Nadmerné jedenie, neprimerané pitie, fajčenie, stres, nedostatok pohybu, vysoký krvný tlak, cukrovka. Stačí niekoľko minút a človek sa ocitne na úrovni malého dieťaťa. No namiesto matky je to logopéd, ktorý učí povedať prvé zrozumiteľné slovo, rehabilitačný lekár pomáha spraviť prvé kroky, ďalší vymieňajú plienky… Tak vyzerá človek, ktorého „trafil šľak“, čiže prekonal mozgovú mŕtvicu.
Prejavy krvácania do mozgu a ložiskovej ischémie mozgu sú podobné: náhle oslabenie končatín a úst na opačnej strane, poruchy reči pri postihnutí dominantnej (ľavej) hemisféry, nezrozumiteľná reč, strata citlivosti a iné príznaky z postihnutia centrálneho nervového systému.
Väčšina cievnych mozgových príhod je ischemických. Trombóza znamená, že cievka v mozgu sa upchá a kvôli zúženej cieve nemá časť mozgu dostatok kyslíka. Embólia znamená, že v srdci vznikne krvná zrazenina, ktorá sa z neho uvoľní a putuje až do mozgu, kde upchá niektorú cievku. Prvými príznakmi ischémie môže byť tŕpnutie, slabosť, mravčenie alebo pálenie v končatinách, poruchy reči a vyjadrovania, závraty.
Nezabudnite na prevenciu
Výskyt cievnych mozgových príhod znížia tieto faktory:
– správna liečba krvného tlaku,
– zníženie rizikových faktorov,
– zmena životosprávy,
– užívanie liekov na zlepšovanie vlastností krvi.
V niektorých krajinách sa preventívnymi opatreniami podarilo významne obmedziť výskyt mozgového infarktu (Fínsko, Taliansko, Japonsko).
Čo dokážete ovplyvniť
Po akútnej liečbe mŕtvice sa ďalšia farmakologická liečba zameriava na úpravu krvného tlaku, obmedzenie vzniku opuchu mozgu, podporu metabolizmu mozgového tkaniva a prevenciu vzniku krvných zrazenín.
Pritom je dôležité, aby pacient včas začal s pohybovou rehabilitáciou už v prvých dňoch po porážke, a tiež, aby sa jej venoval pravidelne! Niektoré rizikové faktory porážky nedokážeme ovplyvniť (vek, pohlavie, genetika), no iné môžeme zmeniť k lepšiemu: zbaviť sa obezity, znížiť vysoký cholesterol a cukor v krvi a upraviť vysoký krvný tlak, vyhnúť sa užívaniu hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby v prechode, zlepšiť celkovú imunitu (najmä zbaviť sa chronických infekcií). Jednoduchým spôsobom, ako si znížiť riziko mozgovej porážky, je tiež mať dostatok pohybu a aj spánku, nepiť nadmerne alkohol ani kávu, nefajčiť, vyhýbať sa slanej a mastnej strave a čo najviac obmedziť stres.
Ženy, majte sa na pozore! (Text: Soňa Juriková)
Štatistiky ukazujú, že ženy postihuje náhla cievna mozgová príhoda spravidla vo vyššom veku než mužov. To je neraz dôvodom, prečo následky mŕtvice bývajú u žien vážnejšie. Neraz sú v tom čase ovdovené alebo žijú osamote, a tak často nemajú potrebné sociálne zázemie na zotavenie a potrebnú rehabilitáciu. Navyše jedna štúdia ukázala, že muži v nemocnici častejšie podstupujú potrebné diagnostické testy než ženy, a tiež, že ženy častejšie mávajú „netradičné“ príznaky mozgovej porážky.
Nie je pritom celkom jasné, či je to spôsobené tým, že ženy majú menšie sklony k sebapozorovaniu, alebo odlišne vnímajú bolesť a nepohodlie, alebo je to spôsobené štrukturálnymi rozdielmi medzi mozgom muža a ženy či odlišnými hladinami hormónov atď. Istá americká štúdia potvrdila, že až tretina žien, ktorým bola neskôr diagnostikovaná mozgová príhoda, sa ocitla na pohotovosti s netypickými príznakmi. Lekári tak až priveľmi neskoro stanovili správnu diagnózu a neskoro začali s liečbou.
Napríklad, častým príznakom náhlej mozgovej príhody u žien býva bolesť hlavy. Ale ako odlíšiť „obyčajnú“ bolesť hlavy od takej, ktorá je vyvolaná upchaním cievy v mozgu? Ženy by mali poznať svoj zvyčajný krvný tlak aj hladinu cholesterolu, ak mávajú častejšie bolesti hlavy, mali by vedieť popísať, v čom je v danom prípade bolesť iná.
Vyššie riziko náhlej cievnej mozgovej príhody majú fajčiarky, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a ženy s nadváhou. V každom prípade platí, že ženy by nemali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody podceňovať, rovnako ako by nemali zanedbávať liečbu, ak sa im podarilo jeden infarkt prežiť.
Ako sa môže prejaviť mozgová porážka:
– náhla slabosť alebo necitlivosť tváre, rúk a nôh, najčastejšie na jednej strane tela,
– rozmazané videnie alebo strata zraku na jednom oku alebo obojstranne,
– zmätenosť, sťažené rozprávanie, či porozumenie reči,
– silné bolesti hlavy bez zjavnej príčiny,
– problémy s chôdzou alebo závraty.
Netypické príznaky:
– bolesť hlavy,
– nezvyčajná zmena nálady,
– pocit na odpadnutie (nemusí byť spojený so závratom),
– nevoľnosť,
– v niektorých prípadoch neustupujúce štikútanie,
– náhla, nesmierna únava.