Dom Svitania prináša svetlo mladým ľuďom zo Záhoria

Dom Svitania, n.o. v Jakubove je neštátne zariadenie, ktoré poskytuje svojim klientom sociálne služby v rehabilitačnom stredisku a zamestnávanie v chránenej dielni. Cieľovou skupinou sú mladí ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím, starší ako 18 rokov. Dom Svitania bol zriadený v roku 1997 a ide o jediné zariadenie svojho druhu v regióne okresného mesta Malacky. Rozprávali sme sa s Mgr. Stefi Novákovou, riaditeľkou a štatutárnou zástupkyňou Domu Svitania.

Pani Nováková, Dom Svitania je v prevádzke už 14. rok. Spomeniete si niekedy na jeho začiatky?

„Samozrejme, pracujem tu od prvého dňa jeho založenia a prešla som takmer všetkými pracovnými pozíciami. Riaditeľkou som až posledných 9 rokov. Ale späť k začiatkom. V chránenej dielni sme mali iba dvoch chlapcov a nemali sme presnú predstavu, čo budú v budúcnosti robiť. Začali ako záhradníci a pestovali sme zeleninu. Vtedy sme poskytovali sociálne služby a prepravnú službu aj pre malé deti s viacnásobným postihnutím. Vnútorná štruktúra sa odvtedy viackrát zmenila a vždy to bolo na základe potrieb našich klientov a regiónu, v ktorom žijeme.“

Ako to v „Dome“ vyzerá teraz?

„Vyzerá to dobre, naozaj, myslím to vážne (smiech). Všetci sa snažíme, aby sme náš pracovný čas strávili o. i. aj v peknom a príjemnom prostredí. Ale na iné ste sa pýtali… Poskytujeme našej cieľovej skupine dva druhy činností: sociálne služby a zamestnávanie. Sociálne služby sú u nás zadefinované ako neformálne vzdelávanie v rehabilitačnom stredisku. Mám na mysli sociálnu rehabilitáciu, nie fyzioterapiu. Mladí ľudia sa učia mnohým potrebným zručnostiam, ktoré potrebujú v ich bežnom živote alebo na pracovisku (práca s PC, komunikácia, zaobchádzanie s peniazmi). Zamestnávanie v chránenej dielni je bežná práca, ale je prispôsobená potrebám a akceptuje handicap našich zamestnancov. Majú pracovnú zmluvu, mzdu, práva a povinnosti zamestnanca. Pracujú na skrátený pracovný úväzok.“

Koľko mladých ľudí v súčasnosti zamestnáva vaša dielňa?

„Momentálne 17. Jeden chlapec odišiel a pripravujeme sa na prijatie nového zamestnanca. Máme spolu 8 dievčat, alebo mladých žien, a 9 mladých mužov. Ich vek je od 23 do 45 rokov.“

Aké výrobky sa vyrábajú vo vašej dielne? Napríklad, po čom je najväčší dopyt?

„Máme tri chránené dielne s rôznym zameraním: montáž a balenie, krajčírstvo a kníhviazačstvo. V dielni montáže a balenia skladáme nábytkové kovanie pre spoločnosť IKEA. Je to pravidelná celoročná práca, vhodná aj pre tých zamestnancov, ktorí majú horšiu jemnú motoriku. V krajčírskej dielni šijeme rôzne úžitkové aj dekoračné výrobky, ako obrusy, podušky, vrecúška, tašky, chňapky a mnohé iné. Nešijeme pracovné oblečenie, to je už pomerne zložité. Z tejto dielne by som ako veľmi aktuálne ponúkla pekné letné tašky z moderných vzorovaných látok. V kníhviazačskej dielni, okrem viazania rôznych textov do kníh, robíme krabičky, rámiky na foto a iné výrobky z lepenky a papiera. Krabičky sú rôznych veľkostí a na rôzne účely, stále idú dobre na odbyt. Robia sa dokonale na mieru, podľa účelu a želania zákazníka. Na stránke www.domsvitania.sk máme aj katalóg výrobkov. Myslím, že každý si vyberie.“

Máte dostatok stálych odberateľov spomedzi firiem, alebo sa pokúšate oslovovať aj iných, nových?

„Máme stálych zákazníkov, ale áno, hľadáme a potrebujeme aj nových partnerov. Niektorí zostanú, niektorí nie, a zase prídu noví. Vážime si našich zákazníkov – snažíme sa byť maximálne zodpovední v dodržiavaní termínov, dodávať len kvalitné produkty a byť kreatívny. Aj tieto atribúty nám zabezpečujú to, že s mnohými partnermi spolupracujeme už roky.“

Hovorili ste, že najmä vianočné pohľadnice idú „na dračku“. Tie riešite už teraz, v lete. Zdá sa, že sa vám napriek všetkému darí?

„Áno, je cítiť istý úbytok predaných kusov s príchodom globálnej ekonomickej krízy, ale napriek všetkému predávame niekoľko tisíc kusov ročne. Rekord bol cca 11 tisíc vianočných pozdravov za sezónu. Podotýkam, že je to komplet ručná práca, žiadna sériová tlačená výroba, vrátane ručne robených obálok. Pozdravy vyrábame na mieru – podľa želania zákazníka: v rôznych farbách a výzdobu. Dovnútra tlačíme zároveň aj text a logo. Treba už len podpis. A predtým si ich u nás objednať.“

Skúsme hovoriť čisto obchodnícky – aký profit získa firma z toho, že si nechá vyrobiť produkt či požiada o službu vo vašej chránenej dielni?

„Spoločnosť, ktorá zamestnáva viac ako 20 zamestnancov, má povinnosť zo zákona zamestnávať aj občanov s postihnutím. Ak to nedodrží, zaplatí pokutu. Náhradné plnenie znamená, že namiesto zamestnania postihnutého človeka je možné dať prácu chránenej dielni. Chránená dielňa vydá zadávateľovi potvrdenie o tom, že vyrobila pre neho zákazku v istom finančnom objeme. Spoločnosť už nemusí platiť pokutu, ale jej peniaze podporia chránenú dielňu, ktorej zaplatí za produkty alebo služby, ktoré mu poskytla. Takže dielňa má prácu, za prácu má zaplatené, spoločnosť dostane výrobok alebo službu, ktoré zaplatí financiami, ktoré by inak zhltla pokuta. Takže obe strany majú z toho prospech. Len sa to treba naučiť využívať.“

Teraz trochu osobnejšia otázka. Ako sa to zbehne, že sa mladá žena, ktorá si môže vybrať ľubovoľné zamestnanie, rozhodne pomáhať ľuďom s mentálnym postihnutím? Boli tam aj osobné dôvody?

„Nerobila som túto prácu vždy, ale začínala som tiež v „pomáhajúcej“ profesii. A potom som dala výpoveď a išla som robiť do úplne iných a neistých podmienok, no mala som silnú osobnú motiváciu. Bez potrebnej zainteresovanosti by sa ťažké, naozaj ťažké začiatky, zle zvládali. V Dome Svitania sme ich zvládli a verím, že bude už len lepšie. Bez tejto viery by sa táto práca nedala robiť dlho.“

Čo najradšej robíte vo voľnom čase?

„Čítam a spím. V poradí, že večer čítam, potom spím a po zobudení čítam. A keď dočítam knižku, idem do záhrady popolievať kvety a urobiť všetko ostatné, aby bola pekná. A tiež rada cestujem, rada šoférujem dlhé trasy a teším sa na cieľ, lebo to býva zväčša dovolenka.“

Na záver: chceli by ste niečo odkázať podnikateľom – zamestnávateľom, ktorí majú určité zábrany, a u ktorých preto nielen vy, no najmä ľudia s mentálnym postihnutím, stále nenachádzajú porozumenie?

„To, že si dáte vyrobiť tovar v chránenej dielni, je najmä vo svete IN. Aj na Slovensku sa už používa pojem „spoločensky zodpovedné podnikanie“. Zamestnávanie ľudí s postihnutím, alebo zadávanie zákaziek do chránených dielní, patrí k zodpovednému podnikaniu. Treba vytvárať ľuďom s postihnutím také podmienky života, aké chceme mať my všetci – prácu, voľný čas, peniaze. V Dome Svitania sme mladým ľuďom vytvorili veľmi dobré podmienky na pracovné uplatnenie. Ale potrebujeme k tomu pomoc okolia, firiem, spoločnosti, aby sme mali čo a pre koho vyrábať.“

Ďakujeme za rozhovor.

Pridaj komentár