Dee: Zdravé telo je na nezaplatenie

SANGRE NUEVA. Profesionálna tanečná skupina, jediná svojho druhu na Slovensku, známa doma, aj v zahraničí. Pracuje so štýlmi LATINO TRADICIONAL a LATINO URBANO. Predstavujem vám, v rozhovore, líderku skupiny, Dee (Dianu Bránikovú). Prijala pozvanie OZ SLOVENSKÝ PACIENT na prvú jarnú Latino párty pre zdravie. Bude 12. apríla 2014, v bratislavskom latino klube La Fiesta.

 

Dee, robíte do Sangre Nueva konkurzy pre ľudí zvonku?

Samozrejme, robíme konkurzy pre všetkých, ktorí chcú tancovať. A neberieme len „hotových“ tanečníkov, ale každého, kto má potenciál robiť progres, a cítim z neho radosť, keď ho vidím tancovať. Konkurzy nerobím často, nových členov niekedy aj sama oslovím na spoluprácu. Kedykoľvek, keď stretnem niekoho, z koho vyžaruje temperament, radosť a láska k tancu, a aj dojem, že je fajn človek. Je to pre mňa veľmi podstatné – dokonca viac, ako jeho tanečná minulosť. V skupine sme veľmi dobrá partia, na tréningoch je vždy dobrá atmosféra, a ľudia ju cítia z našich vystúpení. Tanec by mal vnášať radosť do srdca diváka. Keď sa dotknete ľudí dobrou energiou, a zanecháte v nich pozitívnu emóciu, nezabudnú na vás. To je zásadný rozdiel medzi čisto komerčným vystúpením a vystúpením, kde sa hranica medzi komerciu a umením zahmlí.

Akcie vo Fieste. Máte s nimi skúsenosť, uvidíme vás tam?

S podnikom La Fiesta spolupracujeme od prvého dňa otvorenia, a máme veľmi pozitívne skúsenosti. Naše prvé vystúpenie (od založenia) bolo na koncerte slávneho reggaetonového speváka El Micha, a hneď na druhý deň v La Fieste. Máme k tomuto miestu veľmi dobrý vzťah, často tam chodíme tancovať aj cez týždeň, cez víkend; vždy je tam dobre. To je dôvod, prečo tento podnik vyhľadáva stále viac návštevníkov. Ponúka kvalitu a stará sa o zákazníka, aj o umelcov, ktorí sa podieľajú na vytvorení atmosféry. Latino kultúra na Slovensku prešla veľký kus cesty. Ak má v súčasnosti v Bratislave nejaké centrum, považujem zaň práve podnik La Fiesta: stretáva sa tam celá latino komunita. Chodí sem asi každý, kto tancuje salsu. Dôkazom kvality je aj návštevnosť tanečníkov z iných miest, ktorí zorganizujú autá, a merajú sem neraz aj dve hodiny cesty (úsmev).

 

 

Reggaeton. Dá sa tancovať všade, je pohybovo náročný?

Reggaeton nie je ľahký, ale dá sa naučiť, ako každý iný štýl tanca. Začiatky sú ťažšie, má špecifický rytmus – dembow, ktorý vznikol z reggae. Každému, kto začína, odporúčam počúvať reggaeton v aute, doma, na party, v ipodoch. Jednoducho – treba ho dostať do uší, a keď ten beat ľudia cítia, ide to ľahšie. Každý mesiac otváram aj kurzy pre začiatočníkov. Ponúkam aj špeciálnu prípravu, ktorú odporúčam absolvovať pred, alebo súčasne v ten mesiac, keď ľudia začínajú tancovať. Reggaeton obsahuje veľa izolácií, a to si vyžaduje trocha námahy nielen tela (úsmev). Na týchto technických hodinách sa učíme izolácie jednotlivých častí tela, polyrytmiku, polycentriku, atď. Nuž, a tancovať sa dá všade, prečo nie? (úsmev)

_________________________________________________________________

PÁROVÉ TANCE BOLI V EURÓPSKEJ SPOLOČNOSTI DLHO ZAKÁZANÉ, A ICH HISTÓRIA SA ZAČALA PÍSAŤ AŽ V 11. STOROČÍ.

_________________________________________________________________

Latino sólo tance a párové tance… Ktoré vznikli ako prvé?

Ľudia tancujú od praveku, a podľa dejín tanca, vtedy sa tancovali sólové alebo skupinové tance. Párové tance boli v európskej spoločnosti dlho zakázané, a ich história sa začala písať až v 11. storočí.

Posilnené, zdravé, trénované telo. Prináša vám „ovocie“?

Áno, trénované, zdravé telo je na nezaplatenie. Každému, kto sa chce dobre cítiť, odporúčam pohyb. A to akýkoľvek. Veľa kurzistov má sedavé zamestnanie. Ako spätnú väzbu často počúvam, že im tanec pomáha pri bolestiach chrbtice, resp., už ich ani nemajú (úsmev). Tanec som študovala aj na konzervatóriu, a tam bolo veľa baletu. Keď som prišla na VŠMU, a balet som nemala 4 hodiny denne, moje telo sa zmenilo. Nemyslím tým kilá navyše, ale stavba tela bola iná. Každý tanec formuje naše telá troška inak. Z reggaetonu sa mi vypracovali najmä chrbtové svaly, stehenné a sedacie svaly, a to ocení každá žena. Je tiež výborný na zlepšenie kondície. Svaly nadobudnú dynamickú silu.

Ak ochoriete, alebo máte úraz, dostanete sa z toho hneď?

Vážnejší úraz som zatiaľ nemala, ale ak náhodou ochoriem, má to zväčša rýchly priebeh. My, tanečníci, sa veľmi nešetríme. Dáme si niečo na vypotenie, a podporíme túto „akciu“ tréningom, ak je to možné (úsmev). Teraz vážne. S pribúdajúcim vekom sa starám o svoje zdravie zodpovednejšie. Regenerácia je rýchlejšia, ale snažím sa nepodceniť žiadne príznaky. Ak treba, siahnem skôr po čajoch, ovocí a zelenine, a doprajem si viac relaxu. Pokiaľ to nepomôže, obrátim sa na lekára, ako každý iný smrteľník.

Finty, ako byť celý rok fit. Čím viete podporiť svoje zdravie?

Na to mám jednoduchý postup. Robte každý deň (okrem práce) aj niečo, čo vám prináša radosť, Najlepšie pravidelne. Veľa sa hýbte, a doprajte si spánok. Smejte sa, počúvajte hudbu. Choďte na pár minút na vzduch – miesto kávičky v obchodnom dome. Žiť je umenie, a každý potrebuje niečo iné. Treba to nájsť a praktizovať!(úsmev)

Otvorené hodiny a kurzy… Kde vás nájdu tí, ktorí začínajú?

Každý mesiac organizujeme kurzy, aj otvorené hodiny. Nájdete ma v tanečnej škole Riverpark Dance School, v La Fieste, v Tanečnom divadle elledanse, v škole Casa Afro Latino. Všetky informácie rada poskytnem na mailovej adrese reggaeton.dee@gmail.com, alebo na fanpage, na známej sociálnej sieti – hľadajte Dee Reggaetonera y Sangre Nueva.

 

Fotografie: online archív Dee

Pridaj komentár