(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Jete veľa, často a rýchlo?
Viete, že v ľudskom tele sa nachádzajú rôzne usadeniny?
Vznikajú z nestrávenej a nestráviteľnej potravy, teda z prejedania sa.
Žalúdok ešte nestrávil jednu dávku jedla – a už dostáva ďalšiu, na čo však nie je stavaný. Tráviace ústrojenstvo si nemá kedy oddýchnuť a vyčistiť sa.
Zvyšky jedla sa usadzujú najmä v hrubom čreve a pôsobia toxicky. Okrem toho oslabujú žalúdok, žlčník, pankreas či cievy.
Za roky sa v tele človeka nahromadí veľké množstvo usadenín. Celkovo predstavujú 2 až 3 kilogramy, u niekoho možno viac.
Len si zhmotnite 3 kilogramy na nejakom príklade. Poťažkajte si v ruke 2 – 3 kg kameňov, aby ste si uvedomili, akú záťaž nosíte v tele. Keď vás kamene začnú ťažiť, viete ich odhodiť, ale skúste odhodiť usadeniny!
Usadeniny v žalúdku
Žalúdočná sliznica je u dospelého človeka zvyčajne matná, hoci by mala byť lesklá. Je to kvôli zvyškom nestrávenej potravy v žalúdku. Usadeniny úplne zaizolujú časť sliznice, a vzniká silné povrchové napätie.
Nečistoty bránia žalúdočným šťavám prestúpiť do žalúdočnej dutiny – namiesto toho, aby sa šťavy zapojili do tráviaceho procesu, začnú atakovať žalúdočnú stenu. Z človeka sa stáva pacient, ktorý si sťažuje, že po jedle má oheň v žalúdku.
„To sú príznaky zápalu žalúdočnej steny. Potom je už len krok k zahniezdeniu helikobaktera a žalúdočnému vredu,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc., vedec a biochemik.
Kŕče po jedle a žlčníkové problémy
Nánosmi sa upchávajú aj vývody žlčníka. Prejavuje sa to tak, že pacienti sa sťažujú na kŕče po jedle. Ultrazvukové či röntgenové vyšetrenie nánosy nezachytí. Pre ultrazvuk alebo röntgenové lúče majú totiž rovnakú priepustnosť ako okolité tkanivo.
Pacient zvyčajne dostane iba lieky na uvoľnenie kŕčov. Keď trápený žlčník prestane pracovať, žlč sa v ňom zahustí a žlčové kyseliny sa vyzrážajú. Vytvorí sa tak žlčníkový piesok, neskôr kamene.
„To už ale pacient smeruje na operačný stôl. Navyše, u významnej časti pacientov sa aj po operácii proces usadzovania opakuje v žlčovodoch pečene, čo môže ústiť do trvalého poškodenia pečene,“ dopĺňa MUDr. Sova.
Pankreas a črevá
Masa usadenín môže upchať aj vývod pankreasu. A ten, keď sa raz pokazí, je to navždy. Významné pankreatické enzýmy, ktoré dočisťujú potravu, sa kvôli usadeninám nemusia dostať do čriev. Pre človeka to znamená nedostatočné trávenie, bolesti a nadúvanie. Náhradné enzýmy v tabletkách problém natrvalo nevyriešia.
Najviac usadenín sa udomácňuje v črevách, konkrétne v črevných klkoch. Črevá strácajú svoju pružnosť, menia sa na fekálny sklad kvasiacich a zahnívajúcich zvyškov potravy. Živiny sa cez takéto črevo vstrebávajú ťažšie, človeka prenasleduje pocit hladu, a po nekontrolovanom jedení priberá.
Nebezpečné nánosy na cievach
Rovnaký obraz sa odohráva aj na stenách ciev, kde sa na nich lepí cholesterol, kyselina močová, kreatinín či bilirubín, ba aj bielkoviny krvnej plazmy. Zdravé cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzajú pulz – nárazy krvi zo srdca do najtenších kapilár.
Cievy s usadeninami tak strácajú pružnosť a nezvládajú svoju funkciu. Zastúpi ich síce srdce, ktoré pracuje s vyšším nasadením, výsledkom je však vysoký krvný tlak, veľmi bežné civilizačné ochorenie.
Odnesú si to aj kĺby
Tak je to aj s kĺbmi. Ak sa zanesú kĺbové štruktúry, chrupavka nedostane potrebnú výživu a prestane sa obnovovať. Chrupavkovitá vrstva sa vysuší, kosti sa začnú o seba odierať, až vznikne bolestivá artróza, ktorá postihuje mužov aj ženy.
Úlohu zohráva genetika, ale hlavne životospráva a životný štýl. Artrózou trpia častejšie ľudia, ktorí prijímajú veľa purínov (nachádzajú sa napríklad v tučnom mäse) a zanedbávajú pohyb. Kedysi sa táto choroba nazývala chorobou kráľov. Dnes ju majú aj obyčajní ľudia.
Saponíny sú ako mydlo. Ako vám pomôžu?
Organizmus zanesený usadeninami sa dá vyčistiť rastlinnými saponínmi. Saponíny sú látky, ktoré zmenšujú povrchové napätie. Ich názov je odvodený z latinského slova sapor, čo znamená mydlo. Po pretrepaní s vodou, saponíny dokonca aj penia ako mydlo.
„Upratujú, zametajú usadeniny zo stien žalúdka, čriev, ciev a vnútorných orgánov. Pritom organizmu neškodia a nepôsobia toxicky. Keď sa poobzeráme po rastlinnej ríši, saponíny obsahuje hrach, fazuľa, paradajka, zemiaky, špargľa a ovocie. Sú to však veľmi nízke dávky, ktoré organizmus dôkladne nevyčistia,“ prízvukuje MUDr. Sova.
Najvyšší obsah saponínov má rastlina Yucca
Vedci zistili, že najvyšší obsah saponínov má Yucca shidigera. Yucca je palma, meria 60 až 80 centimetrov, rastie v púšťach Utahu v Spojených štátoch amerických. Indiáni ju považujú za strom života. Yucca má rada slnko, ale darí sa jej aj v mínusových teplotách. Je veľmi odolná – znesie teploty od -15 do +50 °C.
Už v roku 1987 boli uverejnené závery z výskumu tejto rastliny. Prišlo sa na to, že rastliny žijúce v prostredí extrémnych výkyvoch teplôt, obsahujú vysoké percento saponínov.
„Tieto látky z Yuccy shidigery veľmi rýchlo prenikajú do orgánov, pomáhajú znižovať povrchové napätie, a tým čistia jednotlivé orgány tela,“ opisuje MUDr. Sova, ktorý sa výskumom saponínov venuje už 27 rokov.
Prírodné saponíny obsahujú steránové a terpénové saponíny, v pomere 1:1. Steránové saponíny majú veľkú molekulu, a preto sa nevstrebávajú z tráviaceho traktu do krvi. Očisťujú tráviaci trakt, ale ten má oveľa menšiu plochu, ako je plocha všetkých ciev, nervov a svalov.
Nové poznatky si preto podľa doktora Sovu vyžadujú, aby zloženie saponínových prípravkov malo viac terpénových saponínov. Vďaka špeciálne patentovanej technológiou, súčasná veda už toto dokáže. Prípravky s vyšším obsahom terpénových saponínov sú omnoho účinnejšie.
Dôležitá je aj prevencia
Očista saponínmi je veľmi prospešná nielen na jar. Dá sa robiť v ktoromkoľvek ročnom období, aj niekoľkokrát do roka. Postaví na nohy celé telo, aj myseľ.
Dobrou prevenciou pred usadeninami je racionálny spôsob života. Strava by mala obsahovať až 55 % zeleniny a ovocia, no iba 20 % bielkovín. Doprajte si veľa vody, nefajčite, nepite sladené nápoje ani alkohol.
Nezabudnite ani na šport. Ak ste športový antitalent, skúste aspoň každý večer chôdzu. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj chôdza je šport a je veľmi účinná.
Článok nie je redakčným obsahom združenia Slovenský pacient. Redakcia sa nemusí stotožňovať s informáciami v príspevku.
1 odpovedí na “Saponíny: Namydlia, pozametajú a vyčistia váš organizmus”