Ivermektín a COVID-19 – funguje to?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Snáď každý už počul o kombinácii ivermektín a COVID-19. Nádejný liek, pôvodne používaný proti parazitom, sa ukázal v laboratóriu ako zabijak nového koronavírusu SARS-CoV-2. Môžete ho používať na vlastnú päsť? Ako ho dávkovať? Funguje na COVID-19?

Po nakazení novým koronavírusom, v snahe urobiť najlepšie, čo sa dá, siahame po rôznych vitamínoch, doplnkoch výživy alebo oslovíme lekára, aby nám predpísal lieky. Nezriedka také, o ktorých sme sa dočítali na internete a majú byť šancou na rýchle vyliečenie.

Jedným z nádejných liekov je aj ivermektín. Tento liek proti parazitom bol u nás dostupný len vo forme určenej zvieratám. Keď sa objavili správy, že môže účinkovať pri ochorení COVID-19, niektorí ľudia začali užívať dokonca aj veterinárnu formu lieku. To rozhodne neodporúčame.

Odpovedať na otázku, či funguje, je však zložité.

Lekárnik a zákazníčka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo je ivermektín?

Tento liek sa používa proti parazitom, napríklad svrabu. Pravidelne ho užíva značná časť populácie subsaharskej Afriky, ale aj iných častí sveta. Z údajov vyplýva, že ide o pomerne bezpečný liek.

Už od roku 2012 ho vedci skúmajú v súvislosti s protivírusovými účinkami. Ukázalo sa, že v laboratórnych podmienkach účinkuje proti vírusom chrípky, Zika či horúčky dengue.

Štúdie na zvieratách potvrdili, že ivermektín dokáže dobre pôsobiť v tkanivách a výrazne znížiť nálož nového koronavírusu SARS-CoV-2. Znižuje naviazanie vírusu na bunky a znemožňuje jeho množenie.

Ivermektín na Slovensku

U nás bol tento liek dostupný len vo veterinárnej forme určenej pre zvieratá, no COVID-19 túto situáciu zmenil. Ministerstvo zdravotníctva na obdobie pol roka schválilo používanie ivermektínu u ľudí na boj proti COVID-19. Do lekární bol povolený dovoz tabletiek s gramážou 3 mg a 6 mg.

Vedci sa však nezhodujú v názore, či pomáha, alebo nepomáha v boji proti novému koronavírusu. Niektoré štúdie poukazujú na jeho dobrú účinnosť, iné ho prirovnávajú k placebu.

Aké má vlastnosti?

Podľa niektorých štúdií dokáže:

  • Tlmiť množenie vírusov vrátane nového koronavírusu.
  • Má protizápalové účinky.
  • Podľa štúdií na zvieratách zmenšuje vírusovú nálož a chráni tak pred poškodením orgánov.
  • Urýchľuje zotavenie a znižuje podiel hospitalizácií a úmrtnosť u pacientov s COVID-19.
  • V oblastiach, kde sa bežne používa, bola zaznamenaná nižšia úmrtnosť.

Iné štúdie zase tvrdia, ivermektín nie je žiaden zázrak a že doterajšie štúdie vyžadujú podrobnejšiu analýzu. Viacerí vedci tvrdia, že nie je výrazne účinnejší ako placebo.

Lekar tabletky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ivermektín – odporúčania

Pri odporúčaniach o ivermektíne tápame preto v tme. Keďže však stále nemáme účinný liek na COVID-19, siahame aj po liečbe, ktorá nemá veľký potenciál uškodiť, no môže pomôcť. Keďže nie je dostatok času na siahodlhé štúdie, až čas ukáže, či je to skutočne tak. Čo sa týka bezpečnosti, ivermektín je už vo svete používaný dostatočne dlho, aby boli overené jeho vlastnosti z tohto hľadiska.

Ani odporúčania, ako ivermektín dávkovať, nie sú jednotné. Hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adriana Šimková spolu s prof. MUDr. Ivanom Schréterom, hlavným odborníkom MZ SR pre infektológiu a tropickú medicínu, a doc. MUDr. Jozefom Firmentom, hlavným odborníkom MZ SR pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu, vypracovali dokument s odporúčaným dávkovaním a spôsobom použitia ivermektínu pri liečbe ochorenia COVID-19. Ivermektín odporúčajú nasadiť čo najskôr, pri prvých príznakoch, ale možno ho nasadiť aj pri rozvoji zápalu pľúc.

Preventívne používame ivermektín u ľudí s dokázaným kontaktom s koronavírusom SARS-CoV-2. Liečebne u tých, ktorí už COVID-19 majú.

Popri tomto lieku možno zvyčajne podávať aj ostatnú liečbu ochorenia COVID-19. Lekár bude prihliadať na ďalšie lieky aj na pridružené ochorenia, funkciu obličiek a pečene, ako aj na váš celkový zdravotný stav.

Ako ho dávkovať?

Ak ste boli v nechránenom kontakte s človekom pozitívnym na COVID-19 a zatiaľ neviete, či ste sa nakazili, podáva sa jednorazová dávka ivermektínu 12 mg, prípadne ďalšiu môžete dostať po 48 hodinách. Ak máte viac ako 80 kg, dávka je 18 mg. Presnejšie dávkovanie hovorí o dávke 0,2 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Ak vyšiel pozitívny test aj vám, máte potvrdenú infekciu COVID-19. V takom prípade je dávkovanie odlišné. Pri miernom priebehu, keď ešte nepotrebujete dostávať kyslík, alebo ak pri dýchaní kyslíka maskou alebo katétrom máte okysličenie krvi 94 %, by ste mali dostať 0,2 mg ivermektínu na kilogram telesnej hmotnosti raz denne počas 5 nasledujúcich dní.

Pri ťažšom priebehu, keď už potrebujete intenzívnejšiu terapiu kyslíkom vrátane umelej pľúcnej ventilácie, sa ivermektín dávkuje v dávkach 0,3 mg na kilogram telesnej hmotnosti počas 5 dní. Môže sa podávať raz denne.

Lekar predpis
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako ho zohnať?

Ivermektín je len na lekársky predpis. Môžu ním disponovať nemocnice a ambulancie. Podľa vyjadrenia Štátneho Ústavu pre kontrolu liečiv nie je ivermektín na Slovensku registrovaný, ale MZ SR vydalo povolenie na jeho používanie pri profylaxii a liečbe ľudí s ochorením COVID-19.

Za použitie lieku ivermektín zodpovedá ošetrujúci lekár. Všetok ivermektín na Slovensko môžu dovážať len schválené spoločnosti s povolením na zaobchádzanie s liekmi.

Ak si ho chcete nechať poslať zo zahraničia poštou, colný úrad vašu zásielku zadrží a s najväčšou pravdepodobnosťou sa k vám nedostane. Tento problém viacerí riešili tak, že si dali kúpiť liek za hranicami s lekárskym receptom od slovenského lekára a doviezť na Slovensko niektorým z pendlerov. V Rakúsku takto zaplatíte za ivermektín 66 eur. Pri vstupe do Rakúska, ak ste pendlerom, potrebujete negatívny PCR test. Ak nie ste pendler, musíte po vstupe do Rakúska dodržať aj 10-dňovú karanténu.

Ivermektín nie je vhodný pre:

  • tehotné a dojčiace ženy,
  • pacientov s precitlivenosťou na ivermektín alebo niektorú zo zložiek lieku,
  • pacientov s poškodením pečene,
  • osoby s hmotnosťou nižšou ako 15 kg.

U starších ako 65 rokov je potrebná opatrnosť.

Aké má nežiaduce účinky?

Tabletky s ivermektínom nie sú žiadne lentilky. Ako hociktorý iný liek, aj ivermektín môže mať nežiaduce účinky. Napríklad: nevoľnosť a vracanie, závraty, bolesti hlavy, ospalosť, príliš rýchlu akciu srdca, svrbenie, opuch kože, astmatické záchvaty, zvýšené hodnoty pečeňových testov, poškodenie plodu pri užívaní tehotnými ženami. Niektoré z týchto nežiaducich účinkov môžu súvisieť s rozpadom parazitov, keď sa ivermektín používa ako antiparazitikum. Pri použití na COVID-19 zatiaľ nemáme dostatok informácií.

Pacientka koronavírus
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ivermektín – užívanie s inými liekmi

Ivermektín môže zmeniť (zosilniť alebo zoslabiť) pôsobenie iných liekov, ktoré súbežne užívate, alebo iné lieky môžu zvýrazniť nežiaduce účinky ivermektínu. Aj preto je ivermektín na lekársky predpis. Môže ovplyvniť pôsobenie niektorých antivirotík (boceprevir, telaprevir), antimykotík – liekov proti plesňovými infekciám (posakonazol), liekov používaných pri nádorových chorobách (mitotán, idelalisib), liekov používaných pri močovej inkontinencii (mirabegron), liekov proti nevoľnosti (aprepitant, fosaprepitant) a tiež často používaného lieku na riedenie krvi (warfarín). V prípade warfarínu môže napríklad ivermektín zvýšiť sklon ku krvácaniu.

Ivermektín si preto neordinujte sami.

Na záver

Čas preverí, ktoré zo štúdií mali pravdu, či a ako ivermektín funguje a aké dávky sú najvhodnejšie. Neustále prebieha intenzívny výskum v snahe nájsť účinný liek na COVID-19 a urobiť tak z tejto infekcie dobre liečiteľné ochorenie.

Ivermektín neužívajte na vlastnú päsť, nezháňajte si pochybné formy lieku z pochybných zdrojov a neužívajte lieky, ktoré patria zvieratám, pretože nikdy neviete, ako na ne vaše telo zareaguje.

Zdroje:

https://zapsk.sk/wp-content/uploads/2021/02/Ivermectin.pdf

https://www.facebook.com/sukl.sr/posts/5318583278151682/

https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/01/FLCCC-Kory-Lecture-on-Ivermectin-YPO-Gold-SCalifornia-Jan.27.2021.pdf

https://www.pdr.net/drug-summary/Stromectol-ivermectin-391

https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/rakusko-podmienky-cestovania-a-aktualne-opatrenia-proti-sireniu-covid-19?_101_INSTANCE_Iw1ppvnScIPx_redirect=%2Fcestovanie_a_konzularne_info%2Fdetail%2F-%2Fasset_publisher%2FIw1ppvnScIPx%2Fcontent%2Frakuska-republika%3FdisplayMode%3D1

Pridaj komentár