Katka Brychtová: Telo si všetko pamätá

Katka Brychtová, absolventka Vysokej školy múzických umení, si vo svojej profesionálnej kariére vyskúšala herectvo, rozhlasové aj televízne moderovanie, uvádzanie vlastnej  rozhlasovej relácie, dabing,. Dnes je známou tvárou Slovenskej televízie, kde od roku 2004 uvádza populárny program Pošta pre teba. S manželom, chirurgom Ivanom Brychtom má dcéru Katarínu a syna Jakuba. Pred pár rokmi sa vrátila do školských lavíc ako študentka  sociálnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Napriek tomu, že aj jej roky pribúdajú, aj dnes stále ako študentka vyzerá. SLOVENSKÝ PACIENT zisťoval, ako sa pri náročnej práci udržiava vo forme.

 

Nájdeme u vás doma v lekárničke veľa liekov?

Môj manžel je lekár, a doma máme nesmierne veľa liekov. Irituje ma to, a myslím si, že dnes ľudia majú na všetky, aj tie najmenšie bolesti, riešenie v ružovej tabletke, ktorá síce utlmí bolesť ako príznak, ale nerieši pravú príčinu zdravotných problémov. Na Slovensku sa zbytočne veľa liekov predpisuje, veľa voľno-predajných liekov sa zbytočne kupuje. Svedčia o tom nakoniec údaje o množstve spotrebovaných liekov, ale aj štatistiky o tom, koľko ton liekov ročne vyhodíme.

Ste zodpovedný pacient?

Ja naozaj beriem lieky len vtedy, keď je to úplne nevyhnutné. Napríklad v prípade angíny, keď mi je veľmi zle, a viem, že potrebujem antibiotiká, pretože ochorenie si bez toho nevyliečim. Som skôr zástancom toho, že všetko je v hlave, a keď už „na mňa niečo lezie“, presviedčam samu seba, že neochoriem – usilujem sa pozitívne naladiť. Samozrejme, vždy sa to nedá. Keď však musím brať pri určitej chorobe lieky, som absolútne zodpovedný pacient. To ma naučili rodičia. Vždy doberiem celú dávku liekov, pretože viem, že inak si môžem spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. A takisto, ak som naozaj chorá, napríklad mám horúčku, nejdem medzi ľudí, aby som neroznášala chorobu. Ak sa zle cítim, ak sa to len čo najmenej dá, zostávam doma v pokoji, zaľahnem do postele a oddychujem.

Viedli ste k takému prístupu aj svoje deti?

Mám už veľké deti, ale keď bolo zle, nikdy som nepodceňovala príznaky ich ochorenia. Mali sme vynikajúcu detskú lekárku – to bol tiež jeden z dôvodov, prečo som jej pri liečbe detí vždy plne dôverovala. Vzťah medzi lekárom a pacientom, rovnako ako zodpovedný prístup pacienta, či rodiča považujem za kľúčový pre úspešnú liečbu akéhokoľvek ochorenia.

Vo vašom prípade sa dá vytušiť príklon k tzv. samoliečbe…

U nás bolo vždy doma dosť ovocia – usilovala som sa, viesť deti k zásadám zdravej životosprávy. Pokiaľ sa o ich dodržiavanie človek usiluje celý život, nemusí sa stať častým návštevníkom lekární. Reklamy na nás dnes útočia neuveriteľnou ponukou – tabletky na doplnenie vitamínov, tabletky na pichanie v kĺboch, bolesť hlavy, tabletky na peknú pleť, na dobré trávenie, kvalitný spánok… Už asi neexistuje kúsok tela, na ktorý by neponúkali účinné preparáty. Keby sa mal človek nimi úplne riadiť, denne by musel skonzumovať desiatky liekov. Myslím si, že pri každej malej bolesti netreba hneď brať tabletky. Liekom len prekrývame príznak, a príčina ťažkostí nemusí byť potom dlho odhalená. Jediné, čo z doplnkov uznávam, je „megacéčko“, ktoré si – najmä v prechodnom období – dávam na odstránenie únavy, či povzbudenie organizmu. Ale len v prípade, ak sa cítim vyčerpaná. Prírodné minerály a vitamíny sú vždy lepšie, ako tie vo forme tabletiek. A navyše – zázvorový čaj a medík chutí lepšie.

V živote každého človeka však zväčša príde čas, keď sa lieky stanú súčasťou jeho života.

Moja mama dlho žiadne lieky nebrala. Keď mala 65 rokov, lekár jej povedal, že je unikát, pretože dovtedy nebrala žiadne lieky. Dnes má 72 rokov, a pravidelne berie lieky na tlak. Otec mal dve mozgové príhody, ktoré dopadli, našťastie, dobre. Tiež je zodpovedným pacientom – používa liekovku, kde má presne rozdelené dávky liekov na celý deň. Seniori vo vyššom veku by mali byť v liečbe veľmi dôslední, aby im zdravie čo najdlhšie vydržalo. Pacient musí s lekárom, bez ohľadu na vek, aj veľmi úzko spolupracovať. Darmo lekár dobre nastaví lieky, ak pacient aktívne sám na sebe nepracuje. Ak nám niečo na liečbe nerobí dobre, ak sa nám niečo nezdá, so všetkým sa treba zdôveriť lekárovi, konzultovať s ním všetky pochybnosti, a možno si aj niečo prečítať a zistiť o chorobe, čo sa dá. A možno sa nespoliehať len na lieky, ale snažiť sa eliminovať to zlé dobrým životným štýlom a aktívnym prístupom k vlastnému zdraviu. Pomáhame nielen lekárom, ale najmä sami sebe.

Aký je váš recept na to, ako sa vyhýbať zbytočnej spotrebe liekov?

Pri súčasnej spotrebe liekov akoby začínala byť prevencia klišé. Pre mňa je najlepším receptom – žime zdravo,  jedzme zdravo, hýbme sa, starajme sa o svoje telo, ale aj o svoju dušu. Myslime na to, že keď nebudeme mať telo a dušu v rovnováhe, a nebudeme oddychovať, telo nám to vráti. Môj muž hovorí jednu múdru vec: Telo si všetko pamätá. To, ako sa k nemu správame dlhé roky, sa nám raz vráti – v dobrom, či v zlom. Naozaj sa treba trošku rozmaznávať, občas spomaliť, a robiť veci, ktoré nás bavia, a robia nám dobre. Aj ja sa snažím žiť zdravo – rada chodím do prírody, kde sa vždy úžasne zrelaxujem. Ale priznám sa, ako gurmán dobrému steaku neodolám. Ale niektorí lekári hovoria, že ak jete jedlo s láskou, a ak sa z toho tešíte, tak vám neublíži. Tak dúfam, že to tak je.

 

Foto: archív K. Brychtovej

Pridaj komentár