Zdravý chrup: Naše zuby cukor „nemusia“

Cukor dnes do seba dostávame „nenápadne“ – aj z potravín, o ktorých by sme to nikdy nepovedali. Ľahko potom stratíme kontrolu nad tým, koľko sme ho vlastne skonzumovali.

Odborníci sa tento rok orientujú na konzumáciu cukrov v potravenápojoch. Výskumy totiž dokazujú, že nesprávna ústna hygiena a vysoký príjem cukru, sú hlavné príčiny vzniku zubného kazu.

Kto chce žiť zdravo, nemal by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo svojom dennom prísune kalórií prijať viac ako 10 % kalórií vo forme cukru. Ešte lepšie je, znížiť voľný cukor na 5 % kalórií, aby nepresiahol 25 g denne. To je asi 6 lyžičiek cukru denne. Za kritické sa pritom považujú voľné cukry – cukry, ktoré sa pridávajú do potravín a nápojov, a ktoré sa prirodzene vyskytujú v mede, sirupe, ovocných šťavách a koncentrátoch ovocných štiav.

zuby-cukor

Cukor v ústach dáva energiu baktériám

Zubný kaz je výsledkom činnosti baktérií, ktoré priľnú na povrchu zubov a cukru. Každé sústo jedla, obsahujúce cukor, dáva baktériám energiu. Dokonca aj náhradné sladidlá môžu vytvoriť kyselinu, ktorá spôsobí zubný kaz.

Keď v tomto zhluku baktérií klesne pH pod 5,5, na povrchu zubnej skloviny sa začnú rozpúšťať kalciové a fosforečné soli. Takto sa začne tvoriť zubný kaz. Ak zjeme cukor, trvá asi pol hodiny, kým sa pH vráti na normálnu hladinu – okolo 7.

Samozrejme, keď konzumujeme cukor niekoľkokrát za deň, zubná sklovina je narušovaná hlbšie, až sa stáva pórovitou. A malá farebná zmena môže znamenať hlboký kaz, ktorý je spojený aj s predčasnou stratou zubov.

Napríklad – cukríky sa lepia na zuby. Ak zostávajú v ústach dlhý čas, škodia, tvoria kyselinu, a tá vytvára zubný povlak. Pre zuby je rozhodujúce, koľkokrát za deň na ako dlho sú vystavené pôsobeniu cukru.

Zdravie zubov a ich podporných tkanív priamo súvisí so stravovaním. Pokiaľ chceme zmenšiť šancu, že sa u nás vyvinie zubný kaz, mali by sme obmedziť konzumáciu cukroviniekkeksíkov (alebo iného jedla, obsahujúceho cukor). Významné je to najmä v detskom veku, v období formovania zubov. Deti by mali byť motivované, aby konzumovali prírodnú („zemitú“) stravu. Zubom najviac prospievajú potraviny s obsahom vitamínov AC a D.

Keďže väčšina zubných ochorení vzniká kvôli nedostatočnej hygiene, stomatológovia odporúčajú, aby sme ju absolvovali priamo v zubnej ambulancii, a to raz za 6 mesiacov.

zubný kaz cukor

Štádiá vzniku zubného kazu:

  1. Baktéria zubného povlaku premieňa cukor na kyselinu.
  2. Kyseliny v povlaku odvápňujú zubnú sklovinu.
  3. Zubný kaz sa rozširuje zo skloviny do zuboviny.
  4. Zubný kaz sa dostane do drene, býva zasiahnutý nerv.
  5. Väčšia časť korunky sa rozpadá, infekcia napadne aj lôžko.

Rôzne typy zubného kazu

Centrálny kaz – je v jamkách; žuvacie plochy majú prirodzené jamky a ryhy, v ktorých sa zachytávajú zvyšky jedla.

Medzizubný kaz – tvorí sa v plochách medzi zubami, kam sa dostaneme vďaka zubnej niti a medzizubnej kefke.

Krčkový a koreňový kaz – vzniká po obnažení koreňa, ako následok ústupu ďasna.

zubný kaz

Liečba zubného kazu? Jeho odstránenie…

Zubný kaz možno u pacienta identifikovať pomocou studeného spreja, teplého vosku, na röntgenovej snímke, alebo vizuálne. Najčastejším stomatologickým riešením pri liečbe kazu, je jeho úplné odstránenie zubnou vŕtačkou a vyplnenie vzniknutého otvoru zubnou výplňou (plombou).

Ak kaz zasiahol aj zubnú dreň a spôsobil v zube zápal, je potrebné ošetriť aj koreňový kanálik. K iným spôsobom ošetrenia kazu patrí: ošetrenie laserom– slúži na odstránenie zubného tkaniva (poškodeného kazom) a jeho dezinfekciu; ozónoterapia – liečba poškodenej časti zubu ozónom.

Plomby

Výhodou amalgámových plômb je, že sú mimoriadne trvácne. Amalgám sa natlačí do otvoru, kde po dvoch hodinách stuhne (ukotví sa).

Pri kompozitnej (tzv. bielej) výplni zubár vŕta výlučne otvor (v rozsahu kazu), šetrí teda zdravé tkanivo zubu. Niektoré druhy kompozitných výplní tuhnú samovoľne (zmiešaním dvoch látok), ale väčšinou vytvrdnú pod vplyvom UV svetla. Výhodou týchto výplní je, že hneď po zákroku môže pacient jesť.

Skloionomérny cement obsahuje fluoridy, ktoré postupne uvoľňuje. Preto sa aplikuje (na preliečenie) hlavne pri hlbokých kazoch, ktoré siahajú až do blízkosti nervu.

Nepríjemný zápach z úst – čo môže znamenať?

Sliny riedia kyseliny, sú prirodzenou ochranou zubov. Množstvo slín vplýva na kazovosť zubov – čím viac slín, tým menej kazov.

Baktérie produkujú síru, ktorá je základom zápachu v ústnej dutine. Okrem zanedbanej ústnej hygieny, môžu nepríjemný dych spôsobiť aj choroby:

Samozrejme, nepríjemný dych budeme mať aj po cibulicesnakualkohole, či cigaretách.

cigarety-zuby

Správne čistenie zubov: krok za krokom

Bolesť zuba sa začína v okamihu, keď kaz prenikne k vrstve zuboviny, ležiacej pod sklovinou. Obvykle nastupuje pri jedení alebo pití horúceho, studeného, či sladkého.

Keď kaz postupuje do hĺbky, mikroorganizmy sa dostávajú do zubnej drene, čím vzniká zápal. V zube sa tvorí hnis, a bez liečby môže dôjsť až k zápalu priľahlej kosti.

Aby sme predišli bolestiam, mali by sme si čistiť zuby po každom jedle (nie vždy to ide, ale aspoň si vypláchnime ústa vodou), no minimálne dvakrát denne. Večerné čistenie je najdôležitejšie. Samotné čistenie nemusí trvať 3 minúty, podstatnejšia je správna technika.

1. krok: Dentálna niť

Niť prichádza na rad ako prvá – ešte pred čistením kefkou. To preto, aby ste vyčistili medzizubný priestor od zvyškov potravy, a potom ich kefkou z ústnej dutiny odstránili. Dentálnu niť zasúvajme medzi zuby, „objímame“ ňou zub za zubom. Niťou vytvárame písmeno U, a zvyšky stierame smerom od ďasna.

zubna-nit

2. krok: Medzizubná kefka

Po vyčistení niťou, nasleduje medzizubná kefka. Čistíme ňou priestor medzi zubmi, ale aj ťažko prístupné miesta. Kefkou vchádzame do medzizubného priestoru, „vyberáme“ ňou oblasť krčkov zubov, a to z vonkajšej aj vnútornej strany, čím vytvárame písmeno V. Mali by sme používať rozličné veľkosti medzizubných kefiek.

3. krok: Zubná kefka

Pri výbere kefky sa nedajme ovplyvniť značkou, cenou ani farbou, ale prihliadajme na jej kvalitu. Správna kefka má dlhú rúčku a malú hlavičku. Vlákna by mali byť rovné a mäkké, aby dostatočne rozrušovali a odstraňovali povlak z povrchu zuba. Kefku meňme raz za 3 mesiace, a po prekonaní choroby ju vymeňme, aj keď sme ju použili iba zopárkrát.

spravna-zubna-kefka

4. krok: Zubná pasta

Pastu dávkujeme v malom množstve – veľa pasty totiž neznamená, že si lepšie umyjeme zuby. Pastu neprehĺtame, fluór (vo vyšších dávkach) môže narobiť v našom tráviacom systéme „paseku“. Pri dávkovaní sa hrdlom tuby nedotýkame vláken, pretože sa na nich nachádzajú baktérie, a tie by mohli „preskočiť“ do tuby. Ideálne je, ak má každý člen rodiny svoj pohár, a v ňom aj svoju kefku a pastu.

5. krok: Ústna voda

Ústa si ňou vyplachujeme až po kompletnom vyčistení zubov. Ústne vody zabraňujú usadzovaniu zubného povlaku, množeniu baktérií, majú priaznivé účinky na ústnu sliznicu, osviežujú dych. Ústa si vyplachujeme dávkou 10 až 30 ml (zhruba jeden vrchnák vody) asi 60 sekúnd. Ani ústnu vodu nikdy neprehĺtame. Ústne vody nie sú určené pre deti do 6 rokov!

20. marec, Svetový deň ústneho zdravia

Uplynulý týždeň sme si pripomenuli Svetový deň ústneho zdravia. Prečo tento deň, keď pôvodne to býval 12. september?

V roku 2012, na medzinárodnom kongrese zubných lekárov, bolo prijatá zmena dátumu. Odborníci sa tak rozhodli z 3 dôvodov:

  • deti majú 20 mliečnych zubov,
  • podľa zubárov by seniori mali mať na sklonku života ešte 20 vlastných zubov,
  • keď sa dátum napíše „americkým“ spôsobom – 3/20, evokuje to počet zubov u dospelého človeka – 32, aj ideálny počet kazov – 0 (nula)…

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

2 odpovedí na “Zdravý chrup: Naše zuby cukor „nemusia“

Pridaj komentár