D. LIPŠIC: Podporil policajtov, ktorí vystreli ruku pre záchranu ľudského života

Bratislava 11. augusta (TASR) – Policajti, ktorí dnes prišli darovať krv, si splnili svoj základný cieľ chrániť životy iných aj keď netradičným spôsobom. Konštatoval to dnes minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave, kam prišiel svojich podriadených osobne podporiť v rámci 2. ročníka Policajnej kvapky krvi.
„Je to najnezištnejšia pomoc ľuďom, o ktorých nič nevieme, pretože tá naša krv môže ísť komukoľvek, kto je v núdzi v konkrétnom okamihu. Tým to je veľmi pekné. Veď pri všetkých technológiách, ktoré na svete sú, nemáme adekvátnu umelú náhradu za krv,“ uviedol Lipšic. Priznal sa, že je dlhoročným darcom krvi, avšak nikdy ju neodovzdáva v prítomnosti médií.
Minister zdôraznil, že pre neho je dôležité, aby toto podujatie, ktoré sa uskutočňuje druhýkrát, pokračovalo aj v budúcnosti. „Chceme to robiť každý rok, potenciálne možno aj pravidelnejšie, najmä v časoch, keď bude nedostatok krvi,“ povedal.
Podľa Lenky Záborskej z Národnej transfúznej služby (NTS) darcovstvo má v tomto období veľký význam nielen pre dovolenky, ale aj zvýšený počet alergických ochorení. „Mobilné výjazdy, vtedy, keď je nad 30 ľudí, sa naozaj oplatí robiť. Preto touto cestou vyzývam firmy, aby sa zapojili do takýchto akcií,“ apelovala. Už krátko po otvorení sa na štyroch odberových lôžkach vystriedalo viac ako 20 ľudí. Lekárka NTS odhadla, že dnešnú príležitosť využije okolo 50 príslušníkov bratislavskej krajskej polície.
Premiérový ročník Policajnej kvapky krvi počas minuloročného leta podporilo viac ako 450 príslušníkov polície z celého Slovenska. Okrem rezortu vnútra spolupracuje s transfúznou službou napríklad aj Ministerstvo životného prostredia SR, kde pred mesiacom za necelé tri hodiny odobrali približne deväť litrov krvi.

Pridaj komentár