Informujeme: Od apríla stop vyberaniu poplatkov u lekára!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Za vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, či prednostné vyšetrenie, by lekári v ambulanciách už nemali vyberať poplatky. Rovnako sa rušia aj poplatky za ospravedlnenku do školy, za objednanie pacienta a za žiadosť o kúpeľnú liečbu.

Podľa novely zákona, ktorú vo štvrtok 12. februára 2015 schválil parlament, pacient nebude platiť lekárovi poplatky za žiadne úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne. Poslanci tak odobrili návrh žilinského župana Juraja Blanára (Smer- SD).

Blanár svoj návrh zdôvodňoval aj tým, že prednostné ošetrenie nemá žiadna krajina široko-ďaleko. Bežné sú akurát časenky k lekárovi.

Pravdou je, že lekári si vyberali (a zatiaľ stále vyberajú) peniaze za rôzne „nevídané“, „neslýchané“ úkony. Nejde len o opakované vystavenie lekárskeho predpisu, oslobodenie žiaka od telesnej výchovy, či vystavenie zdravotnej dokumentácie. Inštitút prednostného poskytovania zdravotnej starostlivosti spôsoboval v praxi aj to, že mnohí pacienti čakali, lebo ich predbehli tí platiaci.

Pacienti mali (majú) výhrady aj proti spoplatneniu telefonickej konzultácie v pracovnom čase, či služieb v čakárni, ako napríklad televízia, wi-fi, pitná voda, nadštandardné vybavenie čakárne a poskytnutie mobilného čísla na lekára.

Poplatky v zdravotníctve, tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky, zaviedol v roku 2003 reformný minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Aj keď sa podľa HPI traduje, že poplatky zrušila prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD), v skutočnosti poplatky v zákone stále existujú.

Nariadením vlády Ficov kabinet v roku 2006 znížil poplatok za návštevu ambulancie na nula eur, rovnako sa neplatí za pobyt v nemocnici, pokiaľ pacient nechce nadštandard. Naopak, nariadenie stanovilo poplatok za recept na 0,17 eura, pri návšteve pohotovosti pacienti dnes platia 1,99 eura.

Problematiku poplatkov u lekárov chcel upraviť aj bývalý šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH) – s návrhom zaviesť limit na poplatky u lekára (po vzore ochranného limitu na doplatky za lieky) však neuspel. Jeho návrh by umožnil pacientom žiadať svoju zdravotnú poisťovňu o úhradu čiastky, ktorá by bola nad stanoveným limitom. Takáto možnosť by sa týkala zdravotne ťažko postihnutých, ako aj poberateľov invalidného a starobného dôchodku.

Po novom si poplatky stanovia lekári, cenníky zašlú samosprávnym krajom. Iné, ako schválené poplatky, nesmú vyberať. Cenníky potom lekári zverejnia na viditeľnom mieste (pre pacientov).

Ministerstvo zdravotníctva si od novely zákona sľubuje zavedenie jednoznačných pravidiel. Počíta sa s účinnosťou od 1. apríla 2015, ak novelu podpíše prezident SR.

Redakčne spracované: taj

Ilustračná fotografia

Pridaj komentár