Vravíte, že cvičenie nie je pre vás? Dá sa to aj inak!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

To, že zdravie, kvalitná strava a pohyb idú ruka v ruke, je známa vec. Napriek tomu sa nevieme prinútiť k pravidelnému cvičeniu. Alebo jednoducho vravíte, že cvičenie nie je pre vás to pravé? V tom prípade máme pre vás zopár tipov, ako „cvičiť“ bez toho, aby ste sa navliekli do športového úboru, a nebudete potrebovať ani žiadny špeciálny výstroj. Zistíte, že cvičenie absolútne nemusí byť drina.

Ak ste sa dlhé roky pravidelnému pohybu úspešne vyhýbali, náhle odhodlanie (zmeniť sa na náruživého športovca) vám asi dlho nevydrží. Poradíme vám, ako si zlepšiť kondíciu, kým sa nerozhodnete pre skupinové cvičenie, ktoré je zaujímavejšie, a mnohým ľuďom pomohlo vytrvať v pravidelnom športovaní.

Aké každodenné aktivity možno považovať za cvičenie?
Poznáte rodinné aktivity, ktoré rozhýbu telom?
Aký je ideálny pohyb pre seniorov?
Ako dlho by sme sa mali za deň aktívne hýbať a prečo?

Upratovanie – ideálne cvičenie na doma

Aj keď upratovanie asi nie je najpopulárnejšia aktivita, je mimoriadne efektívna. Navyše, zabijete dve muchy jednou ranou: okrem pevnejších ramien, chrbta a stehien budete mať domácnosť tip-top.

Umývanie podlahy, okien, alebo dôkladné vysávanie budete pokladať za menej útrpné, ak si poviete, že ste stále bližšie k pevnejšej postave. A niečo málo aj „zhodíte“.

Chôdza

Chôdza nič nestojí a stačí vám pár pohodlných topánok. V meste vystúpte o zastávku skôr, ale za najlepší spôsob pohybu považujte prechádzky v tichom prostredí.

„Cvičenie“ v záhradke

Upravená záhrada nemusí byť len zábavkou dôchodcov. Pekný výhľad z okna na obrobenú zem a rozkvitnuté záhony pohladí dušu, časté zohýbanie posilní srdce a cievny obeh.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Umývanie auta

Opäť neveľmi obľúbená činnosť. No môžete takto ušetriť pár eur, ktoré by ste dali za vstup do fitnescentra. Vezmite handru, vedro a chrbtové svalstvo a paže si potrénujete rovnako, ako by to urobili drahé posilňovacie prístroje.

Bicyklovanie

Bicykel ako dopravný prostriedok je na mnohých slovenských cestách dosť nebezpečný spôsob prepravy. No ak máte to šťastie a bývate v lokalite, kde sa to dá, nasadnite na dve kolesá, a prevezte sa na poštu, do trafiky, alebo len tak po okolí.

Chodenie po schodoch

Naozaj lacný spôsob, ako si zlepšovať cievy. Ak bývate privysoko na to, aby ste celkom ignorovali výťah, začnite s tým, že pár poschodí zvládnete aj bez neho. Precvičíte si pľúca, a ak si z postupného stúpania spravíte motivačný plán, nakoniec možno zdoláte aj 13 poschodí.

Tancovanie

Tanec kedysi patril k pravidelným spoločenským zábavám. Výhodou modernej hudby je, že k tancu už netreba partnera – stačí si pustiť obľúbenú pesničku hlasnejšie a nohy sa rozhýbu aj samé…

Cvičenie je aj hra s deťmi

Zvyčajný pohľad na detské ihrisko: deti behajú hore-dolu, dospelí posedávajú. Namiesto vykrikovania príkazov a zákazov, čo zvyšuje tlak, je lepšie zapojiť sa do hry so svojimi, a prečo nie aj s cudzími deťmi.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Najpríjemnejšie cvičenie pre seniorov

„Kočíkovanie“ je ideálny tip, ako k pohybu motivovať starých rodičov. Ak zvolia trošku náročnejší terén (mierne do kopca), rozprúdia svoj „ospalý“ cievny systém.

Aspoň 30 minút intenzívneho pohybu denne je dobrou investíciou proti:

vysokému cholesterolu,
cukrovke,
– osteoporóze,
depresii,
úzkosti,
– srdcovo-cievnym chorobám,
– nadváhe.

redakčne upravené: Ján Mútala
aktualizovala: Bc. Sabína Zavarská 

Pridaj komentár