Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Hluchavka biela (Lamium album) a hluchavka purpurová (Lamium purpureum) – to sú najznámejšie hluchavky z hľadiska efektu pre zdravie. Na liečebné účely sa používa najmä hluchavka biela. Má biele kvety, dorastá do výšky 30 až 100 centimetrov, a kým nekvitne, veľmi pripomína žihľavu, avšak nepŕhli. Preto dostala tiež názov „hluchá žihľava“ či dokonca „mŕtva žihľava“. Bylinkári ju po stáročia používajú ako rastlinu, ktorej kvet má protizápalové a močopudné účinky, uľahčuje vykašliavanie a má význam aj pri liečbe ženských ochorení. Čo potrebujete o tejto bylinke vedieť?
Na čo sa používa kvet hluchavky bielej?
Ako môže hluchavka podporiť vaše zdravie?
Aké príznaky zmierňuje?
Poznáte vedľajšie účinky hluchavky?
Ako dávkovať výrobky z hluchavky a na čo si dať pozor?
Bylinkári od nepamäti používajú biely kvet hluchavky na kožné problémy, najmä na liečbu ekzému a podráždenej pokožky, ale tiež na bolesť hrdla, abnormálne silné krvácanie počas menštruácie (menorágia) a mnoho ďalších stavov. Vedecké štúdie dodnes nepriniesli jednoznačné dôkazy o účinkoch na všetky uvedené ochorenia a problémy, výskumy a overovania pokračujú.
Ako funguje hluchavka biela?
Kvety hluchavky bielej obsahujú chemikálie, ktoré pomáhajú znižovať opuchy a uvoľňujú hlieny.
Neexistujú však dostatočné dôkazy, že zmierňovali menštruačné krvácanie, boli prospešné pri dlhodobom zápale dýchacích ciest v pľúcach, zápaloch kože, výtoku. Rovnako nie je dostatok hodnoverných dôkazov o tom, či môžete výťažok z hluchavky používať v tehotenstve a aké môže mať vedľajšie účinky.
V tehotenstve a pri dojčení sa rozhodne vyhýbajte všetkým bylinkám, ktoré nie sú výslovne povolené a dôsledne otestované aj v týchto obdobiach života ženy.
„Ženská“ bylina
Veľkou obdivovateľkou tejto bylinky bola Svätá Hildegarda z Bingenu (1098 – 1179), nemecká abatiša, spisovateľka a kresťanská mystička. V spisoch spomína výhody a liečivé vlastnosti hluchavky. Postupne sa pridávali ďalší obdivovatelia byliny a mnohí verili, že má protizápalové, diuretické a upokojujúce vlastnosti, a tiež sa používala proti kŕčom – najmä menštruačným.
Hluchavka biela bola primárne považovaná za „ženskú bylinu“. Bylinkári ju predpisovali ako prírodný liečebný prostriedok na bolestivé a nepravidelné menštruačné krvácanie, na zápalové ochorenia panvy, vaginálny výtok a ako tonikum pre maternicu. Dnes je však určite namieste pri týchto problémoch vyhľadať odborníka a nerobiť na sebe pokusy, ktoré môžu stav ešte skomplikovať.
Hluchavka purpurová, sestra hluchavky bielej
Mnohí bylinkári uvádzajú, že aj hluchavka purpurová má zdraviu prospešné vplyvy. Je pre ňu charakteristická štvorhranná stonka, ktorá drží trojuholníkové listy v tvare srdca, pokryté jemnými chĺpkami. Na koncoch každej rastliny rastú drobné ružové alebo ružovo-fialové kvietky.
I táto bylinka patrí do čeľade hluchavkovité, do ktorej patrí tiež mäta pieporná. Zvyčajne rastie na opustenom mieste a bez kontroly sa dokáže veľmi rýchlo šíriť. Niektorí záhradníci a krajinári ju považujú za invazívnu rastlinu, iní domáci pestovatelia a bylinkári o nej hovoria ako o jedlej rastline plnej živín, s liečivými vlastnosťami. Isté je, že hluchavky milujú aj včely, a tak k vám do záhrady pritiahnu prospešný hmyz.
Kvety z oboch druhov hluchaviek zberajte v plnom rozkvitnutí, nie keď už vädnú. Odkvitnuté rastliny si tiež môžete ľahšie pomýliť s inými, neraz jedovatými.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ako ju zužitkujete v kuchyni?
Keďže hluchavka je jedlá rastlina (pozor, nepomýľte si ju s inými podobnými!), sú pestovatelia, ktorí ju radi využívajú v kuchyni. Je bohatá na živiny, najmä vitamín C, železo, vlákninu, olej v jej semenách je plný silných antioxidantov.
Najčastejšie sa používajú kvety a listy – sušené – na prípravu čaju, mladé listy sa dajú použiť aj ako špenát alebo kel a tiež do šalátov či polievok.
Ak pestujete hluchavku vo vlastnej záhradke, skoro na jar podstrihnite prvých 5 až 10 cm kvitnúcich vrcholkov a zužitkujte ich podľa svojich predstáv.
Okrasná hluchavka škvrnitá
Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum) sa v našich záhradách pestuje ako okrasná rastlina a bolo z nej vyšľachtených viacero odrôd s bielymi, ružovými, fialovými až purpurovými kvetmi. Dekoratívne farebné listy sa ukážu až po odkvitnutí, sú na nich rôzne sfarbené škvrny.
Prírodné neznamená vždy bezpečné
To, či sa rozhodnete vyskúšať prípravok z hluchavky, je vašou osobnou voľbou. Rozhodne však, ak trpíte dlhodobým chronickým stavom, horúčkami, zvracaním, hnačkami, dehydratáciou, bolesťami, vyhľadajte lekára a neužívajte žiadne bylinkové preparáty. Poviete si – veď to je príroda. Áno, sú prírodné (i keď pri rôznych výrobkoch len do istej miery), ale aj dary prírody môžu byť nebezpečné a priniesť nečakané vedľajšie účinky. Znamená to, že i keď hluchavka nie je označená ako jedovatá, pri niektorých stavoch môže vyvolať vedľajšie účinky – ako mnoho iných rastlín.
Vhodné dávkovanie výrobkov z kvetu hluchavky závisí od viacerých faktorov: vek používateľa, jeho zdravotný stav, lieky, ktoré užíva. Keďže v súčasnosti nie je dostatok vedeckých informácií na určenie vhodného rozsahu dávok produktov z hluchavky, poraďte sa vopred s lekárom, ktorý vás pozná, a vždy dodržiavajte jeho odporúčania a pokyny uvedené na obaloch produktov.
Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-344/white-dead-nettle-flower
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28371943/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15793525/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766379/
https://www.outdoorapothecary.com/purple-dead-nettle/
https://www.herbal-supplement-resource.com/white-dead-nettle-herb.html