MUDr. Radovan Barilla: Čím skôr pacient príde, tým lepšie pre všetkých

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Rakovina žalúdka je diagnóza, s ktorou sa lekári neradi stretávajú až vtedy, keď im zostáva iba úloha smutných štatistov. Na Slovensku pritom dnes máme k dispozícii najmodernejšiu diagnostiku aj liečbu, porovnateľnú s krajinami západnej Európy.

Onkologické kompetenčné centrum v Michalovciach (teda nie „niekde“ v Bratislave, ale v neveľkom meste na východe Slovenska) je dobrým príkladom, že aj naši lekári vedia pacientovi zachrániť život, samozrejme, ak príliš dlho neváha.

O možnostiach liečby rakoviny žalúdka, ale aj o novinkách, ktoré by mali kvalitu poskytovaných služieb centra ešte zvýšiť, sme sa porozprávali s MUDr. Radovanom Barillom.

Pán doktor, keď ste na jar roku 2014 poskytli ONKO magazínu rozhovor, neubehol ešte ani rok od zavedenia lineárneho urýchľovača na vašom pracovisku. Dnes sú to už viac ako 3 roky, čo ho využívate v liečbe rôznych onkologických ochorení. Aké výsledky priniesol urýchľovač?

V radiačnej onkológii chceme dosiahnuť čo najväčšiu radikálnu nádorovú dávku žiarenia, akú potrebujeme, no za maximálneho chránenia okolitých zdravých tkanív. Najnovší lineárny urýchľovač nám to umožňuje. Jeho nové technológie poskytujú presnosť liečby, aby bolo čo najpresnejšie ožiarené nádorové ložisko, alebo lôžko po odstránení nádoru, a to s čo najväčšou možnou aplikovanou nádorovou dávkou žiarenia, pri súčasnej ochrane okolitého zdravého tkaniva. Je to nepochybne veľký prínos pre pacientov v našom regióne, ktorí liečbu rádioterapiou potrebujú.

V spomínanom rozhovore ste hovorili aj o ďalších novinkách, ktoré by mali posilniť vaše centrum. Podarilo sa vám niečo z toho realizovať?

Niečo sa nám podarilo a na ďalších veciach stále pracujeme. Sme veľmi radi, že v spolupráci s chirurgmi sme začali zavádzať tzv. podkožné porty na podávanie kontinuálnej, často sa opakujúcej chemoterapie, hlavne pri nádoroch hrubého čreva. Podkožné porty sú pohodlné pre pacientov a prakticky neviditeľné. Znižujú významne riziko infekcie. Funguje onkogynekologická komisia, kde je gynekológ, rádioterapeut aj onkológ, a kde pacientky dostanú informácie o svojej chorobe a návrh liečby. Dobre je rozbehnutá prevádzka digitálneho mammografu. Snažíme sa používať inovatívne postupy liečby, obdobné ako v onkologických ústavoch.

Posuňme sa teraz do prítomnosti. Potešte nás a povedzte, že pacienti zo Zemplína sa zlepšili v prevencii onkologických ochorení.

Tá radosť je len polovičatá. Napriek viacerým aktivitám, zameraným na prevenciu, najmä v oblasti karcinómu hrubého čreva a prsníka, ľudia veľmi nezmenili svoj životný štýl, spojený s nedostatkom pohybu a nevhodným stravovaním. Fajčenienadmerná konzumácia alkoholu sú stále časté. Veľa na tom nezmenili ani hrôzostrašné obrázky, ktoré sú po novom na každej škatuľke cigariet. Fajčiari sa naučili, prekladať si cigarety do nič nehovoriacich tabatierok.

diagnostika-rakoviny-zaludka-fajcenie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vaše centrum chvália mnohí pacienti, ktorí s vami, žiaľ, museli mať do činenia. Vyzdvihujú predovšetkým ľudský prístup všetkých odborníkov a otvorenú komunikáciu na „trase“ lekár – pacient. Vyzerá to tak, že u vás je pacient v dobrých rukách, a preto sa nemusí báť prísť s akýmkoľvek problémom, ktorý poukazuje na onkologické ochorenie?

Určite sa nemusí báť. Buď sa pokúsime prísť veci na koreň sami, alebo pacienta pošleme na príslušné vyšetrenie, o ktorom sme presvedčení, že je vhodné a náležité. A požiadame ho, aby to nezanedbal, pretože často sa aj veci, ktoré človek považuje za nezávažné, môžu vykľuť do vážneho zdravotného problému.

Zemplín je známy tým, že je v ňom dlhodobo príliš veľa „rakoviny“. Existujú seriózne vysvetlenia, prečo je to tak ?

Úplne presne to, samozrejme, nevieme vysvetliť. No spomínal som nezdravý životný štýl, prítomnosť chemického priemyslu v regióne a možnosť vplyvu černobyľskej udalosti. Kombinácia týchto faktorov bude asi najdôležitejšou príčinou.

Najmä rakovina žalúdka je medzi Slovákmi veľmi rozšírená. Ako vyzerajú hlavné príznaky karcinómu žalúdka? Kedy nám žalúdok jasne oznamuje, že sa v ňom začali zhubné procesy?

Zhubný nádor žalúdka môže prebiehať dlhodobo bezpríznakovo, a prejaví sa až vtedy, keď je v pokročilom štádiu. Medzi príznaky ochorenia však patria: pocit tlaku v bruchu nad žalúdkom, pocit plnosti (aj po malej porcii jedla), bolesť vystupňovaná po jedle, nauzea, zvracanie, nevoľnosť, váhový úbytok, celková únava. K ďalším príznakom môžeme zaradiť krvácanie z oblasti žalúdka (s následným zvracaním s prímesou krvi), čierne sfarbenie stolice (meléna), anémiu (málokrvnosť, a s ňou súvisiaca únava), celkovú slabosť. V pokročilom štádiu si niekedy pacient nahmatá zväčšenú uzlinu nad ľavou kľúčnou kosťou.

diagnostika-rakoviny-zaludka-metastazy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako u vás prebieha diagnostika rakoviny žalúdka?

Najčastejšie je to gastrofibroskopické vyšetrenie, s odberom vzorky (biopsia) z podozrivej oblasti v žalúdku. Vykonáva ju chirurg alebo gastroenterológ. Diagnózu potom (na základe histologického vyšetrenia) určí patológ.

Ako prebieha liečba rakoviny žalúdka? Ktoré lieky sa využívajú v 1. línii a ktoré v 2. línii? Kedy sa rozhoduje o nasadení 2. línie?

Základom liečby je chirurgické odstránenie časti, alebo celého žalúdka, podľa rozsahu postihnutia a nádoru, kde je to možné, teda u včasnejších štádií. Niekedy operácii predchádza predoperačná chemoterapia. Pri nádoroch, ktoré sú hraničné na operáciu, sa niekedy snažíme touto liečbou nádor zmenšiť a pripraviť pre chirurgov čo najlepšiu pôdu. Po operácii nádoru nasleduje obyčajne poooperačná chemorádioterapia.

V liečbe pokročilého a metastatického ochorenia používame zvyčajne dvojkombináciu chemoterapie, kde jedným z liekov je cisplatina alebo oxaliplatina a druhým preparát zo skupiny tzv. fluorovaných pyrimidínov, ktorý sa môže užívať aj v perorálnej forme. Žiaľ, efekt tejto liečby trvá zvyčajne menej ako 12 mesiacov, preto v prípade zhoršenia ochorenia pristupujeme k podávaniu druhej línie, kde liečbou voľby je chemoterapia jedným preparátom, zvyčajne je to paclitaxel alebo docetaxel. Dnes je už na Slovensku dostupná aj biologická liečba – liekom, ktorý pôsobí na nádorové cievy karcinómu žalúdka, a tým znemožňuje prísun kyslíka a potrebných živín do nádorových buniek (bráni rastu nádoru). Môže sa podávať samostatne, ale lepšie výsledky má v kombinácii s chemoterapiou.

Približne koľko percent pacientov musí podstúpiť operačný zákrok, a v ktorých prípadoch sa to deje najčastejšie?

Otázka nestojí tak, kedy pacienti musia podstúpiť zákrok, ale kedy je to – vzhľadom na pokročilosť ochorenia – možné. Ochorenie v začiatočných štádiách (I. a II.) zistíme len u asi 10 % pacientov. Vo vyššom, III. štádiu, sa v čase stanovenia diagnózy nachádza približne 15 % pacientov, a až 75 % pacientov je diagnostikovaných v pokročilom štádiu ochorenia, keď je prognóza horšia – aj vzhľadom na limitované možnosti terapie.

Akú šancu na vyliečenie má pacient s rakovinou žalúdka, ak príde dostatočne včas?

Čím skôr sa chorobu podarí diagnostikovať, tým sú jeho šance na dlhodobé prežívanie vyššie. Samozrejme, je to zákerné ochorenie a kedykoľvek sa môže v nejakej podobe vrátiť – najčastejšie vo forme vzdialených metastáz. Nezáleží len od štádia ochorenia, ale aj od histologického typu, biológie, čo dáva nádoru potenciál, aby sa správal viac agresívne, alebo naopak.

Aj lekár potrebuje oddych a relax. Čo najradšej robíte, keď odložíte biely plášť?

Ja mám toho voľna naozaj málo. Asi šport, najmä ľadový hokej a tenis, ten občas i aktívne. A potom kultúra všeobecne, hudba či divadlo, alebo posedenie pri kvalitnej káve.

radovan-barilla
Zdroj foto: archív MUDr. Barillu

Pridaj komentár