Cukrovka a diabetická noha – všetko o diabetickej nohe

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje syndróm diabetickej nohy ako infekciu, ulceráciu (zmena rán na vredy) a/alebo deštrukciu spojenú s neurologickými abnormalitami a rôznym stupňom ischemickej choroby dolných končatín.

Príčinou vzniku syndrómu diabetickej nohy je zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá poškodzuje nielen cievy, ale aj nervy. Veľké cievy dolných končatín sú „vďaka“ tomu horšie zásobené kyslíkom a živinami, a poškodené nervové vlákna sú príčinou porúch citlivosti a rôznych príznakov, ako sú brnenie, mravenčenie, zvýšená únava. Rýchlosť vývoja klinických prejavov diabetickej nohy závisí od viacerých faktorov.

Vzniku syndrómu diabetickej nohy sa dá predchádzať: skorou diagnózou samotného diabetu, pravidelným sledovaním dolných končatín, objavením skorých príznakov vývoja diabetickej nohy a správnou komplexnou (celkovou), a prípadne aj lokálnou liečbou. Nemenej dôležitá je aj spolupráca pacienta a jeho rodiny na prevencii a v liečbe, predchádzanie úrazom a poraneniam s možným infikovaním kožných defektov.

Až 2000 amputácií ročne

Syndróm diabetickej nohy je najčastejším dôvodom hospitalizácie diabetikov. Na dolných končatinách sa vytvárajú defekty a gangrény, ktoré možu viesť až k amputácii. Nehojace sa, otvorené rany sú veľmi náchylné na infekciu, pri ktorej sa tkanivo zápalovo deštruuje, a zápal vniká do hlbších štruktúr kostí, kĺbov a šliach. Hojenie je veľmi zdĺhavé, a často nemožné.

V Slovenskej republike je odhadom približne 335 000 diabetikov, z ktorých asi 30 – 45 000 trpí na syndróm diabetickej nohy. U týchto pacientov sa ročne vykoná priemerne okolo 2 000 amputácií.

diabetická noha amputácia

Odborníci upozorňujú, že cukrovkárom sa amputujú dolné končatiny 15 – 40 krát častejšie, ako iným ľuďom, a syndróm diabetickej nohy sa podpisuje až pod 60 % všetkých netraumatických amputácií dolných končatín. V krajinách Európskej únie sa počet pacientov so syndrómom diabetickej nohy odhaduje na 5 – 10 %.

Všeobecne sa predpokladá, že výrazné zvýšenie prípadov diabetickej nohy sa objavuje po dlhšom intervale, asi 10 rokov od zistenia diabetického ochorenia u pacientov. Čím skôr (v mladšom veku) príde k prejavom diabetu a diabetickej nohy, tým skôr prichádza k rozsiahlejším postihnutiam. Nezáleží pritom ani tak od výšky hyperglykémií, ako od dĺžky trvania ochorenia s poruchou glycidového metabolizmu.

Ako „nedostať“ diabetickú nohu – starostlivosť o nohy

Zvýšená hladina cukru v krvi pri cukrovke postihuje často veľké cievy dolných končatín. Závažné zmeny na koži, v svalstve a v nervoch nôh so sebou prinášajú riziko poškodzovania tkanív dolných končatín, a preto je starostlivosť o ne základom prevencie syndrómu diabetickej nohy. Dôsledne aplikované preventívne opatrenia môžu toto riziko veľmi výrazne znížiť.

Dôkladná liečba diabetu, zameraná na udržiavanie krvného cukru v normále, môže vzniku syndrómu diabetickej nohy zabrániť, avšak dôležitá je aj správna životospráva a starostlivosť o dolné končatiny.

diabetická noha kontrola nôh

Pravidelná kontrola nôh

Každý deň si pozorne prezrite nohy – všímajte si, či nie sú poranené. Nezabudnite skontrolovať aj priestor medzi prstami. Pri kontrole nôh si (aj s pomocou rodinných príslušníkov) treba všímať:

  • vizuálne ťažšie dostupné časti nôh,
  • zmeny povrchu a farby kože, drobné začervenania,
  • opuchy, praskliny, drobné poranenia, pľuzgiere,
  • zarastajúce nechty.

Dodržiavajte zvýšenú hygienu

Nohy si každý deň umývajte teplou vodou. Po kúpeli ich dôkladne osušte a natrite hydratačným krémom. Spravte si pedikúru, alebo ju zverte do rúk skúsenej pedikérke, ktorá vám odstráni z chodidiel aj stvrdnutú kožu, a ošetrí otlaky a kurie oká.

Poranené miesta nezanedbajte

Ak pri pravidelnej kontrole zistíte poranenie, ihneď ho ošetrite. Poranené miesto umyte teplou vodou, vysušte a aplikujte antibiotickú masť. Ak sa aj po niekoľkonásobnej aplikácii masti zranenie nehojí, určite navštívte svojho lekára.

diabetická noha masti

Nepodceňujte plesňové ochorenia na nohách

Plesňovým ochoreniam na nohách sa vyhnete denným striedaním čistých, bavlnených ponožiek a striedaním otropedických druhov obuvi. Ak sa ochorenie predsa len objaví, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vám odporučí vhodnú medikamentóznu liečbu.

Výber vhodnej obuvi

Správna obuv je pre diabetika nevyhnutnou prevenciou sydrómu diabetickej nohy. Obuv by mala byť ortopedická, z kvalitných materiálov. Je potrebné, aby na nohe dobre sedela, a nespôsobovala otlaky a iné poranenia.

Otvorené typy obuvi nie sú vhodné v žiadnej ročnej dobe, pretože noha sa môže ľahko zraniť, a pri oslabenej citlivosti na vonkajšie podnety môže byť zranenie prehliadnuté. Špeciálne topánky pre diabetikov je možné kúpiť v špecializovaných predajniach zdravotníckych potrieb alebo v lekárňach.

Ponožky v topánkach by mali byť bavlnené, primerane veľké, bez švov, a mali by ste ich meniť aspoň raz za deň. Diabetici by nemali podceňovať ani domácu obuv, a nemali by doma chodiť bosí.

Pravidelný pohyb

Každodenná chôdza a pravidelné cvičenie podporujú zlepšovanie krvného obehu v dolných končatinách a správnu funkciu nervov. Pomáhajú aj špeciálne cvičenia s prstami a časťami nôh.

diabetická obuv topánky obuv

Rady pre diabetikov na kúpu správnej obuvi

Nesprávna obuv je častou príčinou tvorby defektu na nohe diabetika. V rámci prevencie syndrómu diabetickej nohy je preto veľmi dôležité, aby bola noha počas chôdze uložená v kvalitnej pohodlnej topánke.

Topánka musí umožňovať voľný pohyb prstov, a nesmie nohu stláčať ani deformovať. Obuv by mala byť zo vzdušného a pevného materiálu, ale zároveň by mala byť poddajná, aby nespôsobovala otlaky a odreniny. Je potrebné, aby mal diabetik takýchto párov obuvi viac (aspoň dva), a aby ich počas dňa striedal.

Už pri kúpe nových topánok, musia na nohe dobre sedieť. Netreba sa spoliehať, že topánka sa „roztiahne“. Obuv je vhodné kupovať popoludní, keď sú nohy (po predpoludňajšej záťaži) už mierne opuchnuté. Nohy v topánkach nesmú byť stiahnuté, a topánky nesmú na žiadnom mieste spôsobovať tlak. Nevhodné je upínanie, ktoré spôsobuje nadmerný tlak len na určitú časť nohy.

Nové topánky je vhodné najskôr „rozchodiť“ každodennou, približne 30 minútovou chôdzou – doma, alebo v blízkom okolí. Diabetici by sa mali vystríhať otvoreným typom topánok, aby sa vyhli zbytočným poraneniam nôh, a aby boli nohy chránené pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi.

Obuv pre diabetikov, spĺňajúcu všetky tieto kritériá, ponúkajú lekárne a predajne zdravotníckych potrieb.

Pridaj komentár