Dvanásť spolupracovníkov Lekárov bez hraníc zahynulo pri bombardovaní nemocnice v Kundúze

Kábul/Praha/Bratislava, 5. októbra 2015 – V sobotu, 3. októbra, približne od 2:10 hod., bolo počas vzdušného bombardovania niekoľkokrát zasiahnuté a ťažko poškodené traumacentrum Lekárov bez hraníc v afgánskom Kundúze.

Pri útokoch zomrelo dvanásť spolupracovníkov organizácie a minimálne sedem pacientov, vrátane troch detí. 37 ľudí bolo zranených, z toho 19 členov personálu nemocnice.

Útok predstavuje vážne porušenie medzinárodního humanitárneho práva. Lekársky tím na mieste nepretržite pracuje, aby sa postaral o zranených pacientov a personál nemocnice.

bombardovanie nemocnice v Kundúze zničené ordinácie
Starostlivosť pokračuje v improvizovaných podmienkach

Všetky indície poukazujú na to, že bombardovanie bolo uskutočnené medzinárodnými koaličnými jednotkami. Organizácia teraz požaduje nezávislé vyšetrenie útoku a zajistenie maximálnej transparentnosti a zodpovednosti.

„Sme hlboko šokování týmto útokom, zabitím našich zamestnancov a pacientov, a ťažkými škodami, ktoré bombardovanie spôbobilo na rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v celom Kundúze. Náš lekársky tím poskytuje prvú pomoc a ošetruje zranených pacientov a personál nemocnice, a počíta zabitých. Vyzývame všetky bojujúce strany, aby rešpektovali bezpečnosť zdravotníckych zariadení a personálu,“ uviedol Bart Janssens, operačný riaditeľ Lekárov bez hraníc.

V čase bombardovanie bolo v nemocnici 105 pacientov a ich ošetrovateľov, a viac než 80 medzinárodných a miestnych spolupracovníkov Lekárov bez hraníc. Pacienti, ktorí nemohli utiecť, uhoreli v plameňoch na lôžkach.“

„Tento útok je odporný a predstavuje vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Požadujeme úplnú transparentnosť zo strany koaličných síl. Je pre nás neprijateľné, aby tieto strašné straty na životoch boli jednoducho odbité ako „vedľajšie škody,“ povedala prezidentka Lekárov bez hraníc, Meinie Nicolai.

Nemocnica Lekárov bez hraníc je jediné zariadenie svojho druhu v celom severovýchodnom Afganistane, ktoré poskytuje bezplatnú, život zachraňujúcu úrazovú starostlivosť. Zdravotníci ošetrujú všetkých pacientov, bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie, etnickú či politickú príslušnosť.

Lekári bez hraníc začali pracovať v Afganistane v roku 1980. V Kundúze, rovnako ako vo zvyšku Afganistanu, pôsobia vedľa seba miestni a medzinárodní spolupracovníci. Lekári bez hraníc sa spoliehajú výlučne na súkromné príspevky, a neprijímajú financie od žiadnej vlády.

bombardovanie nemocnice v Kundúze V popredí maďarský lekár Lajos Zoltan Jecs
V popredí maďarský lekár Lajos Zoltán Jecs

Zdroj a fotografie: Lekári bez hraníc

Redakčne upravené

Pre ďalšie informácie kontaktujte:

Míla Janišová
Press & Communications
E-mail: mila.janisova@lekari-bez-hranic.cz
Mobil: +420/773 348 358
Office: +420/257 090 156

lekári bez hranic banner

Pridaj komentár