(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Už vám lekár niekedy rozprával o diuretikách? Ak áno, s veľkou pravdepodobnosťou to súviselo s krvným tlakom, či opuchmi.
Vedeli ste vtedy, čo sú diuretiká?
Diuretiká sú zjednodušene liečivá, ktoré zvyšujú vylučovanie vody z tela. Spolu s vodou odchádzajú aj odpadové látky.
Pár faktov o obličkách
Aby sme pochopili, ako to diuretiká robia, musíme začať niekde inde – pri obličkách.
Obličky sú veľmi dôležitý párový orgán. Ide vlastne o veľké filtre nášho tela, v ktorých sa čistí krv. Obličky udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, odstraňujú odpadové látky z tela a ovplyvňujú krvný tlak.
Vedeli ste, že denne pretečie obličkami viac ako 1 700 litrov krvi? Človek toľko krvi ani nemá, ale toto množstvo v tele obehne za 24 hodín. Objem krvi, ktorý pretečie denne obličkami, je teda asi 350x vyšší, ako skutočný objem krvi.
Ako sa tvorí moč?
Na prenos látok v tele sa v najväčšej miere „využíva“ krv. Nie všetky látky, ktoré prúdia v krvi, sú však pre telo prospešné – niektorých z nich sa práve potrebujeme zbaviť. Ide napríklad o odpadové produkty metabolizmu, ale aj o nadbytočné tekutiny a minerály.
Keď sa krv prefiltruje cez obličky, vzniká tzv. primárny moč. Objem tohto moču je asi 180 litrov denne. No keďže zdravý dospelý človek vylúči denne len asi 1 až 2 litre moču, zrejme vám napadlo, že primárny moč sa musí ešte nejako redukovať.
Ako „mizne“ primárny moč?
Vytvorený primárny moč ďalej prúdi sústavou kanálikov v obličkách. Táto „druhotná filtrácia“ už neslúži na to, aby sa telo zbavilo nadbytočných látok, ale práve naopak – aby sa do tela vrátili tie látky (napríklad minerály a voda), ktoré by organizmus mohol ešte využiť. Bolo by totiž veľmi nehospodárne, vylúčiť 180 litrov moču za deň.
Pri prechode cez obličkové kanáliky sa preto väčšina vody a mnohé minerály vstrebávajú späť do tela. A práve na to boli vyvinuté diuretiká – aby upravovali regulačné mechanizmy, ktoré nemusia u každého človeka správne fungovať. Diuretiká teda znižujú spätné vstrebávanie vody, a tým zvyšujú objem definitívneho moču.
Vylučovanie moču sa odborne nazýva diuréza.
Na čo je dobré zvýšené vylučovanie?
Kedy je vlastne žiaduce, aby sme zvyšovali vylučovanie vody z tela? V princípe vtedy, keď máme tejto vody v tele „nadbytok“. Zjednodušene môžeme povedať, že čím viac krvi máme v cievach, tým väčšiu prácu musí vyvinúť srdce, aby túto krv pumpovalo.
Keďže objem krvi v cievach závisí hlavne od obsahu vody, zvýšenou tvorbou moču môžeme telo odvodniť, čím uľahčíme srdcu prácu. To je dôležité u pacientov so zlyhávaním srdca, či s vysokým krvným tlakom.
Navyše – keď „vyženieme“ nadbytočnú vodu z ciev, znížime tlak medzi krvou a tkanivami, čo má zásadný význam pri zmenšovaní opuchov.
O zvýšené močenie sa snažíme aj pri rôznych otravách, či predávkovaní liekmi. Vtedy vieme ovplyvniť zloženie moču, a to infúznymi roztokmi. V kombinácii s diuretikom sa potom toxín (alebo nadmerne užité liečivo) ľahšie vyplaví z tela.
Sú všetky diuretiká rovnako silné?
Nie, nie sú. Existuje niekoľko druhov diuretík. Tie sa od seba líšia najmä v tom, ako silno „provokujú“ vylučovanie moču. Rozdiely sú tiež v rýchlosti nástupu účinku. Tieto vlastnosti súvisia hlavne s tým, v ktorej časti obličiek diuretikum pôsobí.
Výber diuretika závisí aj od problému, ktorý chceme riešiť. Na vysoký krvný tlak sa používa napríklad hydrochlorotiazid, na srdcové zlyhávanie – spironolaktón a eplerenón, na opuchy – furosemid, na zelený zákal – acetazolamid.
Kým totiž pri zelenom zákale nepotrebujeme vyvolať silné vylučovanie, pretože objem vnútroočného moku je pomerne malý, pri iných zdravotných komplikáciách, ako srdcové zlyhávania či opuchy, musí byť vylučovanie väčšie.
Existujú diuretiká bez predpisu?
Diuretiká, ktoré sa používajú na vysoký krvný tlak či zelený zákal, sú iba na lekársky predpis. V lekárni však nájdete aj diuretiká bez lekárskeho predpisu. Sú to rôzne čajoviny, ktoré zvyšujú vylučovanie vody z tela. Ide hlavne o:
- list brezy,
- vňať stavikrvu vtáčieho,
- vňať prasličky roľnej,
- koreň ihlice tŕnitej.
Tieto čajoviny sa obvykle používajú na akési „prepláchnutie“ močových ciest, napríklad pri miernych problémoch močových ciest. Nevyriešite však nimi vážnejšie zdravotné problémy, na to slúžia diuretiká.
Prečo častejšie „ideme“ po pive alebo káve?
Určite to poznáte – po káve či pive potrebujete akosi častejšie na toaletu. Nie je to len váš výmysel, takto reagujú všetci ľudia. V skutočnosti tieto nápoje obsahujú látky, ktoré zvyšujú močenie. V káve či zelenom čaji je to kofeín, v pive zase alkohol.
Oproti diuretickým liekom je však tento účinok slabší. Zameniť preto diuretikum, ktoré vám predpísal lekár, za kávu či čajovinu, nie je dobrý nápad. Váš zdravotný stav by sa mohol zhoršiť.
Vedľajšie účinky diuretík – na čo si dávať pozor?
Nežiaduce účinky sa medzi zvolenými diuretika líšia. Veľa záleží od sily daného diuretika, ale aj od sprievodných ochorení. Asi najčastejším vedľajším účinkom je zníženie obsahu draslíka v tele, čo môže vyvolať až poruchy srdcového rytmu.
Okrem draslíka sa môže nerovnováha objaviť aj pri iných mineráloch. K príznakom nerovnováhy zaraďujeme napríklad:
- smäd, pocit sucha v ústach,
- slabosť až letargiu,
- ospalosť,
- nepokoj,
- pocit na zvracanie.
Pokiaľ sa u vás tieto príznaky objavia, liečbu neprerušujte, ale vyhľadajte lekára. Ten všetko podchytí už v začiatkoch, aby sa nerozvinul život-ohrozujúci stav. Liečba spomenutých príznakov je pomerne jednoduchá – postačí úprava stravy, respektíve užívanie doplnkov s chýbajúcimi minerálmi.
Pri diuretikách sa však môžete stretnúť aj s veľkým poklesom krvného tlaku, či s mdlobami pri náhlom vstávaní z ľahu/sedu. Vtedy vám lekár upraví dávkovanie, alebo treba jednoducho vstávať pomalšie.
Niektoré diuretiká zase ovplyvňujú hladinu glukózy, cholesterolu či kyseliny močovej v krvi, alebo zvyšujú citlivosť kože na slnečné žiarenie. Aj tu sa poraďte s lekárom, čo ďalej.
Okrem toho treba myslieť aj na dostatočný príjem tekutín, ak vám lekár neporadil inak. Diuretiká totiž vyplavujú vodu z tela, preto si treba dať pozor, aby nedošlo k dehydratácii.
Praktické rady na záver
- Ak vám lekár predpísal diuretiká, neužívajte ich tesne pred spaním. V opačnom prípade budete chodiť na WC častejšie, ako by ste chceli. Nenarušte si dobrý spánok.
- Nezľaknite sa, ak vás lekár pravidelne testuje, je to bežný postup. Pri užívaní diuretík sa musia častejšie kontrolovať hladiny minerálov v tele (hlavne draslíka).
- Lieky užívajte vždy tak, ako vám predpísal lekár. V prípade nejasností, či zhoršujúceho sa zdravotného stavu, kontaktujte ošetrujúceho lekára alebo lekárnika.
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
- Rang, H.P., Dale, M.M., Ritter, J.M., Flower, R.J., and Henderson, G. (2016). Rang and Dale’s pharmacology (Edinburgh? Elsevier, Churchill Livingstone).
- https://www.nhsggc.org.uk/your-health/health-services/hsd-patient-carers/heart-disease/medicines-for-heart-disease/diuretics/