva tiež predzvesťou neurologických ochorení alebo cukrovky. Vertigo sa objavuje sa najmä u starších ľudí, prípadne v strednom veku.
Pre stanovení diagnózy absolvujete viacero vyšetrení. Pravé vertigo sa totiž často zamieňa s nepravým vertigom, ktoré je vyvolané radom psychologických a neurologických ochorení (teda nejde o poruchu vo vnútornom uchu).
Vertigo vylieči zmena jedálnička a fyzioterapia
Hlavnou príčinou pravého vertiga je Meniérov syndróm. V liečbe vertiga sa využívajú nielen lieky, ale aj fyzioterapia a zmena jedálnička. Vertigo je totiž úzko prepojené s rovnováhou tekutiny vnútorného ucha. Lekári preto „ordinujú“ diétu, ktorá to napraví.
Väčšinou vám lekár odporučí, aby ste zmenili prijímané množstvo soli, cukru alebo kofeínu. Mnoho prípadov vertiga je len dočasných. Ak však nevyhľadáte lekársku pomoc, môže to prerásť do chronického stavu. Nespoliehajte sa na to, že sa dlhodobé závraty vyliečia samé.
Zdroje:
- https://www.verywellhealth.com/what-causes-motion-sickness-1191954
- https://www.verywellhealth.com/how-to-prevent-motion-sickness-1192232#treatment
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/290198-na-nevolnost-z-cestovania-lieky-i-zazvor/
- https://zdravie.pravda.sk/zdravy-relax/clanok/14112-kinetoza-cestovna-nevolnost-alebo-morska-choroba/
- https://www.momjunction.com/articles/motion-sickness-during-pregnancy-causes-symptoms-and-treatments_00107828/#gref
- https://www.babycenter.com/404_does-pregnancy-make-me-prone-to-motion-sickness_7238.bc
- https://www.verywellhealth.com/how-to-manage-peripheral-vertigo-1192156
- https://profy.sk/co-je-to-vertigo-a-ake-su-jeho-priciny/
- https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/cestovatelska-kinetoza.html