Gfk: Myslieť na prevenciu u zubára sa oplatí

Bratislava 14. apríla (TASR) – Na Slovensku na preventívne zubné prehliadky najmenej raz za rok chodia viac ženy ako muži. Častejšie navštevujú zubára aj ľudia do 29 rokov a s vyšším stupňom vzdelania. Pravidelnú návštevu zubára neodkladajú najmä ľudia z Prešovského a Banskobystrického kraja. Vyplynulo to z marcového prieskumu spoločnosti GfK na vzorke 2000 respondentov v SR a ČR.

Preventívnu prehliadku u zubára by mali Slováci absolvovať raz ročne, Česi raz za šesť mesiacov. Zubára za účelom preventívnej prehliadky minimálne raz za rok navštívia tri štvrtiny Slovákov a Čechov. Návštevu na poslednú chvíľu si však stále odkladá približne každý desiaty Slovák alebo Čech.

„Mladiství na Slovensku aj v Čechách majú nárok na preventívnu prehliadku u zubára dvakrát za rok. Z prieskumu vyplynulo, že českí tínedžeri sa viac starajú o zdravie svojich zubov, kde v rámci prevencie navštevuje lekára raz za pol roka 64 percent mladistvých. Na Slovensku je toto číslo až o polovicu menšie,“ povedala Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.

Z prieskumu vyplynulo, že odporúčania umývať si zuby ráno a večer sa drží viac ako polovica opýtaných a minimálne raz denne si ich vyčistí ďalšia štvrtina Slovákov a pätina Čechov. V rámci dentálnej hygieny je najpoužívanejším prostriedkom klasická zubná kefka, ktorú používa skoro každý Slovák a Čech. Zubnú pastu používa osem ľudí z desiatich. Oba národy používajú aj zubné vody a dentálne nite a po medzizubných kefkách siahne šestina Slovákov a štvrtina Čechov.

Myslieť na prevenciu u zubára sa oplatí. Podľa legislatívy, ak poistenec neabsolvuje počas roku preventívnu prehliadku, bude si musieť zaplatiť ošetrenie súvisiace so zubným kazom sám. „Lekár môže požadovať od poistenca platbu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť iba za tie výkony, ktoré nie sú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Cenník výkonov musí byť umiestnený na viditeľnom mieste,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Priblížila, že plne hradená je napríklad preventívna prehliadka či odstránenie zubného kameňa a zubných povlakov. Poisťovne hradia aj ošetrenie zubného kazu. Úhrada zahŕňa liečbu zubného kazu a výplň z plastického materiálu – amalgámu na bočných zuboch, na predných z estetického samopolymerizujúceho materiálu (tzv. biela plomba). Poisťovňa uhrádza aj základné chirurgické výkony, napríklad extrakciu zuba.

Pridaj komentár