Fyzioterapia verzus masáž: Ktoré z týchto dvoch druhov ošetrenia potrebujete? Ako vplývajú na duševné zdravie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chronická bolesť a nepohodlie vo svaloch sú v dnešnej dobe, bohužiaľ, až príliš časté. Sú následkom nielen úrazov, ale aj dlhého sedenia v jednej polohe, nadmerného cvičenia či naopak – absencie pohybu. Dobrou správou je, že existuje viacero liečebných postupov, ktoré pomáhajú znížiť bolesť a svalové napätie alebo zlepšiť pohyblivosť, aby sme sa mohli cítiť opäť dobre – nielen fyzicky, ale aj mentálne. Viete, ktoré ošetrenie je pre vás vhodnejšie – fyzioterapia alebo masáž?

Aké problémy a stavy lieči fyzioterapia?
Kedy je pre vás vhodná masáž?
Poznáte metódy fyzioterapie?
Aké techniky sa využívajú pri masáži?
Ako sa líši vzdelanie masérov/masérok a  fyzioterapeutov/fyzioterapeutiek?
Ako ovplyvňuje fyzioterapia mentálne zdravie?

Rozdiel medzi fyzioterapiou a masážami nie je v ich celkovom účele. Ten majú obe terapie podobný – sú určené na zmiernenie bolesti a zlepšenie zdravia. Tie najpodstatnejšie rozdiely môžeme rozdeliť do troch kategórií: čo liečia; akú odbornosť, respektíve akreditáciu vyžadujú; aké liečebné metódy využívajú.

Pozrime sa na tieto tri kategórie bližšie, aby sme lepšie pochopili rozdiel medzi fyzioterapiou a masážnou terapiou a vedeli si správne vybrať.

Fyzioterapia verzus masáž: Čo liečia?

Fyzioterapia, ako aj masáž sa zameriavajú na riešenie bolestí a problémov pohybového aparátu. Avšak líšia sa v tom, čo konkrétne liečia.

Masážna terapia sa zvyčajne používa na okamžitú relaxáciu svalov a na zmiernenie bolesti. Niektoré masážne techniky fungujú i na psychické uvoľnenie a upokojenie, proti úzkostiam a depresiám.

Fyzioterapia sa okrem samotnej úľavy od bolesti viac zaoberá svalovou rehabilitáciou, pohyblivosťou a funkciou kĺbov.

Ponúka liečbu širokej škály ochorení vrátane týchto:

  • bolesť kolena,
  • poranenia tkaniva,
  • bolesť ramena,
  • zranenia krku,
  • bolesť chrbta,
  • bolesť kĺbov,
  • vyvrtnutie členku,
  • športové zranenie,
  • problémy s mobilitou,
  • poškodené svalové tkanivo.

Fyzioterapia rieši problém komplexnejšie a z dlhodobého hľadiska. Napríklad potrebujete spevniť svaly panvového dna. Fyzioterapia dokáže v tomto prípade účinne pomôcť. Masáž však nie. Pri fyzioterapii sa zároveň naučíte cviky, ktoré môžete cvičiť doma, aby ste vedeli používať svaly a robiť rôzne pohyby technicky správne.

Fyzioterapeut pracuje tiež na tom, aby postavil na nohy pacienta po úraze. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Fyzioterapia verzus masáž: Kto ich môže vykonávať?

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi masážnou terapiou a fyzioterapiou je akreditácia. Kto môže robiť fyzioterapiu a kto masáže? Rozdiel je markantný, preto buďme pri výbere opatrní.

Osoba s fyzioterapeutickým vzdelaním má vyštudovaný vysokoškolský program fyzioterapie. Po absolvovaní trojročného bakalárskeho štúdia nelekárskeho zdravotníckeho odboru fyzioterapia získa bakalársky titul. Po povinnej ročnej praxi v oblasti fyzioterapie môže pokračovať v dvojročnom magisterskom štúdiu. Počas štúdia získava odborné znalosti z anatómie, fyziológie, patofyziológie a kineziológie, taktiež vedomosti z vyšetrovacích metód, fyzikálnej terapie, ortopédie, traumatológie, neurológie, chirurgie, prvej pomoci, masáže a mnohých ďalších. Veľkú časť štúdia tvorí prax v nemocniciach a vo fyzioterapeutických ambulanciách.

Na to, aby ste sa stali masérom či masérkou, potrebujete základný masérsky kurz (maser). Po ňom môžete v tejto činnosti samostatne podnikať. Súčasťou kurzu sú základy anatómie a praktická výučba jednotlivých hmatov používaných v priebehu masáže. Náplň práce v oblasti masáží je poskytovať športové, rekondičné, relaxačné a regeneračné masáže. Pracuje sa prevažne so svalmi a zameriava sa na odstránenie zvýšeného napätia vo svaloch. Mnohí ľudia masáž vyhľadávajú, aj keď nemajú bolesti – na uvoľnenie.

Fyzioterapia využíva ako doplnok k cvičeniu a pri pátraní po príčine problému tiež masáže a mäkké techniky.

Fyzioterapia verzus masáž: Aké metódy používajú?

Dôležitý rozdiel medzi fyzioterapiou a masážou spočíva v odlišných metódach, ktoré používajú na dosiahnutie cieľov.

V prípade fyzioterapie môže liečba zahŕňať:

  • masáž,
  • ošetrenie ľadom,
  • manuálnu terapiu,
  • strečing,
  • cvičenie,
  • elektroliečbu (elektrická stimulácia),
  • ultrazvukovú terapiu.

Hlavným cieľom fyzioterapie je zníženie bolesti a obnovenie rozsahu pohybu a celkovej funkcie svalov a kĺbov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Masážna terapia sa viac zameriava na rýchlu úľavu od bolesti a relaxáciu, aj keď môže mať pozitívny vplyv na pohyblivosť. Jej základom je masáž hlbokých tkanív, ale zahŕňa tiež iné masážne techniky, ktoré zlepšujú krvný obeh, uvoľňujú napätie v mäkkom tkanive tela a v spúšťacích bodoch v celom tele. Špeciálne masáže podporujú liečbu spojivového tkaniva.

Kedy pomôže fyzioterapia a kedy masáž?

Ak si stále neviete vybrať, čo by pre vás malo väčší efekt – či fyzioterapia alebo stačí masáž – pomôžu vám nasledujúce rýchle tipy.

Kedy potrebujete fyzioterapiu:

  • neviete, čo vám spôsobuje bolesť,
  • príčinu bolesti poznáte, ale nesúvisí so svalmi,
  • utrpeli ste úraz a chcete pokračovať v športe,
  • skúsili ste masáž, spočiatku fungovala, ale problém sa stále opakuje,
  • pri aktivitách pociťujete bolesť alebo pohybové problémy,
  • máte za sebou operáciu a potrebujete rehabilitáciu,
  • pridali ste do života viac fyzickej aktivity,
  • chcete sa naučiť, ako predchádzať zraneniam.

Kedy potrebujete masáž:

  • zdá sa, že váš problém súvisí so svalovým napätím,
  • ste v poslednom čase veľmi vystresovaní,
  • po cvičení pociťujete celkovú bolesť,
  • cítite sa stuhnutí a chcete byť flexibilnejší,
  • hľadáte úľavu od bolesti svalov a kĺbov,
  • potrebujete si oddýchnuť,
  • chcete zlepšiť držanie tela,
  • máte unavené a preťažené svaly, ktoré potrebujú uvoľnenie.

Fyzioterapia a mentálne zdravie

Kým masáž nám pomôže cítiť sa príjemne, navodí relaxačné pocity a pohodu po námahe či strese, fyzioterapia taktiež dokáže byť prospešná pre psychické zdravie. Dokonca omnoho výraznejšie. Viete ako?

Fyzioterapia pacientom či pacientkam neprospieva len fyzicky, ale aj psychicky a emocionálne. Väčšina z nás vyhľadá fyzioterapeutické služby s cieľom zmierniť bolesť, znížiť riziko operácie, tiež po operácii, po vážnom ochorení spojenom s nehybnosťou, po nehode alebo v rámci liečby zranenia. Tieto všetky situácie majú zároveň veľmi negatívny vplyv na psychiku. Bez ohľadu na to, či ste utrpeli úraz alebo máte len bolesti pri pohybe, je to záťaž aj na duševný stav.

Fyzioterapia pomáha aj mnohým deťom s vrodenými problémami, ktoré často súvisia aj s ich psychickým stavom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Fyzioterapia ako špecialita v starostlivosti o duševné zdravie

Fyzioterapia môže mať až taký výrazný vplyv na duševné zdravie, že niektorí kvalifikovaní fyzioterapeuti a kvalifikované fyzioterapeutky sa začali špecializovať priamo na podporu psychiky u osôb, ktoré im boli zverené. Táto podskupina z odbornej obce na fyzioterapiu pôsobí priamo v oblasti psychiatrie a duševného zdravia. Ich najčastejšou prácou je pomoc ľuďom vyrovnať sa s telesnými následkami duševných chorôb. To však nie je všetko.

3 spôsoby, ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie

Osoby vzdelané v odbore fyzioterapia sa nemusia špecializovať na duševné zdravie, aby ste z ich ošetrení pocítili aj psychickú podporu. Je logické, že keď vám vďaka fyzioterapii ustúpia bolesti, viete sa lepšie hýbať alebo sa urýchli vaše zotavenie, budete sa cítiť aj po psychickej stránke omnoho lepšie.

Ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie:

1. Znižuje bolesťChronická bolesť negatívne ovplyvňuje duševné zdravie a prispieva k psychickým poruchám. Okrem toho bolesť nesúvisí len s telesnými problémami a obmedzeniami, ale neraz aj so zneužívaním návykových látok. Nie je zriedkavé, že pri pretrvávajúcej bolesti sa vyvinie alebo zhorší depresia.

Jedným z cieľov fyzioterapie je zmierniť alebo odstrániť bolesti. Keď cítite, že bolesť slabne, môže sa zmierniť aj depresívne prežívanie.

2. Vyžaduje si aktívny pohyb — Fyzioterapia je aktívna terapia založená na cvičení. To neznamená, že budete musieť zabehnúť maratón alebo potiť sa v posilňovni. Znamená to však, že na konci programu budete vo všeobecnosti aktívnejší. Byť fyzicky aktívnejší má obrovské výhody aj pre psychiku.

S pravidelným cvičením súvisí:

  • kvalitnejší spánok,
  • zmiernený stres,
  • vyššia imunita,
  • vyššia vytrvalosť a viac energie,
  • lepšia nálada,
  • zníženie hmotnosti.

3. Poskytuje nádej — Najúčinnejším spôsobom, ako fyzioterapia podporuje duševné zdravie, je fakt, že dáva pacientom a pacientkam nádej. Nádej, že sa budú cítiť lepšie (menej bolesti, viac energie, znovuzískanie mobility), že sa opäť naplno zapoja do bežného života. Keď si v rámci fyzioterapeutického programu všimnete pozitívne zmeny, pocítite čoraz väčšiu nádej na zlepšenie. Už len tento obnovený pocit nádeje je veľkým pomocníkom pre duševné zdravie.

Tieto tri kľúčové vplyvy: zníženie bolesti, zvýšenie úrovne fyzickej aktivity a poskytnutie nádeje na zlepšenie sú jasnými príkladmi, že fyzioterapia dokáže zlepšiť nielen fyzické, ale tiež duševné a emocionálne zdravie.

Podčiarknuté a zrátané

Fyzioterapiu vám lekári a lekárky odporučia najčastejšie pri liečbe úrazov, zranení alebo vážnych ochorení. Táto liečba využíva rôzne techniky a programy – podľa anamnézy konkrétneho pacienta či pacientky. Fyzioterapia pracuje s manuálnou terapiou, domácimi programami, elektroliečbou a cvičením. Okrem tela má významný vplyv aj na psychiku liečenej osoby a jej duševný stav.

Masážna terapia sa na rozdiel od fyzioterapie najčastejšie používa na účely svalovej relaxácie, zlepšenia účinkov fyzioterapie a na podporu regenerácie.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

Physiotherapy vs. Massage Therapy: Which One Do I Need?

Massage Therapy vs Physiotherapy – What’s the Difference?

Physiotherapy vs. Massage: What’s the difference? Physiotherapy and Massage

https://www.spa-mobile.com/difference-physiotherapy-massage-therapy/

3 Ways Physiotherapy Promotes Mental Health

Pridaj komentár