Denne sa aktívne hýbe len 13 percent Slovákov

(Zdroj foto: FNsP F.D. Roosevelta)

Na nesprávne návyky v životospráve obyvateľstva sa rozhodli hepatológovia upozorniť symbolicky – behom. Cez víkend, počas druhého ročníka Dňa obezity, hepatológovia vymenili plášť za tenisky a zabehli si v malebnom prostredí Donovál štafetu.

Športovou aktivitou chceli upozorniť na to, že Slováci sa málo hýbu. Podľa výskumu, ktorí iniciovali hepatológovia z FNsP F.D. Roosevelta, sa denne aktívne hýbe a cvičí sotva 13 % Slovákov a pohybom sa vôbec nezaoberá až 30 % nášho obyvateľstva.

„Inaktivita je novodobá epidémia, šíriaca sa ako dôsledok konzumného životného štýlu civilizovanými krajinami a má deštruktívne účinky na naše zdravie. Závažne nám na Slovensku stúpa počet pacientov trpiacich napríklad tukovou chorobou pečene. Tento typ ochorenia sa vyvíja dlho nepozorovane, a pokiaľ sa neodhalí a nelieči, pacient končí s cirhózou pečene a jej následným zlyhaním až smrťou. Toto ochorenie vzniká práve v dôsledku toho, ako sa stravujeme a koľko sa hýbeme. Snažíme sa na alarmujúci stav vo vývoji chorôb pečene, ktorých vznik priamo súvisí s nesprávnym  životným štýlom, neustále upozorňovať aj širokú verejnosť. A čo je lepší spôsob, ako keď lekár ide svojim pacientom príkladom?“ vysvetľuje pohnútky organizácie behu známy slovenský hepatológ, prednosta II. Internej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica, MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., ktorý je zároveň aj prezidentom Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

Beh podporili aj známe osobnosti

Priebeh štafety zostavil brat Mateja Tótha, Michal, ktorý je trénerom a koordinátorom projektu „Športová akadémia Mateja Tótha“. Účastníci behu si vyskúšali atletický biatlon a disciplíny ako beh na 200 metrov, hod na cieľ a prekonávanie rôznych prekážok.

Vrátane hostí, si štafetu zabehlo okolo 30 účastníkov rôznych vekových kategórií. Lekárov v ich osvetovej činnosti prišli podporiť aj známe osobnosti a zabehli si spolu s nimi.

„Verím že prítomnosť týchto skvelých ľudí bude motiváciou pre nás aj pre naše deti, aby sme sa rozhýbali,“ povedal MUDr. Marek Rác, hepatológ z FN Nitra v úvode podujatia, ktorý vo svojom príspevku na Májových hepatologických dňoch s hlavnou témou Životný štýl a pečeň zosumarizoval následky inaktivity na celkovom zdraví a na chorobách pečene.

Elena Vacvalová svojím originálnym zmyslom pre humor sprevádzala účastníkov aj hovoreným slovom. Ako však na seba prezradila, ani jej nie je šport cudzí, keďže bola kedysi juniorskou majsterkou Slovenska v streľbe z malorážnych zbraní.

Denne sa aktívne hýbe len 13 percent Slovákov deň obetizy Matej Tóth
Matej Tóth na autogramiáde (Zdroj: FNsP F.D. Roosevelta)

Olympijský víťaz Matej Tóth potešil prítomných krátkou autogramiádou. Päťnásobný majster sveta v thajskom boxe Vladimír Moravčík sa pred časom začal venovať aj trénovaniu detí vo vlastnej telocvični a na margo každodenného pohybu hovorí:

„Rodič nemusí od dieťaťa očakávať, že bude z neho vrcholový športovec, našim cieľom je, aby deti k nám prišli, vybehali sa s kamošmi, jednoducho mali z pohybu radosť.“ 

Biatlonistka Paulína Fialková odkazuje: „Mne dal šport úplne všetko a chcem vyzvať rodičov, aby podporovali svoje deti, pretože ony  ešte v tých 12. – 13. rokoch nevedia, čo prospešné im môže šport dať a naučiť ich.“

Tí, ktorí sa necítili na striedanie štafiet, mohli absolvovať ukážku nordic walkingu  s trénerkou Marcelou Veličovou.

Organizátorom Dňa obezity, ktorý bol podporným podujatím 45. Májových hepatologických dní (18. – 20. 5. 2017 na Donovaloch), bola Slovenská hepatologická spoločnosť.

Zdroj: FNsP F.D. Roosevelta

Pridaj komentár