Hepatitída C sa nemusí prejaviť celé roky. Nechajte sa otestovať!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bratislava, 5. októbra 2019 – Hepatitída C, niekedy nesprávne nazývaná aj žltačka typu C, je potenciálne smrteľné ochorenie. Spôsobuje ho vírus HCV, ktorý bol objavený až v roku 1989.

Hepatitída C sa nemusí prejaviť celé roky, vírus však potichu napáda pečeňové bunky, v ktorých sa ďalej množí. Ak chorobu včas neliečime, môže to vyústiť do cirhózy alebo rakoviny pečene, resp. zlyhania pečene.

Hepatitída C na Slovensku

Lekári odhadujú, že na Slovensku je hepatitídou C nakazených približne 33-tisíc ľudí. Horšie je, že len jedendesiatich o tom vie a lieči sa. Modernou tabletovou terapiou sa pritom vylieči takmer 100 % pacientov. Stačí vyhľadať lekára a nechať sa otestovať.

Prenos hepatitídy C

Hepatitída C sa prenáša nakazenou krvou. V minulosti boli najohrozenejšou skupinou ľudia, ktorým bola podaná infikovaná krv, prípadne sa dostali do styku s nesterilnými nástrojmi, napríklad pri chirurgickom výkone, či pri tetovaní.

V súčasnosti sú najohrozenejšou skupinou užívatelia drog, ktorí si ich pichajú do žily. Nakazení však môžu byť aj ľudia, ktorí už drogy neužívajú – stačí jediné použitie infikovanej ihly, aby sa vírus dostal do krvi.

Kým proti hepatitíde typu A a B sa očkovať dá, proti hepatitíde C očkovanie neexistuje. Nákaze sa teda dá predchádzať iba zodpovedným správaním.

hepatidída-C-inkubačná-doba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Testovanie a ďalšie vyšetrenia sú bezbolestné

Hepatitída C sa diagnostikuje krvným testom. Lekár zisťuje prítomnosť anti-HCV protilátok v krvi. Ďalej použije metódu PCR (polymerázová reťazová reakcia) a určí, koľko HCV vírusu má pacient v tele.

Ak už bola hepatitída C potvrdená, lekár robí ďalšie vyšetrenie, ktorými sa zisťuje miera poškodenia pečene. Používa na to prístroj podobný ultrazvuku, ktorý meria tvrdosť pečene. Je absolútne bezbolestné.

Takzvaná pečeňová biopsia, teda odoberanie tkaniva priamo z pečene, sa dnes už v diagnostike skoro nepoužíva.

Liečba hepatitídy C je takisto bezbolestná

Zatiaľ čo v minulosti sa hepatitída C liečila injekčným podávaním interferónu, v súčasnosti sa používajú moderné antivirotické tablety.

Liečba trvá 24 mesiace, podľa pokročilosti ochorenia a typu vírusu. Terapia je takmer 100 % úspešná a má minimum nežiaducich účinkov.

Príbeh narkomana, ktorému testovanie zachránilo život

Dnes 39-ročný Ján prepadol drogám ešte na strednej škole. Najskôr to bol alkohol, potom si začal kupovať ľahké drogy. Nakoniec prepadol pervitínu.

„Ten som si pichal a miešal ho s heroínom. Ale bral som aj extázu, marihuanu, kokaín a kadečo ďalšie. Všetko, čo prišlo. Nikdy som nepovedal nie,“ spomína Ján.

hepatidída-C-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Po takmer 18-tich rokoch sa mu podarilo s drogami skoncovať. Pomohlo mu, paradoxne, to, že ho zatkli. Keď ho po pár mesiacoch odsúdili za jazdu bez vodičského preukazu, psychicky to nezvládol. Súd mu však namiesto väzenia nariadil liečbu.

„Mal som recidívu, proste som si musel niečo dať. Bol som zúfalý, tak som si zobral drogu od známeho a použil jeho striekačku.“ A práve vtedy sa nakazil hepatitídou C.

Ochorenie mal už pri nástupe na výkon trestu, ale ešte o tom nevedel. Po vyše roku, keď ho z väznice prepúšťali, mu odporučili, aby sa ako abstinujúci narkoman nechal otestovať na hepatitídu C. Po návrate domov to hneď urobil.

„Všetko bolo bezbolestné. Ľudia sa boja testovania, lebo si myslia, že to bude bolieť. Ale to už sa dnes robí inak,“ opisuje svoju skúsenosť Ján.

Rovnako rýchla a bezbolestná bola aj liečba. Ján bral 2 mesiace antivirotiká, dnes je už vyliečený.

„Som veľmi rád, že to takto dopadlo. Aj preto dnes chodím na rôzne besedy a snažím sa pomáhať tým, ktorí sú stále „v tom“. Opakujem im, že každý by sa mal dať otestovať, aby zabránil ďalšiemu šíreniu choroby,“ uzatvára Ján.

Detailnejšie informácie o hepatitíde C, ale aj miesta, kde sa môžete nechať otestovať, nájdete napríklad na novom webe www.zltackatypuc.sk.

 

Pridaj komentár