Milé mamičky, prvorodičky. Ani sa nenazdáte, a budete si musieť zbaliť tašku do pôrodnice.
Kedy s tým začať?
Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. Mesiac pred pôrodom je optimálna doba na zbalenie vašej pôrodnej tašky.
Ponúkame vám niekoľko rád, ako sa prichystať na váš veľký deň.
Nezabudnite na:
- osobnú dokumentáciu,
- tehotenský preukaz,
- kartu poistenca; ak máte EÚ kartu poistenca, je potrebné priložiť aj fotokópiu,
- sobášny list,
- výsledky posledných vyšetrení a všetky lekárske správy (týkajúce sa tehotenstva),
- ostatné doklady o zaplatení (napr. nadštandardných služieb, prítomnosti osoby pri pôrode, pri odbere pupočníkovej krvi),
- potvrdenia z matriky o súhlase s otcovstvom (od partnera).
Nezabúdajte, že vy sami si vyberáte pôrodnicu, do ktorej pôjdete rodiť. V jednotlivých nemocniciach je zoznam vecí odlišný, no je voľne dostupný na internetových stránkach nemocníc.
Ak by ste mali záujem o epidurálnu analgézu (PEDA), je potrebné absolvovať školenie, na ktorom obdržíte protokol o poučení. Protokol priložíte ako súčasť ostatnej osobnej dokumentácie.
Poučenie o PEDA vám poskytujú v nemocnici, kde budete rodiť.
Oblečenie a hygienické potreby
Určite si vezmite aspoň 5 nočných košieľ. Pre hormonálne zmeny sa totiž môžete nadmerne potiť, a je tiež veľká pravdepodobnosť, že sa znečistia krvou.
Nočná košeľa musí byť aspoň o číslo väčšia, so zapínaním vpredu, na gombíky. Výhodou je pohodlnosť pri dojčení.
V nemocniciach býva často prievan. Potrebný je teda župan, ktorý si oblečte vždy, keď vychádzate z izby – či už do jedálne, kúpeľne, alebo na chodbu (napr. pri návšteve).
Nesmú chýbať ani osobné hygienické potreby:
- 3 – 4 uteráky,
- mydlo,
- zubná kefka, pasta,
- tyčinky do uší (pre vás a pre vaše dieťa),
- hrebeň,
- aspoň 2 kusy dojčenských podprseniek (s vložkami),
- hrubé bavlnené ponožky (vaše nohy budú v teple),
- papuče, šľapky do sprchy,
- žiletky na holenie,
- toaletný papier, vreckovky,
- krém na tvár,
- fén,
- pohár a príbor.
Pár vecí navyše – popôrodné vložky a popôrodné nohavičky
Vezmite si aj bavlnené nohavičky, alebo 5 kusov popôrodných jednorazových nohavičiek, ktoré možno kúpiť v lekárni, či v zdravotníckych potrebách. S výberom vám pomôže lekárnik.
Popôrodné hygienické vložky majú v každej lekárni, aj v niektorých supermarketoch. Sú pohodlné, a nedráždia pokožku. Sú vhodné na šestonedelie, keď sú intímne partie mimoriadne citlivé. Do pôrodnice sa vám zídu minimálne 3 balenia.
V nemocniciach dávajú na spaciu plachtu igelit. Odporúčame, aby ste si vzali so sebou niekoľko jednorazových absorbčných podložiek (do postele). Aj tie dostanete v lekárni.
Mám citlivé bradavky
Niektorým ženám pomáha potieranie bradaviek materským mliekom. Iným to nestačí, a využívajú na trhu dostupné masti na bradavky.
Kalciová masť je vhodná na regeneráciu namáhanej pokožky. Najlepšie masti sú tie nezmývateľné, s lanolínom.
Masti s obsahom lanolínu a pantenolu regenerujú a zvláčňujú vysušenú pokožku. Lanolín chráni pokožku pred znečistením mikroorganizmami.
Niektoré ženy preferujú klobúčiky na bradavky, ktoré ich chránia pred bolestivým uhryznutím od bábätka.
Hemoroidy
Pred, aj po pôrode, bývajú oslabené cievne steny konečníka. Hemoroidy tak nie sú nič nezvyčajné, problémom ale býva ich liečenie.
Tehotným a dojčiacim ženám sa odporúča 3x denne potierať konečník masťou s obsahom sušených liečivých kvasníc alebo dubovej kôry.
Kofeín a hroznový cukor
Ak ste zvyknutá na pravidelnú dennú dávku kofeínu, nezabudnite na kávu. Okrem toho, že vám dodá energiu, napomáha aj pri trávení, ktoré môže byť počas tehotenstva narušené.
Pôrod je vyčerpávajúci, a preto musíte mať dostatok energie. Najvhodnejší je obyčajný hroznový cukor, ktorý môžete využiť aj na pôrodnej sále.
Výbava pre novorodenca
Keď ste sa už rozhodli pre konkrétnu pôrodnicu, ako prvé si zistite, čo všetko poskytuje deťom, ktoré sa v nej narodia. (Tieto informácie nájdete na internetovej stránke nemocnice.)
Napr., v každej nemocnici je potrebný iný počet jednorazových plienok. Oblečenie pre dieťa môžete používať svoje, alebo vám dajú v nemocnici erárne. Aj v tom sa jednotlivé novorodenecké oddelenia odlišujú.
Čo sa vám zíde:
- jednorazové plienky (približne na 5 dní),
- vlhčené obrúsky (na zadok),
- pasta s rybím olejom, alebo kalciový krém (na zadok)
- 5 ks bavlnených plienok,
- zavinovačka,
- odsávačka materského mlieka,
- cumlík,
- rukavice,
- body oblečenie pre dieťa, dupačky,
- rukavice, čiapka, sveter.
Rooming-in
Rooming-in je spôsob, ako sa môžete nerušene starať o vaše bábätko počas pobytu v pôrodnici. Môžete tak predísť napr. zbytočnému prikrmovaniu vašej ratolesti umelým mliekom.
Starať sa o bábätko hneď po pôrode, je však veľmi vyčerpávajúce. Preto možno rooming-in uplatniť iba počas dňa. V noci si doprajte nerušený spánok.
Pre otcov
Otcovia môžu sprevádzať ženu pri pôrode, pokiaľ zaplatia poplatok (a preukážu sa potvrdenkou). Je nevyhnutné, aby mali čisté oblečenie a prezuvky.
Otcovia by nemali zabúdať na pravidelný pitný režim. Ak chcú zaznamenať priebeh pôrodu, povolená je kamera, alebo fotoaparát so selfie tyčou.
Ako vám môže pomôcť partner – administratíva po narodení dieťaťa
Administratíva po narodení, nie je komplikovaná. Otec musí zájsť na matriku (v mieste narodenia dieťaťa), spolu s občianskymi preukazmi oboch rodičov a sobášnym listom.
Matrika vydá otcovi rodný list dieťaťa. S rodným listom môže vybaviť kartu poistenca (v príslušnej poisťovni).
Ako sa pripraviť na odchod z nemocnice
Pred odchodom si nechajte priniesť kompletné oblečenie pre dieťa, a ak pre vás prídu autom, tak aj autosedačku. Vhodné je čisto bavlnené detské oblečenie, veľkosti 52 až 62, prané bez pracieho prášku (na 60 stupňoch), ožehlené.
Psychologická príprava na pôrod v nemocnici
Myslite na to, že v nemocnici sa stretnete s rôznymi typmi žien. Nie všetky znášajú pôrod a pobyt v nemocnici s úsmevom a v dobrej nálade. Rolu tu zohráva únava a stres.
Pribaľte si preto so sebou veľa trpezlivosti a tolerancie.
Želáme vám veľa šťastia a hladký pôrod!
Autorka je farmaceutka
Ilustračné fotografie