Všetci to poznáme. Kvapky slanej vody, stekajúce cícerkom po tvári, kruhy v podpazuší. Život v tejto stresovej dobe, a v týchto 36 stupňových horúčavách, so sebou prináša litre potu.
Pod pojmom botox si väčšinou predstavujeme „vylepšenú“ tvár nejednej hollywoodskej hviezdy. Málokto si však botox spojí s potením.
Čo je botox?
Botulotoxín znamená v preklade z latinčiny klobásový jed, pretože ním baktéria Clostridium botulinum v minulosti kontaminovala predovšetkým klobásy. V súčasnosti viac napáda zle konzervovanú zeleninu. Okrem toho, že nás botox môže rýchlo a jednoducho dostať „na druhý svet“, vie byť prospešný pre krásu a zdravie spoločnosti.
Ako botox znižuje potenie
Toxín sa naviaže do nervových buniek, a tým zablokuje uvoľnenie acetylcholínu – látky, ktorá je prítomná v ľudskom tele, a ktorá je potrebná na prenos nervových impulzov z nervu na sval. Pre nemožnosť uvoľniť acetylcholín, potom dochádza k uvoľneniu, resp. paralýze svalstva, čo sa využíva napríklad pri korekcii škúlenia, alebo v estetickej chirurgii.
Acetylcholín však nie je zodpovedný iba za pohyb svalstva, ale aj za stimuláciu potenia. V tomto prípade botox blokuje a znižuje potenie.
Existuje až 7 typov toxínu. Najstarší a najčastejšie používaný je botulotoxín A, ale dnes sa začína využívať silnejší, dlhšie pôsobiaci botulotoxín B. Tento však na slovenskom trhu ešte nedostanete.
Je botox nebezpečný?
V „príbalovom letáku“ sa o botulotoxíne píše, že najčastejším nežiaducim účinkom pri liečbe nadmerného potenia je bolesť v mieste aplikácie. Túto bolesť možno zmierniť chladením, studenými obkladmi alebo kryovrecúškami (vrecúškami s ľadom). Podľa anesteziologičky z plastickej a estetickej chirurgie v Bratislave, anestetiká (lieky na znecitlivenie) potrebné nie sú, a ani sa pri pichaní botulotoxínu nepoužívajú.
V ojedinelých prípadoch sa používajú anestetické krémy na zabránenie bolesti. Menej častým nežiaducim účinkom pri aplikácií botoxu do dlaní a chodidiel, je mravčenie v prstoch, ktoré by však malo najneskôr do troch týždňov vymiznúť.
Keďže botulotoxín je proteín (bielkovina), môže sa tiež výnimočne vyskytnúť alergická reakcia.
Prečo sa potíme?
V ľudskom tele sú skoro 4 milióny potných žliaz. Telo si potením reguluje svoju telesnú teplotu, čím chráni organizmus pred prehriatím, a tiež prostredníctvom potu vylučuje odpadové a prebytočné látky.
Podpazušie, dlane a chodidlá sú miesta so zvýšenou aktivitou potných žliaz. Potenie na dlaniach a chodidlách je stimulované emocionálne, zatiaľčo potenie v podpazuší aktivujú aj zmeny teploty. Príčina nadmerného potenia (hyperhidrózy) je však väčšinou neznáma.
Pacienti s nadmerným potením nemajú viac potných žliaz, ani ich nemajú zväčšené v porovnaní so zdravými ľuďmi, ale majú ich aktívnejšie. Problémy s nadmerným potením (vo väčšine prípadov) vznikajú už v detstve, alebo v puberte, a predpokladá sa, že majú genetickú príčinu.
Ďalšou príčinou môže byť užívanie liekov (kyselina salicylová) a rôzne ochorenia (napr. cukrovka). Ľudia, ktorí trpia nadmerným potením, bývajú náchylnejší na kožné bakteriálne infekcie alebo mykózy.
Ako viem, či sa nadmerne potím?
- Keď je počas vyšetrenia priemer škvrny na tričku:
- menší ako 5 cm, hyperhidrózu nemáte,
- v rozmedzí 5 – 10 cm, ide o miernu hyperhidrózu,
- v rozmedzí 10 – 20 cm, ide o strednú hyperhidrózu,
- nad 20 cm, ide o ťažký stav hyperhidrózy.
- Najčastejšie sa používa škrob-jódová skúška (tzv. Minorov test). Na miesta zvýšeného potenia, sa nanesie roztok jódu, ktorý sa po vyschnutí prekryje škrobom. Vzájomná reakcia sa prejaví silno modrým sfarbením – tam, kde je nadbytok potu.
- Pomocou filtračného papiera. Papier sa priloží na postihnuté miesto. Keď absorbuje pot, odváži sa. Táto metóda sa používa najmenej.
Takéto vyšetrenie si môžete dať spraviť u všeobecného lekára, častejšie však u endokrinológa, prípadne kožného lekára.
Aké sú možnosti liečby hyperhidrózy?
Potenie možno liečiť antiperspirantmi s obsahom hliníkových solí, a aj celkovo – tabletami. Antiperspiranty (pozor, nie dezodoranty, tie slúžia len na prekrytie pachu!) obsahujú aluminiumhydroxychlorid, ktorý spolu s keratínom (bielkovina v koži a vo vlasoch, ktorá odpudzuje vodu a dodáva pokožke odolnosť) na potných žlazách vytvorí zátku, a zabráni tak uvoľňovaniu potu. Najlepšie je, aplikovať ho večer – po umytí, pred spánkom.
Pokiaľ sa obávate hliníka v antiperspirantoch, doposiaľ nie je jednoznačne potvrdené, či množstvo hliníka v nich spôsobuje rakovinu.
Liečivá v tabletách nebránia uvoľneniu acetylcholínu z nervovej bunky, ako v prípade botulotoxínu, ale „súťažia“ s ním o miesto na potných žľazách. Ak si môžete dovoliť zaplatiť viac, môžete využiť chirurgickú terapiu, najčastejšie laserom, pri ktorej sa odstránia potné žľazy v danej oblasti.
V praxi najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou možnosťou, sú ale botulotoxínové injekcie, pri ktorých sa ukázala až 90 %-ná spokojnosť.
Botulotoxín v úlohe liečiteľa
Liečba nadmerného potenia botoxom bola prvýkrát schválená v Spojených štátoch, v roku 2004. Pred aplikáciou botulotoxínu musí lekár zistiť vašu zdravotnú anamnézu (aké ochorenia máte vy, alebo vaša rodina, aké lieky užívate) a urobiť niektoré fyzikálne vyšetrenia, vďaka ktorým vylúči sekundárnu hyperhidrózu (nadmerné potenie, ktoré sa objavuje pri niektorých ochoreniach, napr. zvýšenej činnosti štítnej žľazy).
Ako aplikácia botulotoxínu prebieha?
Pri hyperhidróze sa botulotoxín podáva injekčne do kože – pomocou inzulínových striekačiek na vydepilovanú kožu. Medzi jednotlivými vpichmi je nutný minimálne centimetrový odstup. Keď začne účinok botulotoxínu slabnúť, môže sa zákrok zopakovať, ale nie častejšie, ako každých 16 týždňov.
Botulotoxín síce neprechádza placentou, ale neaplikuje sa tehotným ženám – pre riziko infekcie pri vpichu.
O aplikácii botoxu proti poteniu nám porozprávala lekárka z plastickej a estetickej chirurgie v Esthetic Centrum v Bratislave.
,,Aplikácia trvá asi 15 minút, účinok nastupuje do týždňa. Najčastejším miestom aplikácie je podpazušie. Výdrž je individuálna, priemerne 8 mesiacov, u každého štvrtého pacienta pozorujeme 12 mesiacov. Ročne nás navštívi mnoho pacientov, ktorí sa k nám opätovne vracajú. Pomer mužov a žien je 50:50. Cena sa pohybuje okolo 300 – 350 eur. Zvykneme mať akcie, ktoré ľudia často využívajú.“
Dôležité upozornenie
Ak sa u vás objaví porucha dýchania alebo reči, okamžite vyhľadajte lekára. Niektoré antibiotiká a lieky, ovplyvňujúce srdcový rytmus, môžu zvyšovať účinok botulotoxínu, a preto na to treba lekára upozorniť. Botulotoxín môže spôsobovať závraty, únavu, takže po jeho aplikácii oddychujte a nešoférujte!
Autorka je farmaceutka
Ilustračné fotografie
Zdroje:
http://www.federaljack.com/ebooks/My%20collection%20of%20medical%20books,%20208%20Books%20(part%201%20of%203)/The%20Gale%20Encyclopedia%20of%20Science%203rd%20Edition%20-%206-volume-set-PDF/Thomson.The.Gale.Encyclopedia.of.Science.3rd.Edition.Vol.1.eBook-TLFeBOOK.pdf
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/pil/botox-pil-1442.html
http://www.solen.sk/pdf/fe8da6f3d912da520fda580e0b5a7e1b.pdf