Click here!

Neradi športujete? Dá sa to aj inak!

To, že zdravie ide ruka v ruke s dobrou stravou a pohybom, je známa vec. Napriek tomu sa nevieme prinútiť k pravidelnému cvičeniu.

Máme pre vás zopár tipov, ako „cvičiť“ bez toho, aby ste sa navliekli do športového úboru, a nebudete potrebovať ani žiadny špeciálny výstroj.

Ak ste sa dlhé roky pravidelnému pohybu úspešne vyhýbali, náhle odhodlanie (zmeniť sa na náruživého športovca) vám asi dlho nevydrží. Poradíme vám, ako si zlepšiť kondíciu, kým sa nerozhodnete pre skupinové cvičenie, ktoré je zaujímavejšie, a mnohým ľuďom pomohlo v tom, aby v pravidelnom športovaní vytrvali.

 

Upratovanie

Aj keď upratovanie asi nie je najpopulárnejšia aktivita, je mimoriadne efektívna. Navyše, zabijete dve muchy jednou ranou: okrem pevnejších ramien, chrbta a stehien budete mať domácnosť tip-top.

.>> Čítajte u nás: Keď nás bolí krčná chrbtica

Umývanie podlahy, okien, alebo dôkladné vysávanie budete pokladať za menej útrpné, ak si poviete, že ste stále bližšie k pevnejšej postave. A niečo málo aj „zhodíte“.

 

Chôdza

Chôdza nič nestojí, a stačí vám pár pohodlných topánok. V meste vystúpte o zastávku skôr, ale za najlepší spôsob pohybu považujte prechádzky v tichom prostredí.

 

Záhradkárčenie

Upravená záhrada nemusí byť len zábavkou dôchodcov. Pekný výhľad z okna na obrobenú zem a rozkvitnuté záhony pohladí dušu, časté zohýbanie posilní srdce a cievny obeh.

 

Umývanie auta

Opäť neveľmi obľúbená činnosť. No môžete takto ušetriť pár eur, ktoré by ste dali za vstup do fitnescentra. Vezmite handru a vedro, a chrbtové svalstvo a paže si potrénujete rovnako, ako by to urobili drahé posilňovacie prístroje.

 

Bicyklovanie

Bicykel ako dopravný prostriedok je na mnohých slovenských cestách dosť nebezpečný spôsob prepravy. No ak máte to šťastie, a bývate v lokalite, kde sa to dá, nasadnite na dve kolesá, a prevezte sa na poštu, do trafiky, alebo len tak po okolí.

 

Chodenie do schodov

Naozaj lacný spôsob, ako si zlepšovať cievy. Ak bývate privysoko na to, aby ste celkom ignorovali výťah, začnite s tým, že pár poschodí zvládnete aj bez neho. Precvičíte si pľúca, a ak si z postupného stúpania spravíte motivačný plán, nakoniec možno zdoláte aj 13 poschodí.

 

Tancovanie

Tanec kedysi patril k pravidelným spoločenským zábavám. Výhodou modernej hudby je, že k tancu už netreba partnera – stačí si pustiť obľúbenú pesničku hlasnejšie, a nohy sa rozhýbu aj samé…

 

Hra s deťmi

Zvyčajný pohľad na detské ihrisko: deti behajú hore-dolu, dospelí posedávajú. Namiesto vykrikovania príkazov a zákazov, čo zvyšuje tlak, je lepšie zapojiť sa do hry so svojimi, a prečo nie, aj s cudzími deťmi.

 

Pre seniorov

„Kočíkovanie“ je ideálny tip, ako k pohybu motivovať starých rodičov. Ak zvolia trošku náročnejší terén (mierne do kopca), rozprúdia svoj „ospalý“ cievny systém.

 

Aspoň 30 minút intezívneho pohybu denne je dobrou investíciou proti:

– vysokému cholesterolu,
cukrovke,
– osteoporóze,
– depresii,
úzkosti,
– srdcovo-cievnym chorobám,
– nadváhe.

 

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár